Baia la porcusori

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde crisa24 » 09 Mar 2012, 13:51

menforsan mie personal mi-a fost recomandat de medicul veterinar si de la el l-am si luat! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 09 Mar 2012, 14:20

tu crisa... se pare ca avem o "problema de comunicare" :)
eu nu ma refer la tine, pentru ca sunt convinsa ca nu actionezi cum te taie capul :)
era un sfat general pentru membrii mai noi si anume ca nu trebuie cumparat tot ce
are o descriere frumoasa pe net, ci ca trebuie sa ne informam prima data :)

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde crisa24 » 09 Mar 2012, 15:14

stiu irena, pai daca am cumpara tot ce zic astia, i-am face tare bogati, m-au pacalit de cateva ori, dar de acum nu mai iau chiar toate prostiile :up:, sa vezi cand merg in pet shop-uri ce sar aia cu batoane si "creta din aia(calciu)" pe mine si deja nu le mai raspund, ca le-am tot spus ca nu sunt recomandate :lol: !


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

baie

Mesajde Hanelore » 12 Noi 2012, 15:04

am o intrebare pot sa le fac baie porcutilor...?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde FlorinG » 12 Noi 2012, 15:08

Doar in caz de boala sau daca sunt foarte murdari (daca sunt murdari trebuie umblat in alta parte).
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde Hanelore » 12 Noi 2012, 15:21

Nu sunt murdari rau sunt rosiatici pe la gurita cum mananca morcov si ardei gras rosu si vum sunt albi nu se vede frumos in rest pe blanita nu sunt ca le fac tot timpul curat

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 12 Noi 2012, 16:07

Asta o sa se curete de la sine, ei se spala singuri, ca si pisicile. Sunt animale foarte curate. :) In nici un caz nu e nevoie sa le faci baie pentru ca sunt murdarei la bot de la ardei sau sfecla sau altceva :lol:
Baia este recomandata doar daca motivele sunt intemeiate, cum iti spunea si Florin.

PS: incearca sa postezi in topicurile dedicate subiectului respectiv. Asta cu baia sigur nu mai are treaba cu "Porcusorii mei se bat" ;) Functia Search a forumului (colt dreapta sus) te poate ajuta mult.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

IrienaConut
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 29 Noi 2013, 19:21
Localitate: Bucuresti

Baie uscata

Mesajde IrienaConut » 29 Noi 2013, 19:28

Stiti cum trebuie sa le facem baie porcusorilor de guinea?
Ne explica un veterinar:


Stiati ca ne putem spala porcusorii si fara sa ii udam?
Urmariti acest video:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Baie uscata

Mesajde Gemon » 29 Noi 2013, 23:42

S-a mai discutat pe forum despre samponul uscat, vezi viewtopic.php?p=117777#p117777
Porcusorul din filmuletul de prezentare este un puiut mic, stresat intens si inutil, ei chiar nu au nevoie de baie. Daca se dorea a face reclama la produs, macar ar fi folosit un porcusorul adult, nu un pui atat de mic. :(

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde kissy » 21 Mar 2014, 16:11

Buna puiutul meu Kissy are 2 saptamani, este orfan motiv pt care a trebuit sa il hranesc cu cereale, pe care le papa cu lingurita, dar s-a mozolit tot si i s-a lipit blanita... stiu ca e foarte mic, stiu ca nu e bine sa ii fac baita, dar l-am spalat doar cu putina apa calda pe sub barbie si pe labutele din fata, l-am tinut in prosopel si in paturica la mine in brate... Exista sanse sa raceasca???

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde Gemon » 24 Mar 2014, 11:09

Bine e ca puiutul sa aiba drept companie un porcusor cu care poate interactiona, avand si posibilitatea de a sta alaturi de acesta are acces si la , vezi si http://www.gemon.ro/boli4.htm#cecale , deosebit de importante pentru supravietuire si rezistenta organismului.
La fel e bine sa i se ofere un loc de odihna calduros, un ascunzis realizat de material fleece (vezi viewtopic.php?f=11&t=4353 ) sau o paturica incalzita. Sub barbie poate fi sters cu un prosopel umezit usor in apa calduta, avand mare grija ca zona sa nu ramana umeda.

P.S.
Imi pare rau pentru .

EdyAndrey
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iun 2014, 14:52
Localitate: Timisoara

Baie la porcusorii de Guineea

Mesajde EdyAndrey » 23 Iun 2014, 17:11

Hey am luat un porcusor de Guineea de la o prietena acum o saptamana. El (Puffy) are doi ani jumate si a fost crescut de mic de aceea fata. I-am facut baie pentru ca se murdarea in zona posterioara de la talas si de la pipi. Cand l-am pus intr-un prosop si am inceput sa il tamponez cu prosopul a inceput sa toarca ca o pisica si sa scoata sunete joase. Aveti vreo idee ce inseamna asta ? Si daca e ceva rau ce sa fac cand il sterg? :?:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Baie la porcusorii de Guineea

Mesajde anca » 24 Iun 2014, 20:35

De obicei acest sunet ca un tors, cand il atingi, inseamna ca nu ii place sa fie atins in acel loc, mod.

In mod normal porcusorii nu au nevoie sa fie imbaiati, ei se curata singuri. Trebuie doar sa mentii talasul curat si nu vei avea probleme cu igiena. Intre doua schimbari ale talasului, curata locurile in care isi face mai des lipsele, scotand talasul ud si inlocuind cu unul curat. Daca are parul mai lungut la fundulet il poti tunde un pic ca sa nu stea ud, eu asa procedez, sau daca e neaparat nevoie il poti curata doar local la fundulet, fara sa ii faci baita.

EdyAndrey
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iun 2014, 14:52
Localitate: Timisoara

Re: Baie la porcusorii de Guineea

Mesajde EdyAndrey » 24 Iun 2014, 21:51

Merci de raspuns. Nu e asa obisnuit cu mine si nu prea sta sa il tund dar o sa schimb talasul ud mai des si cand o sa stea mai linistit o sa incerc sa il tund la popou :D

Patatica246
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 15 Iun 2018, 16:08

Baia porcusofului

Mesajde Patatica246 » 15 Iun 2018, 16:20

Pentru cei care nu cunosc Comportamentul porcutului la baie,va zic ce am facut eu.Am pus putina apa calduta in lighenas si i-am facut mititelului cunostinta cu apa.Fara sampon,l-am udat pe blanita.A fost linistit,doar se scutura din cand in cand.Apoi am continuat baita si a fost Tare cuminte!I- a placut,apoi a adormit In prosopel ca un bebe.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori