Calendar 2009 - discutii

Calendare si diferite concursuri cu si despre porcusori de Guineea

Pentru ce calendar ati opta?

Calendar de perete
47
62%
Calendar de birou
29
38%
 
Voturi totale: 76

Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Calendar 2009 - discutii

Mesajde ralu_blondy88 » 19 Aug 2008, 23:13

as vrea sa propun o chestie amuzanta dar cu folos ...
m-am gandit sa facem un calendar cu porcutzii nostrii, sa alegem 12 "coperti" pt fiecare luna al anului si sa facem un calendar care sa fie trimis tuturor fetelor care binenteles isi doresc calendarul.
poate nu toti veti vedea ideea mea ca pe ceva distractiv si util...(eu ma uit des pe calendar :tease: ) daca sunteti de-acord....m-as bucura...daca nu, nu e nici o problema :tease:

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 20 Aug 2008, 09:14

Problema trebuie gandita bine (eu ma ocup de kestii de astea de marketing) pentru ca implica urmatoarele costuri:
A.In cazul in care se doreste realizarea unui calendar mai special
1. deplasarea stapanilor si a scrofilor la locul unde se va desfasura sedinta foto
2. plata unui fotograf profesional care ar avea rabdare sa isi petreaca ziua pentru a fotografia scrofii (in cazul in care nu ne refuza nimeni pe motiv ca suntem duse)
3. asigurarea cazarii peste noapte a persoanelor si, implicit, a scrofilor
4. costuri de transport
B. In cazul in care se doreste un calendar cu poze trimise de utilizatorii forumului
1. costul de realizare a calendarului: cu cat sunt mai multe calendare, cu atat costa mai putin realizarea unuia
2. costul cu realizarea designului (sunt sigura ca avem experti printre noi si ca nu va fi cazul)
3. costurile de distributie a calendarelor catre utilizatori prin posta/curier
4. noncost:timpul utilizat pentru negocieri, telefoane; timpul pierdut pentru distributia calendarelor de catre persoana care dispune de acesta

Cam astea mi-au venit in minte mai rapid. Daca mai sunt altele si nu le-am trecut, ma iertati :wasntme:

Ideea e destul de interesanta, trebuie sa recunosc :clapping:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 20 Aug 2008, 09:44

da, da
ar fi dragut un calendar
dar eu as propune 2 calendare
unul cu porcute in lenjerie sexi si altul cu porcuti musculosi
sunt sigura ca in ambele vor fi numai porcuti burtosi :smile:

Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde hichivi » 20 Aug 2008, 10:35

mie chiar mi-ar parea rau daca nu ar iesi calendarul asta.... ar fi o mare bucurie pentru mine sa am un astfel de calendar in casa... mai ales ca porcutii sunt niste superbi si te ma fac sa zambesc numai cand ma uit la pozele lor... imi imaginez cat de fericiti sunt stapanii lor ca ii au...
la ce fel de calendar v-ati gandit? unul mare de perete sau unul mediu de birou?
cred ca a doua varianta cu pozele de la stapani este cea mai buna... noi nu vrem niste fotografii profesioniste cu porcutii intr-o anumita pozitie... fiecare isi va surprinde porcutul in pozitia preferata si va alege ce poza crede ca este mai sugestiva pentru el....
puteti conta pe mine pentru ce este nevoie :up:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 20 Aug 2008, 13:34

inca o super idee ralu! chiar ar fi tare sa avem un calendar cu porci!
insa, cum spunea si alinushu', exista niste probleme...
totusi, sa vedem ce zice Geda.
:smile:
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 20 Aug 2008, 14:35

nu vreau sa fac vreo reclama, dar totusi am sa va spun, pe un alt site pe forum alaturi de mai multe utlizatoare am facut un colaj, bine nu referitor la animalutze, ci ne-am pus pe noi , fetele care eram mai fidele.
idee nu e asta, colajul l-a facut o prietena de-a mea si l-a afisat pe forumul respectiv.Site-ul are si o revista care se distribuie in tara(gratuit) numai celor care sunt inregistrate pe site, iar colajul respectiv, l-am trimis ulterior la redactie si l-au facut public in revista.
Eu ma gandeam in felul urmator la un calendar: 1-cineva care are cunostiinte sau ma rog...alina am vzt ca se ocupa in domeniu....(cineva care se incumeta sa umble si sa ne faca calendare)
2-sa se intereseze de costurile unui calendar si poate daca facem mai multe primim reducere(oricum vor fi multe, in functie de cerere)
2-persoana care se va ocupa de acest "proiect" ne va comunica costurile care implica toata treaba si ne va spune un cont bancar unde noi vom depune suma respectiva-eu ma bazez pe incredere... :tease:
3-pt curier cred ca se poate sa se achite suma si la primire, deci asta ne-ar implica individual sa platim suma de curierat
4-cine se ofera pt a face calendarul, dupa mine, merita ca sa primeasca calendarul gratis-adik sa il platim noi...cele care "stam si asteptam"
5-asa cum a spus si hichivi, fiecare isi va surprinde porcutzul in "pozitiile" preferate iar apoi va alege o poza care va dorii sa apara in calendar.
6-cred ca datorita numarului mai mare de 12 persoane care au porcuti si vor sa le apara bijuteriile in calendar, pt ca anul are doar 12 luni adik 12 coperti, m-am gandit sa punem cate 2 sau 3 poze una langa alta la pagina fiecarei luni.
Acuma astept pareri si ....ideii :handshake:

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 20 Aug 2008, 15:00

Eu pot sa ma interesez de pret daca doriti. Dar inainte de asta trebuie sa stim cum va arata calendarul: marime, grafica, numar de bucati, materialul pe care va fi tiparit.
Abia dupa ce avem o idee a calendarului, sau, de ce nu, o macheta putem afla un pret sigur.
Prima etapa in crearea lui ar fi ca Geda sa creeze o sectiune "Calendar 2009". Apoi in ea sa se inscrie, cu poze cu porcuti, fiecare utilizator ce doreste sa apara. Sa avem, de ex, o luna in care sa strangem pozele. Asta inseamna ca la sfarsitul lui sept. am terminat cu prima etapa.
Pana la mijlocul lui noiembrie sa votam si sa avem pozele ce vor aparea in calendar.
Apoi in prima sapt din decembrie ar trebui sa avem gata macheta calendarului. E putin cam tarziu....si o perioada foarte aglomerata pentru tipografii...dar sa speram ca pana la mijlocul lui ianuarie 2009 o sa le avem acasa.
Cam astea ar fi etapele. Dar sa vrea toata lumea. Trebuie sa ne miscam repede. Haideti fetelor dati-va cu parerea. Ar trebui sa facem si niste reguli ceva, cu nr de poze ce pot aparea din partea unui utilizator...kestii de astea. Ar fi o idee buna pentru cei care au mai multi porci sa apara mai multi intr-o poza. Ar fi super daca pozele ar fi mai artistice.....
E bine sa apara mai multe poze pe o pagina.

Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 20 Aug 2008, 17:44

ALINA eu sunt de-acord cu tine, akma sa vedem ce spune si Geda si restul gastii :tease:

Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde hichivi » 21 Aug 2008, 09:28

eu lucrez la o firma care se ocupa de calendare .... daca vreti vom face calendarul la mine... singura problema ar fi ca trebuie minim 50 de bucati... si cu siguranta VA EXISTA DISCOUNT....
mi se pare foarte buna ideea cu mai multi porcuti pe pagina..... de grafica ma voi ocupa eu... sau unul dintre colegii mei de la grafica...
daca vreti ma interesez chiar azi cat ar costa un calendar... cat dureaza sa iasa.... dar trebuie sa ne gandim ce marime va fi ....
abia astept sa ne raspunda si Geda... :smile:

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 21 Aug 2008, 09:51

E super daca poti face calendarul la tine. Sigur o sa iasa mai ieftin la pret.
Tot ce e naspa dragele si dragii mei e faptul ca suntem atat de imprastiati in tara. Va fi naspa cu distributia si de cei care vor face coletele. Dar mai vedem....

Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 22 Aug 2008, 15:27

acuma sincer nu cred ca e o problema distributia...oricum astept sa vad parerile moderatorilor si parerea lui Geda..
hellooo fetelor!!!!!unde ati disparut? e nevoie de voi aici !!! :hi:

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 22 Aug 2008, 22:17

Mi-ar placea mult, dar cum sa alegem DOAR 12 porcusori din zecile care sunt aici, toti minunati? :tease: :cry:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 22 Aug 2008, 23:45

wow...v-ati pus pe treaba fetelor:)....pai daca tot propuneti sa fie mai multi porcuti pe o coperta ar trebui sa fie un format de perete,zic eu..nici eu nu cred ca distributia va fi o probl..o firma de curierat rezolva probl. rapid..numai ca,cel care va face coletele va cheltui niste bani ptr impachetari nu?? eu zic ca va trebui fiecare sa depunem in contul persoanei care se ocupa de treaba asta niste banuti...o asteptam pe hichivi cu vesti...hiii...o sa innebunim de tot:)) o sa avem porcii si pe pereti acum:)) ce fac porculinii astia din noi :giggle:
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 23 Aug 2008, 00:30

ideea e foarte interesanta si sunt sigura ca toate vrem calendarul (ca aici suntem majoritatea de sex feminin :giggle: )
despre realizarea lui las expertele sa isi dea cu parerea si sa se ocupe! eu promit sa ma duc la banca :P
dar...imi dau cu parerea la alegerea pozelor. :wasntme:
eu zic asa:
fiecare membru care doreste sa aibe poza in calendar, sa trimita cateva poze care le considera reusite persoanei care se ocupa de calendar (pe mail)
apoi, la triere, se alege o poza de la fiecare membru, se face totalul si se imparte la 12 :D pt a vedea cate poze sa puna pe o pagina...asta ca sa nu fie cu suparare...daca iasa cu virgula :thinking: punem in plus o poza cu porcutii gedei :P

dar.... :wasntme: eu vreau poza in luna iunie :oops: ....iar daca nu imi este acceptata cererea... :confused: abuzez de functie :cool:

glumesc :giggle:
pupici si felicitari de initiativa! eu sunt foarte incantata de idee :D

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 23 Aug 2008, 01:55

cred ca dupa ce Geda isi va da cu parerea, vom sti sigur.
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄



Înapoi la “Calendare si concursuri ocazionale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori