Necesitati pentru trei porcusori noi veniti

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

razvano
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Oct 2014, 12:52
Localitate: Bucuresti

Necesitati pentru trei porcusori noi veniti

Mesajde razvano » 28 Oct 2014, 01:11

Salutare,

Zilele astea ni s-a marit familia, avem trei noi membri - trei fetite porcusor (doua sheltie si a treia peruvian). Inca nu am poze pe care sa le postez, mai important este ca acum sa le facem acomodarea si sa le obisnuim cu noi si cu noul mediu.

Ieri le-am adus acasa si s-au ascuns imediat cum le-am pus in cusca - erau si speriate de copil, care se bucura excesiv pe langa ele. De astazi au inceput sa iasa curioase, mai ales cand aud zgomote gen cantecele pentru copii sau din desene animate.

De mancat mananca hrana de la punga, castravete, patrunjel (asta am apucat sa le dau pana acum, de maine vor primi si morcovi si ardei gras), dar...nu am vazut sa bea apa. Am monitorizat nivelul, nu mi se pare ca s-au atins de ea...sau au baut foarte putin? La capitolul asta nu mi-e clar deloc. Am experienta cu animalele, poate ca e normal si nu ar trebui sa ma ingrijoreze, dar porcusori nu am mai avut pana acum si nu vreau sa gresesc cu ceva.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cei trei porcusori

Mesajde Gemon » 28 Oct 2014, 20:01

Bine ai venit printre noi!

Despre necesarul de lichide vezi http://www.gemon.ro/mit2.htm#apa
Avem si un topic pe aceasta tema aici

Pe langa mesele proaspete enumerate le mai poti da sfecla rosie, telina, pastarnac, dovleac galben, mere. De asemenea le poti creste garu verde in ladita le place mult si contine multe vitamine, minerale, clorofila, este si bogata in fibre. In acest topic viewtopic.php?p=43927#p43927 este scris cum se creste.

Sanatate lor! :love:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei trei porcusori

Mesajde ramona_inka » 28 Oct 2014, 20:30

Bun venit Razvano! Sedere placuta si utila pe forum!

Pentru ca tot spuneai de hrana lor, spune te rog ce fel de hrana uscata primesc si de asemenea daca mananca fan.

razvano
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Oct 2014, 12:52
Localitate: Bucuresti

Re: Cei trei porcusori

Mesajde razvano » 29 Oct 2014, 01:47

Bine v-am gasit!

De baut ei stiu sa bea apa, nu sunt atat de mici - sheltie au ~7 luni iar peruviana 2 luni. Cred ca a tinut mai mult de stress pentru ca au inceput sa bea apa. Acum nu stiu daca toate trei pentru ca nu am vazut efectiv cand s-a intamplat, doar nivelul apei a scazut cu 10 ml.
Pe de alta parte si alimentatia suplimentara a contribuit la asta in sensul ca probabil si-au luat apa de acolo - castravete, ardei gras rosu.

Mancarea uscata este Lolo Pets Premium. Mananca fan, au permanent in cos si le las si pe jos in cusca. Tot "hardware"-ul l-am luat de la Hornbach si tot de acolo am luat mancarea si fanul.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei trei porcusori

Mesajde ramona_inka » 29 Oct 2014, 09:20

Cu siguranta dureaza cateva zile pana se acomodeaza. Incet-incet vor incepe sa bea mai mult, 10ml de apa este doar inceputul. Peste putin timp vei veni sa ne spui ca termina adapatoarea in 1/2 zi si fac galagie ca mai vor :lol:

Foarte bine ca au fan si in cusca. Pentru mancarica speciala te invit sa citesti aici si sa vezi recomandarile din link-uri: viewtopic.php?f=3&t=48&start=0
Lolo Pets nu este o hrana potrivita pentru porcusori, incearca in masura posibilitatilor sa o schimbi cu una din cele recomandate, dar treptat. La mancarea veche se adauga putin din cea noua si apoi din ce in ce mai multa noua si mai putina veche.

razvano
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Oct 2014, 12:52
Localitate: Bucuresti

Re: Cei trei porcusori

Mesajde razvano » 29 Oct 2014, 13:45

O sa le mai pun un "biberon", eventual de dimensiune mai mare. Oricum unul singur nu este suficient pentru trei porcusori.

Am in plan sa schimb mancarea cu Versele Laga, m-am informat la capitolul asta.

Ma rog, in plan sunt multe...in prima faza o sa ma concentrez pe construirea unui habitat mare. Acum am o cusca obisnuita de 100x50 (initial ar fi trebuit sa fie doar doi, dar...) si e cam neincapatoare. Se cam cearta pe ascunzatoarea din colt, care e standard, si le-am pus eu un tunel vegetal impletit. Spatiul nu e problema si imediat cum o sa am niste timp liber pe care sa-l aloc in directia asta o sa schimbam si conditiile de trai.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei trei porcusori

Mesajde ramona_inka » 30 Oct 2014, 09:18

Inca o adapatoare de minim 250ml este ok si poate fi umpluta de doua ori pe zi. Cam acesta este necesarul lor.
Pana va veni cusca mare poti face etaje pe lateralele mici ale custii. O bucata de lemn, plastic, parchet... lata de 20cm si lunga de 50cm cat este laterala se pune exact unde se termina cuva si incep gratiile. Obtii astfel doua ascunzisuri aerisite, incapatoare, care permit totusi libera circulatie a porcutelor. De asemenea se obtin si locuri de refugiu sus la etaj.
Spor!


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori