Bebe mic nu bea apa

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Bebe mic nu bea apa

Mesajde kissy » 14 Mar 2014, 10:35

Buna

Purcelinul Kissy este un bebe orfan de doar 6 zile, cu apa l-am obisnuit intai dupa buzele mele. Deoarece nu vroia sa bea apa si este un pupacios mic intr-o seara pus cateva picaturi de apa pe buze si asa i-a simtit prima oara gustul. Acum ii dau apa cu lingurita.
Problema este ca eu nu o sa mai pot sta acasa cu el si trebuie sa il las singurel cu Jerry (taticul lui). Adapator cu apa au in permanenta, dar bebe nu ajunge la el. M-am gandit si la castronel cu apa, dar imi este teama sa nu se balaceasca toata ziua si sa raceasca ....

P.S. Este mai indicat sa ii dau apa fiarta si racita? Sotul spune sa ii las si aticorpii lui sa isi faca treaba... De cand am pierdut-o pe Puffy (mamica lui Kissy) sunt exagerat de grijulie si vreau sa fac tot ce e mai bine pentru ei. Dar din prea multa grija nu vreau sa gresesc...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde Gemon » 14 Mar 2014, 17:28

Castronul cu apa nu e o solutie buna, apa se murdareste repede, o poate rasturna si se poate uda / raci din aceasta cauza.

Cea mai comuna problema este faptul ca se pune prea sus adapatoare, cand apar puiutii, aceasta trebuie ajustata la inaltimea potrivita, asa ajunge la ea si exemplul partenerului care bea apa, va fi urmat. De asemenea se poate unge ciocul cu putina legume ce ii place, simtind mirosul va linge si va realiza ca de acolo se poate bea apa.

Daca ai posibilitatea de a aduce apa de la o fantana forata (la noi in Timisoara de ex. sunt foarte multe astfel de fantani, forate la adancime de peste 100 m) sau apa simpla plata, este o alternativa la apa de la robinet (cele mai multe contin clor in cantitate ce altereaza gustul, contin saruri de calciu si magneziu in cantitati ce influenteaza duritatea apei). Apa fiarta si racita nu este o alternativa buna, eventual se poate lasa apa de la robinet peste noapte in sticla (nu in ambalaj Pet) ca apoi sa se poata pune in adapatoare.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde kissy » 14 Mar 2014, 20:17

Multumesc pentru sfaturi ... In ceea ce priveste ajustatul adapatorului, nu am cum sa il mut mai jos... eventual sa ii improvizez o scarita ....

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde Gemon » 14 Mar 2014, 21:28

Cumpara inca o adapatoare mai mica ce poti fixa mai jos, si ai si rezolvat problema. Se apropie vara, in canicula e bine sa ai chiar doua adapatoare, deci este o investitie buna.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde kissy » 16 Mar 2014, 09:49

Nu am gasit un model de adapator care sa il pot monta in interiorul custii astfel incat sa il pot lasa mai jos...

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde sabz » 16 Mar 2014, 11:55

Eu am ceva in genul asta:
Imagine

Se gasesc peste tot, si sunt ieftine (hornback, animax, maxi-pet, aproximativ 10 lei). Vin cu o mica sarma cu care se prinde de marginea custii in general, dar in cazul tau o poti baga prin agatatoarea de deasupra si prinde celalalt capat al sarmei de una din barile laterale ale custii, ca sa fie mai jos. Nu conteaza daca sta stramba sau se misca.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde ramona_inka » 16 Mar 2014, 12:50

Daca adapatoarea nu are orificiu pentru sarma poti folosi urmatorul ham, inventia noastra cu multi ani in urma :-)

Iei doi arici cu care se strang cablurile si legi adapatoarea (inelul negru si alb de jur imprejuurl adapatorii), dar nu strangi inca. Pe acolo treci si o sarma rezistenta (culoare crem), astfel cand strangi aricii sa fie tinuta bine langa adapatoare. Intorci capatul de jos al sarmei astfel sa stea fixa si sa nu mai cada iar capatul de sus, liber, il indoi cat ai nevoie. Astfel facuta agatatoarea o poti atarna de orice ai nevoie si la orice inaltime. Succes!
(dupa ce ai strans aricii ai grija sa tai din ei ce ramane, au am pus poza ca sa se vada cum arata dupa ce strangi aricii)
Fişiere ataşate
adapatoare cu ham.jpg
adapatoare cu ham improvizat

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde kissy » 16 Mar 2014, 16:00

Multumesc Ramona. Ne-ai dat o idee minunatata, chiar acum se ocupa sotul meu :D stiu cat de important este sa aibe apa proaspata in permanenta.

sony_sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 07 Oct 2014, 16:12
Localitate: dej

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde sony_sony » 07 Oct 2014, 16:17

Am primit un porcusor si are doar 3 saptamani.Nu reusesc nicicum sa il invat sa bea apa.In petshopul de unde l-am cumparat nici mamaica lui nu avea recipient cu apa asa ca el nu stie ce e aia apa.Daca aveti ceva metode de invatare m-ar ajuta tare mult.Am picurator cu apa si il mai fortez eu sa bea dar in zadar:((.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bebe mic nu bea apa

Mesajde Gemon » 08 Oct 2014, 12:54

Bine ai venit!

Daca nu stie sa foloseasca adapatoarea, cel mai usor ar invata sa bea de la un alt porcusor. Ei nu se simt bine singuri, bine ar fi sa adopti un alt porcusor langa el, neaparat de acelas sex cu el. Daca nu sti ce sex are, pune o poza cu aparatul genital sa te ajutam in acest sens.

Poti de asemenea sa incerci sa il inveti tu, punand ciocul adapatoarei la gurita lui, pentru a simti apa, apoi pui din nou la marginea custii (neaparat mai jos, pentru a ajunge la el) si impingi cu degetul ciocul, pentru a-i atrage atentia cu zgomotul produs de tine. Repeti asta zilnic cateva zile.
Citeste si http://www.gemon.ro/mit2.htm#apa

Avem si un alt topic pe aceasta tema la viewtopic.php?f=3&t=249

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Apa :(

Mesajde izalove2009 » 09 Iul 2015, 22:10

Buna seara/ziua!
Nu stiu daca doar eu am problema asta...dar incep cu inceputul:Porcutu meu de cateva luni bune nu mai vrea sa bea apa deloc...nici din adaptor nici daca ii pun in ceva...nu se atinge deloc de apa.Am verificat sticluta e ok,precizez ca nu mai bea apa de cand sticluta a fost schimbata deoarece curgea apa incontinuu, nu stiu daca are vreo legatura cu asta...
Acum sunt cam ingrijorata ca e fff cald si tot nu bea apa...am incercat cu seringa uneori bea alteori se zbate ca nu vrea...
Dimineata mananca Cavia complete, ma gandesc totusi de la asta ar trebui sa-i fie sete...recunosc ca ii dau castravete destul de des pt ca asta ii place cel mai mult si se simte bine nu are probleme cu burtica nu se baloneaza,in rest papa telina cu frunza,morcov cu frunza,mar,sfecla,patrunjel,marar,rosie si muult fan.Ce as putea sa fac? Sa pun altceva in loc de apa?
Multumesc :smile:

P.S:Am uitat sa zic,acum cateva luni nu-l puteam sa-l opresc, statea la adaptor pana termina toata apa...acum deloc, nici macar nu e interesat...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Apa :(

Mesajde Gemon » 10 Iul 2015, 13:05

Verifica adapatoarea, pune degetul la cioc si misca putin, vezi daca curge usor apa.
O alternativa la adapatoarea obisnuita poate fi cea Sippy, vezi viewtopic.php?p=53601#p53601

S-ar putea sa obtina suficienta apa din vegetale, poti afla numai in cazul in care verifici daca poate bea fara probleme din adapatoare.
Pe este bine sa schimbi de cel putin 2x/zi apa, pentru a avea apa proaspata la dispozitie. In cazul in care folosesti apa de la robinet, schimba cu apa plata, poate ii va placea mai mult gustul acestuia. Noi de ex. punem in adapatoare apa de la fantana forata.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Apa :(

Mesajde izalove2009 » 10 Iul 2015, 15:32

Am verificat adaptorul, curge usor apa, nu cred ca asta ar fi o problema.Apa ii schimb des,degeaba nici nu se atinge de adaptor.Mereu i-am dat aceeasi apa, adica apa plata de la magazin...ma gandesc sa ii pun ceai de musetel sau menta ca stiu ca ii place...e o idee buna? Si ma gandesc sa nu ii dau 1-2 castravete deloc,poate incepe sa bea apa...
Pun o poza cu adapatorul totusi,seamana foarte bine cu asta:(tot asa arata si cel vechi)
Multumesc pt raspuns!
Fişiere ataşate
658976938392802845955524-5965557-700_700.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Apa :(

Mesajde Gemon » 12 Iul 2015, 23:03

Diversifica meniul, castravete sa nu primeasca in fiecare zi. Poate primi radacinoase, sfecla rosie, telina, pastarnac, a aparut deja porumbul fraged, ofera-i coaja de porumb si matase de porumb, cu o mica bucatica de porumb fraged, vezi de ex. ai mei la viewtopic.php?p=96182#p96182
sau
Imagine

In adapatoare sa pui doar apa, ceai sau zeama proaspat stroarsa de la o leguma ce ii place mult, ii poti da ocazional separat sau in adapatoare doar pentru perioada cat pui ciocul adapatoarei la gurita lui.

Dan Larisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iun 2016, 00:19

Re: Apa :(

Mesajde Dan Larisa » 03 Iun 2016, 00:24

Buna seara! Am aceiasi problema cu porcusorii mei. Nu vor sa bea apa iar din adaptor curge usor deoarece am verificat cu degetul. Cateodata mai pun eu degetul umed la gurita lor si beau...dar totusi nu stiu ce as putea face...


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori