Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde ialaalexa » 02 Mar 2011, 17:10

Categoric. Fetele mele sunt niste mofturoase si rasfatate pentru ca asa le-am obisnuit eu, dar cum sa nu faci asa ceva cand sunt asa de dragute. :giggle:
Imagine

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Corina » 05 Mar 2011, 02:46

Va recomand sa seriviti porcusorilor o specialitate! Adica muguri (plantute)din seminte de floarea soarelui.
Luati seminte de floarea soarelui ( de preferinta bio/organice/luate de la tarani fara sa fie stropite) si le puneti in pamant. Eu am extrem si enervant de multa rabdare, si pun fiecare samanta in parte, cu varful in jos, timp in care ma gandesc la primavara, soare, porcusori, parinti, iubire. Adica multa energie pozitiva.
Apoi acopar cu un strat de pamant si ud cu un vaporizator. Sau cu o sticla de jumatate, cu dopul gaurit. - astfel volumul de apa turnat este mai redus.
In cateva zile, pamantul incepe sa se ridice, si apar mugurii de floarea soarelui, cu samanta in varf. Da! O sa vedeti ca samanta se despica, si de acolo din varful ei se coboara un fir ce prinde radacini, iar samanta va fi ridicata afara din pamant. Si din samanta propriu zisa, se formeaza primele doua frunzulite!
Acesti muguri, sunt extrem de deliciosi. Puteti sa ii mancati si voi in salata sau goi. Au gust de seminte de floarea soarelui, fragede - cand coaja nu este inca bine formata.
Cat despre porcovani, vor fi innebuniti dupa ei! Eu le-am dat si au mancat tot pe nerasuflate!
Iata cateva poze:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

O alta varianta de a germina si a incolti aceste plante este sa faceti in felul urmator:
"O mana de seminte se pun la inmuiat pentru 24h, dupa aceea se aseaza intr-o strecuratoare si la intuneric, stropindu-se de 3 ori pe zi, pana ce observati varfurile plantelor. Se aseaza pe un strat mic de pamant intr-un ghiveci, si se acopera tot cu un strat subtire de pamant, si se uda odata pe zi abundent
Mugurii vor creste mai greu, undeva intre 10-12 zile, dar merita, fiindca sunt cele mai delicioase plantute pe care le cunosc. Vlastarii de floarea soarelui si mazarea, sunt cei mai sus cotati din punct de vedere nutritional.
(mie personal nu mi-a iesit cand am pus semintele la inmuiat, asa ca le-am pus direct in pamant si a fost perfect)

* sursa bogata de fosfor si calciu, excelent pentru oase si dinti
* fier pentru sanatatea celulelor rosii
* cupru, un ajutor de nadejde pentru utilizarea fierului in mod normal
* potasium, predominant in tesutul creierului si necesar pentru functionarea normala a sistemului nervos
* magneziu pentru sanatatea creierului si a plamanilor
* 30% proteine
* contin 92 USP unitati de vitamina D, rar gasita in legume
* proteine complexe, cel mai mare procentaj dintre toate semintele "
citat luat de pe http://ligiapop.com/2009/08/29/germenii ... -curatara/

Aceasta specialitate o puteti da porcovanilor linistiti o data pe saptamana, ca si delicatesa. Iarba de grau este la fel foarte sanatoasa si hranitoare, mai ales acum in sezonul rece, cand toate fructele si legume nu sunt atat de bogate nutritiv ca in sezonul lor normal.
Daca aveti intrebari, nu ezitati!
Sanatate si iarba verde va doresc!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde maria » 05 Mar 2011, 11:26

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde cristisz » 05 Mar 2011, 15:42

n-au efect daca nu faci striptease, altfel pierzi fosforul si calciul
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Corina » 05 Mar 2011, 23:35

Maria... m-ai facut sa rad cu lacrimi. Ce-i drept era noaptea tarziu si nu mi-am dat seama ca am scris asa =))
Pai ai putea sa mananci oricum doresti, numa sa ii mananci =)) Jumate tu si jumatate la fete! :heart:
Inca ceva ce am uitat sa precizez.. se mananca inainte de a aparea urmatoarele doua frunzulite ce devin putin amarui. Sa vezi numa ce buni sunt la gust.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde maria » 06 Mar 2011, 00:00

:D
acum daca recomandarea e sa fie mancate fara haine pe noi, trebuie sa ne conformam
mai ales ca ar exista riscul sa pierdem fosforul si calciul
:lol:
serios acum, chiar maine merg la piata dupa telina, morcovi si patrunjel si o sa cumpar si seminte de floarea soarelui
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Lili » 06 Mar 2011, 09:28

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Menta cruda

Mesajde Moniq » 12 Mar 2011, 17:07

Porcusorii au voie sa pape frunza de menta cruda?

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Menta cruda

Mesajde Lili » 12 Mar 2011, 17:40

Ma gandesc ca atata vreme cat pot bea ceai de menta si exista fan imbogatit cu menta, n-ar trebui sa le faca rau 2-3 frunze de menta. Mi se pare insa ca frunza proaspata de menta are un miros foarte puternic si s-ar putea sa strambe ei nasucul.
Dar nu sunt SIGURA, mai asteapta un raspuns. Eu am zis doar pe baza presupunerii.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Menta cruda

Mesajde AndreeaC » 12 Mar 2011, 17:42

Menta este o planta medicinala foarte aromata atat la gust cat si la miros. Preferabil ar fii sa ii dai numai uscata in combinatie cu fan de exemplu(exista si fan gata ambalat cu menta) sau in cazul in care porcusorul are probleme digestive(se da sub forma de ceai).
P.S : Uite un subiect potrivit pentru mesajul tau. Este bine sa verificam daca avem alternative de postare inainte de a deschide un subiect nou pentru a nu incarca prea mult forumul si pentru a face mai usoara urmarirea acestuia.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde ie3neiulia » 16 Mar 2011, 19:39

Am vazut ca a aparut in piata loboda, dar este din aceea rosie si cum nu le-am dat niciodata la fete asa ceva m-am gandit sa ma docmentez umpic daca o pot cumpara. In tabelul cu legume scrie decat de cea alba (spanacul alb sau ceva de genul). Deci pot sa le dau si din aceasta rosie?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde ramona_inka » 17 Mar 2011, 13:31

Daca dai cautare pentru cuvantul "loboda" pe site sau forum rezulta aceasta cu mesaje in care este dezbatut acest subiect.

Unul din ultimele mesaje pe aceasta tema de acum vre-un an:

viewtopic.php?p=49387#p49387

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Gemon » 17 Mar 2011, 13:37

Asa cum poti citi accesand linkurile inserate de Ramona, se poate da putin la anumite intervale, cu conditia sa nu fie oferita prea des. Loboda contine mult , aceasta substanta insolubilizeaza o parte din calciu, magneziu si fier (reduce absorbtia acestora), consumate in cantitati mari sau prea des sunt nesanatoase. Un tabel util, cu continutul de acid oxalic al catorva vegetale http://ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=9444
Efectul benefic al lobodei se manifesta atunci cand este oferita ca noutate, pentru diversificare in meniul lor - loboda are actiune diuretica, remineralizanta, se ofera frunzele tinere in forma proaspata, acestea contin multe vitamine. O planta care apare acum si este bine sa introduci in meniu, este frunza si tija de papadie, citeste aici despre ea viewtopic.php?p=20289#p20289

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Lili » 02 Apr 2011, 20:46

Am facut o poza azi pe strada. Spuneti-mi: asta e planta (al carei nume nu mi-l amintesc :oops: ) care poate fi data la purcelini?
Pen'ca daca da, maine plec la cules :clapping:
Imagine
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde adelinatache » 02 Apr 2011, 20:49

Rocoina cumva?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori