Transporturi internationale

Deplasari ce pot include si transportari porcusori sau diferite accesorii
Avatar utilizator
bebitzu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 22 Oct 2008, 19:46
Localitate: bucuresti

Mesajde bebitzu » 02 Iun 2009, 21:29

blue air :8.7 ANIMALE VII

8.7.1 In cabina de pasageri se accepta transportul animalelor vii de mici
dimensiuni din clasa PET (animale de companie cu greutate maxima de 6kg.)
ciini sau pisici, in custi speciale, cu obligatia proprietarului de a tine
cusca in brate sau sub scaunul din fata pe durata zborului. In acest caz
transportul se face contra unei taxe de 35 EUR/segment.

8.7.2 In cala de bagaje pot fi transportate animale vii de talie medie,
ciini sau pisici, in custi standardizate in comformitate cu reglementarile
IATA, dar nu mai mult de trei pe un zbor. Transportul se poate face contra
cost, la tariful de 5 EU/kg/segment aplicabil la greutatea bruta (cusca plus
animal).

8.7.3 Pentru a calatori cu animalul de companie intr-un stat membru al UE, animalele vii trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa aiba un microcip implantat sub piele;
- sa aiba carnet de sanatate;
- vaccinul antirabic sa fie valabil;
- sa aiba pasaport pentru animale, eliberat de medicul veterinar.



[nu scrie decat caini si pisici,,,trebuie sa mai intreb,anu trecut nu acceptau porcusorii,,,sa mai incerc,}


tarom :

Înainte de a pleca într-o cãlãtorie cu animalul dumneavoastrã de companie, trebuie sã ºtiþi toate condiþiile de zbor cu animale.

Animalul de companie poate cĂŁlĂŁtori ĂŽn cabina de pasageri sau ĂŽn calĂŁ. Mai jos puteĂži citi care sunt condiĂžiile pentru fiecare tip de transport.

La bordul avionului (PETC)

TAROM acceptã la transport În cabina de pasageri numai câini ºi pisici. Pentru a fi acceptate În cabina de pasageri, animalele de companie trebuie sã Îndeplineascã urmãtoarele condiÞii:

* sã fie anunÞate Încã din momentul În care pasagerul κi rezervã biletul de cãlãtorie. Animalul de companie din categoria PETC trebuie Întâi confirmat pentru cãlãtorie de cãtre compania TAROM ºi abia apoi va fi acceptat la bordul avionului;
* sĂŁ fie curate
* sĂŁ fie sĂŁnĂŁtoase: pasagerul trebuie sĂŁ fie ĂŽn posesia unui paÂşaport internaĂžional de cĂŁlĂŁtorie pentru animalul sĂŁu de companie;
* animalul de companie sã aibã cip de identificare, dacã este vorba de o cãlãtorie În spaÞiul Schengen ºi sã fie vaccinat, În conformitate cu cerinÞele de acces pe teritoriul Þãrii de destinaÞie;
* sĂŁ nu fie gestante;
* sĂŁ nu provoace disconfortul celorlalĂži pasageri;
* sã fie transportate În cuºca standard IATA (se poate procura de la ghiºeul Emiteri Bilete din aeroportul Otopeni sau de la magazinele specializate În vânzarea produselor pentru animale de companie);

Cusca standard IATA pentru transportul ĂŽn cabina de pasageri a animalului de companie are dimensiunile 69cm x 51cm x 49cm Âşi este recomandatĂŁ pentru 5,5 kg.

Se pot accepta ºi animale de companie cu greutatea de pânã la 8 kg cu tot cu cuºca, dacã se Încadreazã În dimensiunile de mai sus.

ExistĂŁ o serie de restrictii de acceptare a animalelor de companie:

* ĂŽn funcĂžie de tipul de avion: ATR 42- sunt acceptate maxim 2 cuÂşti; B 737- sunt acceptate maxim 3 cuÂşti; A 318- sunt acceptate maxim 3 cuÂşti
* un pasager poate transporta numai o singurĂŁ cuÂşcĂŁ.

DacĂŁ pasagerul se prezintĂŁ la ghiÂşeul de ĂŽnregistrare fĂŁrĂŁ o rezervare prealabilĂŁ sau nu respectĂŁ condiĂžiile impuse de transportator (greutatea animalului, cuÂşca standard, starea de sĂŁnĂŁtate Âşi curĂŁĂženie etc), transportatorul poate refuza transportul animalului de companie.
iubesc porcutzi :X

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 04 Iun 2009, 15:49


Avatar utilizator
bebitzu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 22 Oct 2008, 19:46
Localitate: bucuresti

Mesajde bebitzu » 08 Iun 2009, 13:01

am sunat peste tot :cry: :cry: :cry: decat my air accepta porcusori de guineea numai ca nu au plecari din bucuresti :cry: :cry: :cry: :cry: nu stiu ce sa ma fac sunt.... :cry: :cry: :cry:
iubesc porcutzi :X

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Mesajde m.viky86 » 01 Aug 2009, 18:32

cind am calatorit cu porcusorii mei am avut nevoie doar de adeverinta de la "institutia sanitar veterinara" care nici nu a fost verificata de catre vamesi:)

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 21 Mar 2010, 21:37

nu se poate face pentru porcusori pasaport?eu fac de fiecare data certificatul ala de transport si deja m-am saturat.unul costa 50 lei si e valabil 48 de ore.pentru doi porcusori trebuie sa platesc dublu?am intrebat pe cineva de microcip si pasaport la porcutzi si mi-a raspuns ca porcusorii nu sunt considerate animale de companie :angry: :evil: e adevarat?sau acela nu stia nimic?nici macar nu am carnet de sanatate sau ceva de genu.
P.S.imi scrie pe certificat: dehelmentizare,,Alben"dar nu-i da nimic.asta intra in pret sau cum?nici nu vreau sa-i faca dehelmentizari de fiecare data cand plec din tara,ca sa nu-i imbolnavesc.de cate ori este recomandat?sau nu e recomandat?nici vaccinuri nu se fac? :oops:
Ultima oară modificat 18 Apr 2010, 12:30 de către Viviana, modificat 1 dată în total.
poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 17 Apr 2010, 22:38

nu am intels nimik.. cred ca e complicat la romani.. m-as interesa sa vad shi eu daca pot lua porcul meu din canada in romania.. dar nu stiu ca tre sa aterizez si in londra.. atatea acte mai ceva ca pt oamnei.. of.. ce porcarie ar trebui schimbat ceva.. a mai resit careva sa plece cu avionul si porcul?
un act de sanatate ar fi deajuns.. zic eu ce atata tam tam,. ca nu poate da nu stiu ce boli.. si sa afecteza nu stiu pe cine.si oricum ar sta cuminte langa stapan jos la picioare in avion. in cuscuta luui..

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Transport

Mesajde oprisandy » 19 Apr 2010, 22:00

Buna
Eu as vrea a vara sa vin cu porcusorul meu din it in romania
dar daca il tin in masina cu mine pur si simplu ?
nu am voie?
mil ia?
aa si apropo
al meu are3 lun si 1sapt
cam la cat timp trebuie sa il duc la veterinar?
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 19 Apr 2010, 23:57

daca vii cu miasina dc ar fi vreo plroblema,, te controleaza cineva in masina/?nu stiu nu cred..cu avionul e problema

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Apr 2010, 01:08


Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 31 Mai 2010, 17:06

Ultima oară modificat 09 Iun 2010, 08:56 de către Viviana, modificat 1 dată în total.
poze cu printisorii:

http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus

-----------

Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 05 Iun 2010, 05:37

dar l-ai dus cu masina?
eu as vrea sa intreb pt avion.
mai stie cineva vreo noutate.. adica nah eu poate as vrea peste un an sa ma intorc in vizita in romania. nah poate fi mai complicat.. dar sigur e mai complicat cand ajung in rom fata de canada. si sunt rezistenti porcii pe zbor asa lung? ca am auzit ca pot muri. :sealed:

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 05 Iun 2010, 14:48


Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 05 Iun 2010, 23:55

da .. eu vreau sa stiu pt avion.. daca nu patesc ei ceva..ca zboara destul de mult si sus..oricum pana la anu..dar poate a zburat cineva..

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Mesajde oprisandy » 07 Iun 2010, 19:34

Buna

Am postat mai sus ca la vara as vrea sa vi cu porculinul meu din it in rom.
Acum a venit vara si peste o saptamana trebuie sa plec .Nu prea am inteles din ce mi- raspuns o persoana care nici ea nu era sigura..si persoana aia era singura care mia raspuns .Din ce mi-a raspuns gemon ,am inteles,si am sa incerc indeplinesc toate conditiile,iar una deja am indeplinito:
am mai luat un porcusor
deci ce acte imi trebuie?
dar nu am voie sa ii duc asa pur si simplu fara acte?(adica nu am NICIUN act,nimic nimic)
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Mesajde oprisandy » 07 Iun 2010, 20:32

da vorbesc deja pe alt topic despre chestia asta..stiu ca nu se vorbeste aici despre asta dar o discutie mica mica...stie cumva cineva daca trebuie neaparat acte la vama de la it la rom?
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.


Înapoi la “Transporturi gratuite”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori