Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde Stef » 25 Feb 2013, 01:28

Poate nu ar fi rau in perioada in care nu primeste fan sa ii lasi mancarea speciala in fata permanent... Sa nu il infometezi, saracutul.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde Allma » 25 Feb 2013, 10:53

Cred ca da...Nu sunt eu cine stie ce experta, dar nu prea cred ca o 2 schimbari bruste de alimentatie ar face bine
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde khaos » 28 Feb 2013, 13:12

@Beatrix la Maxipet au fan ieftin, noi de acolo luam. Nu tre sa-i cumperi cine stie ce fan scump pe care sa arunci banii. Ai nostri porcusori nici nu il prefera asa tare pe cel scump!
La Maxipet, cum spuneam gasesti fan Vitapol la 6 lei, sau mai au o alta marca la 7-8-9 lei, ceva de genul. Si crede-ma ca Vitapol e ditamai punga la cat de putin costa. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Beatrix
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2012, 11:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde Beatrix » 05 Mar 2013, 16:01

ia luat tata ceva fan lolo pets cu 8 lei:(...din marasti:P

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde adelinatache » 06 Mar 2013, 12:39

e bun si lolo cand il nimeresti verde si proaspat. mie imi place pt ca are fire lungi care incurajeaza peristaltismul intestinal.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Sisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Mar 2014, 20:54
Localitate: Cluj

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde Sisi » 30 Mar 2014, 11:11

am o intrebare ! la porcusori trebuie dat fan non-stop ? daca nu imi permit financiar sa ii pun iarba la uscat ? am mai avut un porcusor care a murit , iar lui ii culegiam iarba . e acelasi lucru daca ii dau iarba sau fan ? :?:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde ramona_inka » 30 Mar 2014, 14:15

Da, fanul trebuie sa fie in permanenta disponibil. :!: Fanul este iarba cosita (simpla sau in amestec cu alte plante) lasat la uscat o perioada.
Iarba verde, proaspata (se poate da cate o portie zilnic) nu inlocuieste fanul!
Citeste aici despre fan: http://www.gemon.ro/hranire2.htm

Tine te rog cont ca porcusorii sunt animale sociale, de grup, si nu se simt bine singuri, trebuiesc tinuti cate doi de acelasi sex.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde anisoara » 30 Oct 2014, 11:36

De cateva saptamani , ma confrunt cu o problema legata de fan.
Fetele mele si-au facut porcescul obicei de a scormoni fanul pus in cele 2 suporturi, astfel incat tot fanul este dat peste talas. Pisorcit si cacacit, evident ca nu il mai mananca :( .
Intr-o saptamana am irosit 2 pungi de Lolo mari.
Ceva sugestii pt a le schimba comtortamentul porcesc?!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde Gemon » 31 Oct 2014, 12:40

Amenajeaza un tarc in fata custii, pentru a putea iesi si scormoni prin accesoriile din afara custii, asa vor avea ocupatie. Sau reamenajeaza mai des cusca, schimband unele accesorii cu altele, punandu-le in alt loc etc. Creste si iarna de grau in ladita, aduce noutate in meniu.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde Axelandralexis » 19 Noi 2014, 13:36

Salut,

Am doi porcusori, unul luat din Animax, Speedy si unul de la o crescatorie, Pedro.
Dintre cei doi, Pedro este extrem de macacios si energic, insa are o burta ca o bila. Nu stiu cat cantareste pentru ca nu am cantar acasa insa este un biloi mic. :)
Eu le las cerealele de la Versele Laga Crispy la discretie, intr-un bol, si pe langa asta primesc cele 3 mese verzi pe zi,uneori chiar 4 mese verzi.
Fan au al discretie tot timpul.
Ar trebui sa nu le las cerealele tot timpul? Sa le dau portionate?
IN rest ei nu au probleme, se joaca, se alearga tot timpul, se ascund prin draperii.....o placere sa te uiti la ei. :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde Gemon » 19 Noi 2014, 22:21

Raspuns afirmativ / da, ar trebui sa le dai doar odata pe zi hrana, oferind doar cate doua lingurite / porcusor, fiecare avand bolul sau, MEREU LA ACEEASI ORA, pe cat posibil. De ex. dimineata la ora x, atunci mereu dimineata la ora x.
La mesele verzi (la care la fel sa menti un ritm, oferindu-le mereu la aceleasi ore) iti recomand sa lasi jumatate ora in fata lor alimentul proaspat, oferit diversificat, restul ce nu au consumat, dupa aprox. 30 minute scoti din cusca. Pana la urmatoarea masa sa aiba doar fanul si apa in adapatoare.
Rezultatele nu intarzie sa apara, organismul lor se va obisnui cu aceasta dieta pastrand acelas ritm, si vor trai mai mult, si mai sanatos!

Creste si grau verde in ladita, si daca poti, neaparat sa schimbi hrana pe Versele-Laga Cavia Complete in asa fel, incat sa fie introdusa treptat: amesteci doar putin in hrana obisnuita, apoi treptat adaugi mai mult, scazand in aceeasi masura cea Crispy. De ce sa schimbi? Pentru ca este net superior, mult mai bogat in nutrimentele de care au nevoie si mult mai sanatos pe termen lung.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori