Cate zile pot fi lasati porcusorii singuri?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: 5 zile, mancare o data pe zi??

Mesajde maria » 20 Ian 2011, 16:21

daca primesc legume o data pe zi, seara si in restul timpului au fan, e ok
numai ca cine vine sa le dea sa manace sa nu le dea prea mult din legumele care se depreciaza
de exemplu , le da cate o felie mica de rosie , pe care o manaca imediat si 3 felii de morcovi, care pot fi mancate si peste 2 ore
si ar mai fi ceva
sa arunce ceea ce nu au mancat peste zi, sa nu se faca maldar de mancare
daca legumele nu se manaca, se strica si se pot strica si ei la burtica
lipeste adresa site-ului pe cusca, sa putem ajuta in caz de nevoie medicala
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 5 zile, mancare o data pe zi??

Mesajde ramona_inka » 20 Ian 2011, 16:53


veronel
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 03 Oct 2008, 10:23
Localitate: bucuresti

Re: 5 zile, mancare o data pe zi??

Mesajde veronel » 21 Ian 2011, 14:20

Maria, iti multumesc pentru raspuns. Nu stiu insa despre ce site - cusca vorbesti.
O sa incerc sa fiu mai detaliata si coerenta.
Da, foarte mare iubire pentru Ciufu, porcusorul salvat de la Cantacuzino, unde se faceau teste pe el, si pentru pufu, donatie de la alexdollo. M-am chinuit cu Ciufu 8 luni sa se faca bine.
O sa ti raspund punctual.
In afara de pelete de dimineata si seara, au trei mese de verdeturi, uneori 4, dar amestecate, de ex mar, patrunjel, morcov. Retin ca o sa le dau doar unul. (cu exceptia celor 5 zile in care voi fi plecata).
N-am cum sa nu respect ora mesei de dimineata si seara pentru ca guita. In rest, cersesc toata ziua, de cum intru in camera lor.
N-am program fix, sunt pfa si lucrez cand am de munca, insa dimineata si seara primesc la aceleasi ore.
Amandoi mananca dimineata o lingura (plina) de vitakraft si una seara. La 9 dimineata si 9 seara sunt deja la troaca, guitand, asteptandu-ma. Nu ramane mancare uscata. Nu o las eu, ca nu am cum, mancarea nu sta niciodata in fata lor, doar in burta lor. Cum au, cum mananca. Nu ramane nici hrana verde, si pe aceea o mananca daca le place. N-au avut niciodata diaree sau...
Nu mananca albitura. Le-o pun si apoi se uita la mine sa le dau altceva. Mananca morcov, sfecla si mar aproape in fiece zi. Cand se plictisesc lasa marul. (il iau de acolo, nu-l las. da, mananca cam jumatate din el, restul il iau).
Mi-e teama sa le dau ardei acum, pentru ca cel romanesc nu mai este in piata, doar de import, si nici rosii nu primesc.
da, persoana care vine sa ii ingrijeasca sta 30 de minute si ii spun exact cum sa procedeze. Eu ii las mancare in frigider si ea o scoate inainte, sa le-o dea la temperatura camerei, ori le cumpara ea.

Concluzia. Pana plec (cele 5 zile) le dau 1 lingura pelete dimineata, ca si pana acum si o leguma/fruct. Dupa amiaza le dau alta leguma/fruct, cu predominanta radacinoase (albitura, de ex, cu care se vor juca mai mult). Seara, iar, o lingura de vitakraft plus alt fruct/leguma/ceva proaspat. Nu mai amestec fructele si legumele, nu fac mix.
Cand sunt plecata, dna care vine (la 6 dupa amiaza) face intocmai cum ai scris, le da intai patrunjel/marar/varza/iarba (desi astea nu raman niciodata), le pune doua linguri de pelete in troaca, si le mai lasa intr-un bol radacinoase.
Fan si apa au mereu, si ea va proceda la fel. De obicei nu ramane mancare prin cusca, nu este murdar, nu sunt resturi.

Am inteles bine?

Multumesc frumos pentru sugestii. Va rog sa mai imi scrieti daca am inteles ceva gresit sau pot sa fac ceva mai bine.
Ma asteapta o guiteala de zile mari...

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: 5 zile, mancare o data pe zi??

Mesajde pishcotzzika » 21 Ian 2011, 16:24

CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

veronel
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 03 Oct 2008, 10:23
Localitate: bucuresti

Re: 5 zile, mancare o data pe zi??

Mesajde veronel » 21 Ian 2011, 20:21


Avatar utilizator
_Laurentiu_
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 27 Ian 2011, 19:52
Localitate: Bucuresti

Re: 5 zile, mancare o data pe zi??

Mesajde _Laurentiu_ » 27 Ian 2011, 20:05

Roaga-ti un prieten sa aiba grija de ei, eu de exemplu am fost plecat 5 zile la Sinaia si am rugat-o pe bunica mea sa il hraneasca.

AllexandrutZa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 20
Membru din: 13 Feb 2012, 21:23
Localitate: Bucuresti

Intrebare urgenta:d

Mesajde AllexandrutZa » 19 Feb 2012, 21:22

Buna!Am si eu o intrebare urgenta:)
trebuie sa plec din Bucuresti impreuna cu parintii mei pentru 2 zile... plec dimineata si vin a doua zi seara...
:) ce pot face si eu cu Bobo:)??
nu am la cine sa il las:(... nici un amic nu vrea sa mi'l tina din bloc de la mine
si la amici care stau mai departe nu il duc ca e prea frig sa facem plimbari...
il pot lasa acasa cu papagalul:D:D??
Roco ramane ..pt 2 zile asa acasa[a mai ramas]...dar pe el il pot lasa...sau trebuie sa il iau cu mne??

daca e neeaparata nevoie... il voi lua dar va sta intr'o cutie pt o seara...(are ceva??) nu pot lua si cusca...dar imi voi ruga bunici sa imi faca rost de o cutie mai mare..si talas +mancare ii iau eu:D:)de acasa....
Aaa :D:D si inca o mica intrebare:)..... in ce pot sa il transport...nu am apucat sa ii cumpar o cusca din aceea pentru transport...si maine plec ....s'a intamplat pe neasteptate:( aceasta plecare:| acum am fost anuntati...[mici probleme]
:) ce cusca pentru transport sa ii cumpar pentru viitor?? din aceea mai mare ca si pentru pisici si caini sau:-?? ??

scuze de topic...dar nu am mai avut timp sa caut daca mai este unu in genu acestuia..si ma pregatesc sa fac bagaje maine plec la prima ora:)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Intrebare urgenta:d

Mesajde maria » 19 Feb 2012, 21:59

doar pt 2 zile poate sta
ii pui fan mai mult, apa mai multa, ceva hrana uscata
poti de asemenea sa ii lasi morcov, sfecla dar nu alte legume care ar putea sa se degradeze
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Intrebare urgenta:d

Mesajde irena » 19 Feb 2012, 22:21

nici eu nu l-as chinui cu drumul pentru 2 zile. ii pui radacinoase, cum ti-a spus maria, fan si apa.
noi cand plecam de acasa pe o perioada mai lunga lasam cheia cuiva care vine 1 data pe zi sa le
dea de mancare.

Adelincik
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 04 Aug 2013, 17:34
Localitate: București

Re: Cate zile pot fi lasati porcusorii singuri?

Mesajde Adelincik » 04 Aug 2013, 17:46

Pai si eu am acasă un porcusor de guineea de 7 luni, numele lui e Cipi. Peste 2 săptămîni va trebui sa plec intr-o vacanța de 7 zile. Voi merge cu avionul si nu am cum sa-l iau cu mine. Din păcate nu am pe nimeni care poate avea grija de el. As putea oare sa îl las cu o mulțime de mâncare si apa??? Nu maninca prea mult... Va rog sa ma ajutati sa iau o decizie...

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cate zile pot fi lasati porcusorii singuri?

Mesajde ramona_inka » 04 Aug 2013, 19:07

O saptamana nu poate sa ramana singur, nesupravegheat. Maxim doua zile. Mancarea verde care nu este terminata si se strica in cusca trebuie aruncata pentru a nu produce diverse probleme digestive. Ai nevoie de cineva care poate veni la tine acasa odata pe zi sa il verifice sau sa il duci cu cusca cu tot la cineva care are spatiu sa il tina.

Adelincik
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 04 Aug 2013, 17:34
Localitate: București

Re: Cate zile pot fi lasati porcusorii singuri?

Mesajde Adelincik » 05 Aug 2013, 18:16

Mersi mult, totuși, din fericiream găsit pe cineva care pote veni o data pe zi si se poate juca cu el:D

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Cate zile pot fi lasati porcusorii singuri?

Mesajde FlorinG » 05 Aug 2013, 21:33

Procusorii sunt animale sociale si ar trebui sa stea in grupuri de minim doi de acelasi sex.

In cazul tau mai important decat joaca e sa ii asigure completarea fanului (pentru a avea tot timpul la dispozitie), schimbarea apei si macar o masa de legume, de la care sa si ia resturile dupa o jumatate de ora pentru a nu se strica in cusca si dupa asta sa ii puna si 2 linguri de mancare speciala pentru porcusori.

Oricum mie o data pe zi mi se pare foarte putin timp de 7 zile, eu nu as putea sa le las asa pe ale mele.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori