Porcusor care roade plastic

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Roade plastic...

Mesajde Ancu Toma » 26 Iul 2012, 14:47

ai grija ca in perioada asta din cate stiu, nu sunt bune crengutele, ca sunt verzi si au ceva toxic in ele. asta mi-a explicat un inginer silvicultor.

am vrut si eu sa le fac zona pentru fan din crengute, pentru aici sunt f scumpe. un pod din 10-20 de ramuri e 150 lei.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Roade plastic...

Mesajde khaos » 26 Iul 2012, 16:11

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Roade plastic...

Mesajde MJProtector » 30 Iul 2012, 12:47

Eu tub dintr-asta am
Imagine
Din lemn nu am gasit. I l-am lasat pe asta si nu-l mai roade. I-am zis ca nu are voie si i-l luam de cate ori o prindeam ca-l roade. Acum vad ca s-a potolit, insa nu stiu pentru cat timp.
Mi-a zis si veterinarul ca nu pateste nimic :)

Baroquete
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 13 Noi 2012, 16:05
Localitate: Craiova

Re: Porcusor care roade plastic

Mesajde Baroquete » 13 Noi 2012, 16:11

Porcusorul meu este obsedat de plastic (de mic) :(
Este foarte plimbaret, nu las in calea lui plastice dar tot prinde el cate ceva (mai ales daca nu sunt eu acasa sa am grija) Gen...avem musafiri, multe sticle pe jos rontaie repede eticheta de plastic de la sticla. Facem cumparaturi, lasam plase jos (chiar si pt cateva secunde) deja il vad rontaind plasa. Odata chiar a fugit cu o punga in dinti si s-a bagat cu ea sub mobila.
Tot ce pot face eu este sa scanez terenul lui de plimbare si sa-i iau din cale tot ce este plastic. Ii place foarte mult sa se plimbe, sa cerceteze, are usa deschisa la casuta- intra si iese cand vrea el. Acum are 4 ani. Nu inteleg pasiunea lui pentru plastic si ce sistem digestiv are de suporta asa ceva.
Imagine
Ultima oară modificat 13 Noi 2012, 21:28 de către Baroquete, modificat 1 dată în total.
Pufica

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor care roade plastic

Mesajde khaos » 13 Noi 2012, 16:21

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Baroquete
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 13 Noi 2012, 16:05
Localitate: Craiova

Re: Porcusor care roade plastic

Mesajde Baroquete » 13 Noi 2012, 17:01

Doamne ce porcusori frumosi ai. Si al meu sta la pozat ca un baron.
Da, este singur. Tocmai de asta il las sa se joace, sa se plimbe, stau cu el in poala la calc, la televizor, tatal meu sta cu el pe burta la tv :)) Altul nu mai iau, am dezvoltat o alergie destul de severa la animale, abia rezist cu purcelul. :(
M-am linistit acum ca am citit ca si alti porcusori au astfel de...pasiuni :))

Am rasfoit forumul si m-am lamurit cu foarte multe chestii. Ce bine ca exista!!
Pufica

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor care roade plastic

Mesajde khaos » 13 Noi 2012, 17:10

O sa aflii multe lucruri bune de pe forum daca ai timp sa-l rasfoiesti un pic. Este destul de stufos, dar se gasesc informatiile.
Multumim de complimente, te invit sa ne arati si tu poze cu baietelul tau, la :)
Cat despre alergii, ceva similar am si eu, insa nu e obligatoriu sa fie atat de la purcel, cat poate fi de la praful din talaj, sau din fan, spre exemplu. In apararea porcusorului o sa-ti spun ca la fel va fi alergia si cu un purcel, si cu doi, insa el va fi mai fericit cu un partener de acelasi sex. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Baroquete
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 13 Noi 2012, 16:05
Localitate: Craiova

Re: Porcusor care roade plastic

Mesajde Baroquete » 13 Noi 2012, 20:58

Ma refeream la faptul ca daca el este deja batrior si ii iau partener....raman cu partenerul in continuare.
Cat despre alergie am fost la alergolog si am alergie la par de animale. Se manifesta si prin rinita alergica si prin dermatoze (fac bube pe fata pe maini oriunde ma atinge). Dar supravietuiesc cu pastile :D

Am postat 2 poze. L-am facut vedeta pe Facebook :))
Pufica

Bertha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iun 2013, 19:15
Localitate: Campulung-Muscel

Mucky

Mesajde Bertha » 22 Sep 2013, 20:11

De 2-3 luni am primit un porcut superb(o sa pun si poze) care , de cand a venit la noi s-a facut un dolofan rofl .Singura problema este ca , de cand a inceput sa fie mai rece , il bag intr-un fes.Fesul l-a ros aproape in intregime , iar acum i-am pus sub cusca niste polistiren , pe care , acum cand iese la plimbare prin casa il roade.Am incercat sa-l fac sa nu mai roada lana , polistiren etc. dar n-am reusit.Ce sa fac?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mucky

Mesajde Gemon » 26 Sep 2013, 11:54

Fiind tinut singur se plictiseste, porcusorii sunt animale sociale, are nevoie de un congener, un alt porcusor de acelas sex cu care sa poata interactiona.
Avem o sectiune cu adoptii, urmareste anunturile pentru a-i putea oferi un prieten porcusorului tau.


Este important sa aiba si un mediu cat mai bogat in stimuluri, se poate asigura schimband periodic unele accesorii, mutand locul lor, , punand la dispozitie fan nu doar in suport, ci , pentru a incuraja comportamentul de cercetare-cautare.

Poti confectiona chiar tu acesorii, din material fleece,
vezi viewtopic.php?f=11&t=3524
viewtopic.php?p=113579#p113579
http://www.spikeskleinewelt.de/Kuschelrolle.html
http://www.guineapigcages.com/forum/acc ... g-bed.html

Iata cateva accesorii ce am confectionat eu pentru porcusorii mei
viewtopic.php?p=96309#p96309
viewtopic.php?p=105503#p105503
viewtopic.php?p=107134#p107134
viewtopic.php?p=123017#p123017


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori