VERSELE-LAGA CAVIA NATURE RE-BALANCE

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

andylovespiggy
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 02 Oct 2014, 17:13
Localitate: bucuresti

VERSELE-LAGA CAVIA NATURE RE-BALANCE

Mesajde andylovespiggy » 19 Iun 2015, 11:07

Am inteles pe forum ca pentru porcutii adulti e foarte buna varianta aceasta de la Versele Laga. COTORI meu, :heart: :heart: :heart: mare rasfatat are 3 ani jumatate si ca mancare uscata papa CAVIA COMPETE si CAVIA NATURE. As vrea sa incerc si varianta re-balance dar nu am gasit-o nicaieri. Nu se mai face? Sunt din Bucuresti si m-am uitat pe site-urile online ale petshopurilor si nu gasesc. Stie cineva sau a luat cineva de curand Cavia Nature Re-balance? Ce are in plus fata de Cavia nature simpla?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: VERSELE-LAGA CAVIA NATURE RE-BALANCE

Mesajde Gemon » 21 Iun 2015, 08:13

Cavia Nature Re-Balance este destinat porcusorilor seniori, a celor cu activitate mai redusa***** si celor cu tendinta spre obezitate.
Mai detaliat vezi viewtopic.php?p=89005#p89005

Nota:
*****Tendinta de a adopta un comportament mai mult inactiv, majoritatea timpului stand intr-un singur loc, poate fi si consecinta lipsei stimulilor din mediu. O cusca mai mare cu accesorii ce trezesc comportamentul de cercetare-cautare, si imbogatirea habitatului, reamenajarea periodica a custii face ca porcusorii sa fie interesati de mediul ce le inconjoara. Gasind in mai multe locuri fan, lucuri de odihna atractive unde se pot ascunde, devin stimuli ce incurajeaza miscarea, activitatea.


Cautand pe internet am gasit
https://animalulfericit.ro/petshop-roza ... l?limit=25

andylovespiggy
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 02 Oct 2014, 17:13
Localitate: bucuresti

Re: VERSELE-LAGA CAVIA NATURE RE-BALANCE

Mesajde andylovespiggy » 21 Iun 2015, 14:51

Este numai potrivit pentru Cotori meu pentru ca a avut si 1,400 kg la 3 ani si jumatate, acum l am cantarit si are 1,366 kg, e mai cald si i-a mai scazut pofta de mancare( oricum am inceput o cura cu beres si vit c in privinta asta) si cred ca la greutatea asta ar avea un puc tendinta de obezitate nu?Adica stiu ca poate e bn ca a mai dat cateva grame jos dar pentru a nu slabi in continuare( il monitorizez zilnic) am inceput cura. Multumesc pentru site, voi cumpara sigur cat mai curand.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VERSELE-LAGA CAVIA NATURE RE-BALANCE

Mesajde ramona_inka » 21 Iun 2015, 23:20

Bine i-ar fi sa primeasca un partener de acelasi sex. S-ar misca mai mult, ar manca mai putina hrana uscata, ar fi mai putin selectiv in ceea ce priveste hrana. ;-)

andylovespiggy
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 02 Oct 2014, 17:13
Localitate: bucuresti

Re: VERSELE-LAGA CAVIA NATURE RE-BALANCE

Mesajde andylovespiggy » 22 Iun 2015, 08:48

si eu as vrea un partener pentru el iti dai seama dar mi-e frica sa nu-l "elimine" ca sa spun asa :cry: :cry: este foarte teritorial( de ex cand vreau sa-i iau resturile de legume sau fructe pentru a-i pune unele proaspete ma ciupeste asa putin chiar daca vorbesc cu el sau il mangai) si un pic salbaticut ( asa l-am primit) a fost un rasfatat si la primii parinti si este si acum la noi . le-as face bineinteles tot ritualul ca la carte pentru a le face cunostinta. Sunt toate sansele ca puiutul partener pentru el sa nu fie acceptat si sa trebuiasca sa-l donez.dar o voi incerca si pe asta intr-un viitor cat mai apropiat.va multumesc pentru sfaturi.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VERSELE-LAGA CAVIA NATURE RE-BALANCE

Mesajde ramona_inka » 30 Iun 2015, 01:26

Aducandu-i un pui intarcat de curand, deci de 1-2 luni, sansele ca ei sa se impace foarte bine sunt 99.99%.
De asemenea un comportament dominant din partea celui matur este normal, este modalitatea prin care ei isi stabilesc ierarhia, fac cunostinta si se accepta reciproc. Alergari prin cusca, baraieli, goniri, urcari unul pe spatele sau capul celuilalt nu trebuie sa ne ingrijoreze, este normal. Intervenim numai daca porcusorul inferior nu este lasat deloc in pace sa manance, sa bea, sa se odihneasca... sau este muscat mereu.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori