Gherute

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cat de des taiati gherutele porcusorilor?

Odata la 2 saptamani
10
25%
Odata la 4 saptamani
20
50%
Odata la 6 saptamani
4
10%
Odata la 8 saptamani
6
15%
 
Voturi totale: 40

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Gherute

Mesajde biancadumy » 11 Iul 2011, 17:43

Narcis are 2 luni :tease: :giggle:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
RBF
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 01 Mar 2009, 01:40
Localitate: Oradea
Contact:

As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde RBF » 21 Iul 2011, 12:39

...mai exact, de o mana care sa imi tina micutii ca sa le pot taia unghiutele. Momentan nu prea am la cine sa mai apelez dintre cunostinte, de-asta am incercat varianta cu forumul. Promit sa ma revansez cu o bere / suc / punga de fan, etc.! :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde khaos » 21 Iul 2011, 18:13

Asta e cel putin o cerere simpatica :)
Ai incercat sa le tai unghiutele in timp ce le dai ceva bun de papa? Ai toate sansele astfel si ei devin usor de tinut de absolut oricine, atata timp cat de la "bagi pe gat" ceva ce le place mult. La ai mei functioneaza cu iarba, marar, patrunjel... Uite, pana gasesti "o mana" poate iti e de ajutor si topicul . Bafta!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
RBF
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 01 Mar 2009, 01:40
Localitate: Oradea
Contact:

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde RBF » 21 Iul 2011, 19:18

Merge probabil la alti purcei, ai mei sunt asa de agitati ca ma lupt cu ei si cand ii scot din cusca, abia ma descurc sa le tai unghiutele si daca mi-i tine cineva. Oricum, multumesc ca mi-ai vorbit ca unui inapt care asteapta totul pe tava. Te asigur ca nu e cazul, doar stiu ce micuti recalcitranti am.
O sa-mi caut ajutorul in alta parte, se pare ca aici solicitarea mea e ciudata. Multumesc pentru amabilitatea iesita din comun de a va deranja sa va uzati tastele raspunzandu-mi.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde cosmina » 21 Iul 2011, 23:57

du-ii la un vet.. darporcii decat timp ii ai? nu le-ai taiat niciodata? eu am un porc mic si nou, si era fff slabatic, si tot am reusit sa ii tai gherutele, si are si 2 labute negre.. trebuie sa ii linistesti.. si sa tii labuta cu tot cu degetele si porcul cu spatele la tine.
daca is agitati cand ii iei din cusca cam greu, de aia trebuie sa ii tii pan ii linistesti

Avatar utilizator
RBF
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 01 Mar 2009, 01:40
Localitate: Oradea
Contact:

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde RBF » 22 Iul 2011, 04:05

Am purcei in casa de mai bine de 2 ani jumate, chiar nu e prima data cand le tai unghiile; pana am divortat, ii tinea fosta sotie sa le tai unghiile. Cosmina, esti norocoasa cu doua labute negre, eu am 6 in total, la 4 purcei... In fine, cererea mea e simpatica, oi fi vreun handicapat care se afla-n treaba sa faca cereri tampite pe forumuri...ba fratilor, chiar imi cunosc puisorii si stiu ce probleme de comportament am cu ei, nu degeaba cer ajutoru' pe aici! Si domnule "dezordine", nu-ti doresc nici intr-o mie de ani sa stii cum e sa ai nevoie de ajutor la taiatul unghiilor, dar stai linistit ca doar de dragul purceilor tai, nicidecum de al tau!
In fine, daca sunt chiaaaar asa de ciudat, eu ma retrag. Rog persoanele abilitate sa-mi stearga contul, sa nu va mai infestez forumul cu intrebari tampite. Multumesc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde maria » 22 Iul 2011, 07:10

RBF, probabil ca cei din oradea sunt in vacanta acum si de asta nu s-au oferit sa te ajute
mie nu mi se pare ciudata cererea ta
daca ai fii din bucuresti te asigur ca te-ai fi trezit cu 4-5 persoane la usa, cu unghierele pregatite :D
asta si ca sa iti smotoceasca porcilinii, ca doar nu e gratis
fiecare unghiuta, 10 pupici :lol:
cat despre stergerea contului, nici sa nu te gandesti
ca sa te iert ca te-ai gandit sa ne parasesti pune si tu ceva poze cu porcii tai
poate asa vei gasi ajutor mai usor :D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde khaos » 22 Iul 2011, 11:52

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde cryssa » 22 Iul 2011, 12:00

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde maria » 22 Iul 2011, 12:18

oare ce comentarii ar face colegii daca as apare la birou muscata de buza?
m-or crede ca m-a muscat un porc ?
rofl
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde cryssa » 22 Iul 2011, 12:31

norocul meu ca am terminat cu scoala :lol:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
RBF
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 01 Mar 2009, 01:40
Localitate: Oradea
Contact:

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde RBF » 24 Iul 2011, 02:41

Corect...cineva face o remarca (sa fim seriosi, indiferent de "intentie", conteaza cum e spusa) care ma face sa ma simt "simpatic" (ce s-ar face spitalu' 9 fara d-astia ca mine?), eu reactionez in virtutea instinctului de autoconservare, si...da, intr-adevar, cine sa-mi mai raspunda acum, mai ales dupa ce s-a mentionat si partea asta?
Insist cu stergerea contului, n-as vrea sa mai pierd timpul nimanui care face remarci ironice si se mira ca oamenii (fie ei si "simpatici") mai si reactioneaza. Pe bune.
Eventual, sa se consemneze pe undeva, ca am nevoie de ajutor nu pentru mine, ci pentru cele 4 sufletele ale mele. Probabil nu-mi da circumstante atenuante la evaluarea psihiatrica, dar poate ma ajuta sa rezolv problema unor micuti care chiar n-au nicio vina ca persoana care ii tinea pana acum a decis sa...n-o mai faca, sau ca altii rad pe seama asta.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde cryssa » 24 Iul 2011, 06:31

RBF nimeni nu vrea sa iti stergi contul, din contra acest site a fost creat pt iubitorii de porculini, asa ca ce ne'am face fara ei :lol:
sunt sigura ca khaos nu a vrut sa te insulte sau alte chestii de genul
sincera sa fiu si mie mi s'a parut simpatica(/haioasa/dragalasa)treaba, dar asta nu e ceva de rau
sunt atatea rele pe lume, si aici 'in familie' o glumita nu strica :lol:
sincer iti zic, nici eu nu pot sa le tai singura unghiutele porcusorilor mei si intentionam si eu sa cer ajutor pe site, dar nah eu nu stiu sa fac mai nimic :lol:
din nou, legat de stergerea contului, mai bine renunta la idee si fa si tu o bucurie la niste oameni amarati si aratane si noua niste pozilici cu porculinii tai :hearts:
si in caz de forta majora daca nu gasesti pe nimeni care sa te ajute viu eu cu trenul pana in oradea :giggle: (vezi ca nu glumesc, cand zic ceva e pe bune deci te rog nu ma pune la incercare :lol: )
orice pt porculini :love:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

roxy.caramel
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 22 Iul 2011, 16:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde roxy.caramel » 24 Iul 2011, 13:36

Multa lume ar vrea sa te ajute crede-ma...daca ai fi fost din bucuresti te-ai fi trezit cu 10 persoane la usa...nu te mai invinui ca ai pus o intrebare proasta pentru ca intrebarea ta a fost un haioasa si draguta nici decum ciudata sau proasta! Cat despre stergerea contului NICI SA NU INDRAZNESTI!!!!

Traiasca porculinii vostri!! :love: :love: :love:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: As avea nevoie de o mana de ajutor (Oradea)

Mesajde irena » 24 Iul 2011, 14:41

RBF, eu am 2 porcuti. unul e plangacios ca o muiere, iar celalalt parca e pe turbo. fra sta cuminte la taiat ghierute, la cha e dezastru! singura varianta care functioneaza e ca prietenul meu sa il tina cu o mana, iar cu cealalta mana sa ii acopere ochisorii. asa sta linistit. asa ca eu (si multi altii de pe forum) te inteleg(em) perfect ca nu reusesti singur. nici eu nu as reusi la cha. eu spun sa ai putintica rabdare, lumea e in concediu/ vacanta. in curand se va gasi ajutor si pentru tine ;)


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori