Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde tramona38 » 05 Oct 2008, 17:45

buna, tuturor,

am o nedumerire, va rog.
fetele mele sunt capabile sa rontaie fan 24 din 24... si-l vad asa cum se acumuleaza in burticile lor crescande.
indiferent cata mancare le dau si cat de variata, pe langa acest fan ... ele, la 3 noaptea, daca le trezesc , mai rontaie nitel.

stiu ca sunt porcute... dar cat de porcute vor ajunge in felul asta? cred ca am niste porcute-caini... sunt in stare sa manance pana pleznesc. :(

spuneti-mi, va rog... la cat as putea reduce acest regim de "fan la discretie" ?

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 05 Oct 2008, 19:01

din cate stiu eu, fanul este o neccesitate pt. porcusori.
si ai mei papa cu placere.
nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi.
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 05 Oct 2008, 20:59

Din ce am inteles de pe site trebuie sa aiba tot timpul fan

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 05 Oct 2008, 22:23

Asa este, fanul este vital pt sanatatea lor.
http://www.gemon.ro/hranire.htm#fan

Este alimenteul ce nu trebuie sa le lipseasca din dieta. Fanul ajuta la corecta tocire a dintilor, la buna functionare a sistemului digestiv. De asemenea, din experietna mea, fanul este si un "medicament" si pt trup si pt suflet. O mana de fan calmeaza un porcusor, se simte mai in siguranta. Puilor si tineretului in special le place sa se ascunda in fan, sa isi faca tunele. Daca plecam cu porcusorii la drum neaparat pun fan in cusca de transport chiar daca drumul este numai pana la veterinar si dureaza numai 20-30 min. Daca afara e frig, porcusorii se lipesc unul de celalalt si se baga in gramada de fan si sunt fericiti. Sau ii poti vedea cum se culca pe fan si se odihnesc. Si din cand in cand mai deschid cate un ochi si mai apuca cate un fir de fan.

Nu te ingrijora deci si asigura-le fan la discretie. Banii dati pe fan nu sunt bani aruncati. Ci este o investitie si o asigurare ca porcusorii vor fi mereu sanatosi!

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 05 Oct 2008, 22:37

Dar daca le cresc iarba mai trebuie si fan? Sau nu au voie si fan si iarba in acelasi timp? Si apropo de iarba, ma gandeam sa pun grau la crecut, e bun pt ei?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 05 Oct 2008, 22:43

Da, au nevoie de fan mereu! Chiar daca se da iarba proaspata, nu se va stopa administrarea de fan. Fanul se va da indiferent de ce altceva primeste de mancare.

Au voie si fan si iarba in acelas timp, nu sunt contraindicate. De asemenea, poti creste si iarba de grau, este excelenta pt ei, mai ales acum ca a venit toamna. Pe perioada iernii iarasi este o foarte buna alternativa pt ca nu gasim iarba proaspata.

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 05 Oct 2008, 22:47

Am cumparat pt porcusoare fan cu galbenele pt ca nu am gasit simplu, nu stiu daca e bine sa le dau cu galbenele...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 05 Oct 2008, 22:48

Fanul trebuie sa fie mereu acesibil!

Iarba se introduce treptat :!: (prima data putin) la cei la care a fost sistat o vreme (de ex. iarna) :!: sau la cel/cei la care nu e stie daca a(u) primit inainte sau nu :!: , se da in functie de necesitate numai dupa ce a fost introdus asa. Daca se da la o masa o anume cantitate si mai ramane in cusca iarba si peste o ora (vara in canicula se lasa max. jumatate ora), restul ramas se scoate, va primi din nou iarba doar la urmatoarea masa sau altadata (cand ii poate oferi stapanul).

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 05 Oct 2008, 22:50

Sigur ca le poti da. Iata aici un alt link care te poate ajuta, sunt multe plante ce pot fi date in amestec cu iarba uscata.
http://www.gemon.ro/hranire2.htm#iarba

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tramona38 » 06 Oct 2008, 11:12


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 06 Oct 2008, 11:56


Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tramona38 » 06 Oct 2008, 12:08

piscot (6luni) avea 550g , iar modelino (2luni jumate) 200g ...acum 3 saptamani. ochiometric as mai adauga acum , minim 50-100g la fiecare (inca nu le-am cantarit din nou)

asadar, ele se incadreaza bine la greutate, banui eu ... doar ca m-a impresionat cantitatea de fan pe care o mananca. am experienta cu pisica mamei, care s-a facut cat un curcan ... nu as vrea sa pateasca la fel fetele mele

hrana uscata (daca vorbim de seminte si pelete), nu le dau decat putin. le dau, in schimb, legume si fructe proaspete. acolo sa reduc oare? :noway:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 06 Oct 2008, 12:13

despre greutate vezi ca are geda pe gemon o fisa
eu zic ca sunt ok maimutele tale, nu cauta probleme unde nu sunt, ca nu mai ai timp sa te bucuri de traznaile pe care le fac
:kiss:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 06 Oct 2008, 12:29


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 06 Oct 2008, 12:37



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori