Gherute prea lungi

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

bubu3000
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mar 2010, 19:26
Localitate: SATU MARE

Gherute prea lungi

Mesajde bubu3000 » 11 Mar 2010, 19:37

Nu stiu din ce cauza labutele din fata ale porcusorului meu de guineea stau indreptate lateral in loc sa stea indreptate in fata.Oare e din cauza unghiilor(tin sa precizez ca porcusorul l-am primit de la niste prieteni,si nu cred ca au avut grija de el cum trebuie) sau vreo malformatie?
Mi-e tare mila de el ca nu este activ , nu zburda prin casa din cauza picioruselor si deja nu se mai sprijina pe labute.Voi ce spuneti? :( :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 11 Mar 2010, 20:04

nu poti sa faci o poza, cat mai clara?
poate asa reusim sa te ajutam cu ceva
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

bubu3000
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mar 2010, 19:26
Localitate: SATU MARE

Mesajde bubu3000 » 11 Mar 2010, 20:42

Are unghiile foarte mari.Am sa incerc sa tai din ele treptat cate putin la fiecare 2 saptamani,ca mi-e frica sa tai acuma mult si sa prind vena aceea.Mai jos am pus pozele.

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 11 Mar 2010, 21:52

cred ca ai dreptate
deformarea e din cauza unghiutelor
cred ca poti taia in fiecare saptamana cate putin
daca se intampla sa tai prea mult si sa curga sange, pui repede betadine
dar cele de la labutele din spate cum sunt?
acum ar fi bine sa mai auzim si alte pareri
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

saracutul

Mesajde ramo18_tm » 11 Mar 2010, 22:27

Nu-mi vine sa cred....chiar asa nu au avut grija de el? Cred ca la o saptamana daca tai putin cate putin cu grija...la 2 saptamani e prea rar, la ce deformate sunt... Nu stiu daca am vazut eu bine, in poza a doua se sprijina pe incheietura ? Daca nu se poate sprijini pe labute, asta duce la probleme mult mai grave, in afara de faptul ca i se ingroasa acolo incheietura cum se sprijina numai pe ea, poate sa duca si la iritarea pielii (ca aceea nu e piele groasa ca la labute) sau mai rau sa se raneasca/infecteze.
Acum, daca nu s-au ocupat de el, faptul ca e timid si nu e foarte activ nu e numai din cauza ghearelor, desi acestea sunt un motiv separat. Poate sa fie lenes / inactiv si pentru ca se plictiseste singur, sau pentru ca nu s-a acomodat inca la noua casuta/stapan, sau, mai grav, pentru ca a fost tratat prost la fosta familie, si ii e frica de rasa asta asa-zis superioara numita "oameni". Acum zic din experienta, ca si Lulu are un asemenea back-ground. In general porcusorii care zburda sunt cei care de mici au avut stapani priceputi si iubitori, si frati de joaca...
Insa de caracterul lui si posibilitatea de a-i gasi un partener de zburdat o sa te lamuresti numai dupa ce se rezolva problema aceasta cu gherutele. Din fericire la labutele din spate degetele sunt mai lungi, si nu se incovoaie asa "din scurt" ghearele, dar tot trebuie actionat imediat. Poate sta sa i le pilesti, ca sa fii sigur ca nu ii atingi venele, mai ales are pigment negru.
Culoarea blanii e foarte frumoasa, si boticul tricolor de asemenea. Multa sanatate si succes la pedichiura !
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 12 Mar 2010, 13:40

Unghiile sunt foarte mari, sunt curbate, semn ca nu au mai fost taiate de foarte mult timp. Nu e de mirare ca se deplaseaza cu greutate. Daca vei avea grija sa le scurtezi cate putin cum ti s-a explicat mai sus, probabil ca va putea merge normal din nou. Pe de alta parte, va fi mult mai fericit, mai sociabil si mai curajos daca va avea un partener de joaca de acelasi sex. Poate gasesti unul ce este dat spre adoptie.
Sa ne tii la curent, te rog!

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 13 Mar 2010, 00:00

In mod clar e din cauza unghiutelor.La ai mei nu se vad asa unghiutele.Sunt drepte.Aici in poza sunt foarte deformate.Nici nu ai cum sa i le tai o data si sa poata merge fara probleme.Trebuie sa faci incercarile astea mai des.Si eu sunt de acord ca la o saptamana ar trebui taiate.La porcutul meu se vede acea vena putin mai colorata.Ungiuta este alba iar vena este putin rosiatica.Cel putin la labuta cu unghiute albe se vede foarte usor.Daca esti atenta o sa vezi.
La unghiuta neagra am citit pe forum pe undeva si zicea cineva ca le taie foarte bine cu o lanterna sub labuta.Sub lumina lanternei vede unghiuta si nu taie decat e nevoie.Incearca sa vezi si tu daca poti asa.
Asteptam vesti.

Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Mesajde guineeapigs » 14 Mar 2010, 18:38

:shock: Incredibil asa ceva! S-au deformat rau rau gherutele!!! :suicide: Nu pot sa cred ceea ce vad :puking: Cum l-au tinut pe bietul porcusor asa??? Din cauza ca nu au fost taiate la timp, venele din gherute se pot lungi si ele si sunt greu de corectat.Sa nu mai punem la socoteala faptul ca chiar daca nu plange, il doare foarte tare.Mai bine taie mai mult din gheruta si lasa spatiu de la varful gherutei pana la vena lasa loc cam 2 milimetri.La vreo 2 saptamani dupa ce ai taiat, mai taie si lasa spatiu 1 milimetru.Apoi la 2 saptamani verifica si daca e cazul mai taie din gherute.Ai grija sa nu tai din vena iar daca ti se intampla asta, clateste cu apa din abundenta si apoi tamponeaza locul unde ai taiat din vena, cu o vata inmuiata in rivanol sau betadine.Asa o sa reusesti sa corectezi gherutele si porcusorul tau va putea umbla linistit, fara sa il mai doara si va fi mai fericit!!!! :dance: Succes si asteptam poze cu ceea ce ai reusit sa faci!

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 14 Mar 2010, 18:43

Cam cati milimetri ar trebui sa aiba unghiuta taiata corect?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 14 Mar 2010, 23:11

Aceste gherute au lungimea potrivita
Imagine

Cand se deplaseaza, porcusorul se sprijina mai mult pe varful degetelor, nu pe toata talpa, varful unghiilor trebuie doar sa atinga podeaua. Daca gherutele sunt prea lungi,
Imagine
Imagine
nu se mai poate sprijini pe ele, il incomodeaza, daca devin prea lung, se deformeaza piciorul si fiecare deplasare ii provoaca discomfort, neplacere sau durere. Gherutele prea lungi au tendinta de a creste spre interior, nemaiputand sprijini pe varful degetelor, acele puncte in care e sustinuta greutatea corpului la nivelul gherutelor si a talpii, se schimba, acest lucru ingreuneaza mersul, si pot aparea diferite probleme la nivelul articulatiilor, a talpii (putand duce si la pododermatita).

Pentru a nu se ajunge aici, gherutele trebuie taiate periodic. E bine sa se inceapa la varsta de 2 luni chiar daca nu se taie inca din ele sau se taie doar foarte putin din varfuri, scopul fiind acela de a-l obisnui cu aceasta operatiune, oferindu-i de fiecare data ceva bun, o bucatica de leguma sau cateva fire de verdeata ce ii distrage atentia. El va asocia cu un stimul placut si va deveni mai cooperant.

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 14 Mar 2010, 23:14

Al meu are unghiutele putin mai lungi.Cel putin cele din spate.Ar trebui sa le mai tai?Dar se vede portiunea rosiatica si am zis sa nu tai din ea.Sa nu il doara sau sa ii curga sange... :puking:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 14 Mar 2010, 23:46

Gherutele din spate sunt putin mai lungi decat cele din fata, ele trebuie taiate pana inainte de vena (la o distanta de 1, 5 - 2 mm de vena), macar odata pe luna sau in functie de crestere (depinde de varsta, de individ, de suprafata pe care se deplaseaza, cat de activ e etc.)
Imagine

Gherutele au tendinta sa se curbeze mai ales la adulti, daca nu sunt taiate la timp (aici un porcusor extrem de neglijat!)
Imagine
Imagine
Imagine

O gheruta (foarte) lunga, neingrijita se poate aduce la lungimea potrivita taiand des si putin din varfuri,
Imagine
la fiecare taiere doar foarte putin, si venele incep sa se retraga, corectarea se face bine in acest fel.
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 14 Mar 2010, 23:56

Intr-adevar cele din spate sunt putin mai lungi.Eu le-am taiat unghiutele in fiecare luna dar nu am ajuns la portiunea rosiatica.Adica nu le-a dat sangele niciodata.
Numai ca azi am taiat o unghiuta mai mult si a curs putin sange(de fapt s-a inrosit putin..),asta dupa ce am vazut pozele cu cat de lungi trebuiesc sa fie unghiutele.Nu cred ca pot sa le macelaresc unghiutele asa :puking:
Mai ca acum imi e frica sa le mai tai. :cry:
Imi pare rau ca nu am aparatul de fotografiat acasa.Dar maine cred ca pot face poze la unghiutele din spate.Sa imi spuneti o parere.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 15 Mar 2010, 00:10

La porcusorii mici si tineri gherutele sunt mai ascutite si mai subtiri, la cei adulti cu cat inainteaza in varsta, gherutele devin mai groase, iti pare tie ca este taiat mai mult din ele, cand defapt ele arata asa dupa taiere doar pentru ca sunt groase - sunt scurtate fara sa fie taiate in vene.

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 15 Mar 2010, 00:26

Daca venele se retrag este bine.Dar la al meu nu au fost niciodata unghiutele netaiate.Cel putin de la 3 luni de cand l-am luat eu i le-am taiat regulat.O data pe luna,atat cat se vedea vena.
O sa pun maine o poza ca sa fiu eu mai linistita.
I-am taiat si celui mic unghiutele si e adevarat ca sunt mai ascutite si mai subtiri.Dar in lungime sunt parca mai scurte cele din spate decat la cel mare.Acum ma refer la proportie.Ca e normal sa nu fie la fel de lungi ca la cel mare.

Revin cu o poza unde se vad cat de cat unghiutele baieteluilui de care va povesteam.M-am chinuit sa ii fac poza decat la unghiute dar nu am reusit.Nu vrea sa stea deloc.Si aparatul nu vrea nici el sa focalizeze imadinea atat de aproape. :(
Sper sa puteti sa va dati seama daca este in regula.Sau daca mai trebuie sa le mai tai.Aici sunt deabea taiate unghiutele.



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori