Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde Crissi » 01 Noi 2008, 19:29

Porcusorul meu este obez..Nu mai poate sa se miste,sta toata ziua in cusca.Abia il mai scot sa faca miscare si incremeneste..Si burtica lui e mare..Mi-e frica sa nu-i explodeze de atata mancare.Ce sa-i fac? ce se intampla daca porcusorul meu e obez? Poate pati ceva?
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 01 Noi 2008, 19:33

esti sigur ca Chaby e baiat?
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 01 Noi 2008, 19:35

da :lol: o fii insarcinat? :lol: :lol: da,este ralu..l-am verificat de mai multe ori si are un "i"..intelegi tu.;)
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 01 Noi 2008, 19:37

am inteles...nu ma prea pricep dar am sa te ajut cum pot:
imprumuta un cantar si cantareste-l...poate nu e obez...
dar daca tu zici pune-l pe jos si ca sa-l stimulezi atinge-i usor funduletul sau fugareste-l prin camera...asa va alerga si poate va mai slabi.
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 01 Noi 2008, 19:39

eu il ating..si sare :lol: e haios rau:).pai ..ce fel de cantar?.ar merge si cel din magazine?..sau..am si eu cantar..dar nu cred ca-l poate cantari..stiu ca are in jur de 700-800 de grame..cred..are aproape un kg..
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 01 Noi 2008, 22:10

Daca are doar atat, e super ok.
Porcutul meu avea ultima data cand l-am cantarit 900 de grame, si nu e grasut deloc. Probabil ca e plictisit, si trist. Ar trebui sa ii iei un fratior. Asta in caz ca il ai doar pe el. Sa ai mare grija cu mancarea. El trebuie sa manance de doua ori pe zi. Din experientza proprie iti spun sa ai grija. Alimentatia este ffff importanta pt ei. Nu conteaza cantitatea ci musai calitatea. Sa citesti pe gemon lista cu alimentele permise porcusorilor. Din aceste alimente trebuie avut grija sa ii dai cu limita. Al meu are nisip la rinichi din cauza ca nu am stiut sa il hranesc bine. Sa ii dai fan intotdeauna, apa proaspata zilnic, dar NU de la ROBINET! Sanatate ii doresc.. si sa pui poze cu el, sa ii vedem si noi burtica.
Pupici
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 01 Noi 2008, 22:16

deci pana la urma are nisip, nu e-coli?

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 02 Noi 2008, 11:14

Buna Maria. Dupa simptome este piatra la rinichi. O sa iti spun mai multe la forumul probleme renale. Nu vreau sa port o discutie off topic.
Cat despre obezitatea la porcusori.. mare grija la mancare!! E foarte gresit sa le dai ce vezi ca le place. Ei sunt foarte mancacioasi si niciodata nu o sa refuze! Dar prea mult, face rau. Ca orice alt exces de altfel.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

cura de slabire ?!

Mesajde tramona38 » 18 Ian 2009, 22:06


Andras Cristian
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 30 Noi 2008, 22:01
Localitate: BUCHAREST

cura de slabire

Mesajde Andras Cristian » 18 Ian 2009, 22:25

nu ne-ai spus ce varste si greutati au porcutzele.
daca e cazul, mare grija cand incerci sa "slabesti" porcusorii pentru ca au un metabolism foarte delicat. sper ca ai o fisa cu greutatile lor ( o gasesti parca chiar pe pagine da start de la gemon).
daca nu, in primul rand verifica daca nu cumva sunt balonate, apasand usor pe burticile lor.
poate cel mai bine ar fi sa dozezi (cu un cantar micut) portiile fiecaruia dar numai pentru alimentele (pelete. etc) ce sunt mai consistente.
eventuala reducere de portii trebuie sa fie treptata.
nu le limita in nici un fel consumul de fan. daca vei constata ca una are tendinta sa manance portia celeilalte, le poti separa pe durata mesei (cu un gratar de frigider spre exemplu).

vezi si mesajele recente ale Gedei:
Dieta bogata in proteine si saraca in fibre duce la obezitate si/sau predispune porcusorul la multe boli, dieta unilaterala este si ea daunatoare sanatatii, faptul cum e hranit, are un efect deosebit si asupra gestatiei/nasterii, are un rol extraordinar si hotarator in inapetenta cand viata porcusorului nu depinde doar de tratamentul acordat, ci si de hranirea artificiala care devine o parte a procesului de vindecare.
LOVE ANIMALS AS YOU LOVE YOURSELF

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 18 Ian 2009, 23:56

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 19 Ian 2009, 00:03

Draga Ramona, daca sunt adulti (nu in crestere), si intr-adevar "si-au rotunjit burticile" fara sa fie gestante sau bolnave (este doar o masura de siguranta ce trebuie amintita in asemenea cazuri, pentru a exclude aceasta posibilitate), poti sa le dai mai putina hrana speciala - eu de ex. nu le dau in fiecare zi.

"Cura de slabire" se poate aplica in felul urmator:
- treptat se reduce cantitatea de hrana speciala in asa fel, incat sa satisfaca totusi necesitatile lor - cel mai bun prieten al tau este cantarul pentru a monitoriza eficienta,
- se lasa permanent in fata fanul si apa (ca si in general la fiecare porcusor),
- si se da de 2-3x/zi diferite verdeturi, legume, fructe, cat mai diversificat posibil, oferind doar un singur aliment la o masa, pentru a preintampina comportamentul alimentar selectiv.
- daca au primit paine uscata (maxim odata pe saptamana doar o foarte mica bucatica in cazul in care este tare, nu sfaramicioasa), sa fie sistata complet
De asemenea se imbogateste mediul cu accesorii, reamenajand periodic/dupa schimbare asternut cusca, deoarece un mediu schimbat periodic (chiar si putin) tine treaz instinctul lor de cercetare ("ce mai e si asta, hai sa miros, sa vad, poate gasesc ceva acolo/inauntru/sub"....etc.) si pe cat posibil, se scot zilnic/in functie de posibilitati, pe podea, intr-un loc amenajat lor, pentru a sa misca mai mult. In acest fel ei revin la greutate initiala fara sa le fie afectata sistemul digestiv.

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tramona38 » 19 Ian 2009, 09:01

Multumesc tuturor pentru raspuns,

Imi cer scuze, am omis greutatile. Cea mare, Piscot, e numai bine, are aproape 9 luni si 700grame.
Cea mica,insa, Modelino, are vreo 5 luni jumate si 660 de grame...ea e mancacioasa familiei. Judecand dupa burta Mariei Sale, mi-e greu sa cred ca e o greutate normala.

Paine uscata nu le dau niciodata, crochete uscate le dau de 2 ori pe sapt, in rest le variez zilnic tipurile de legume, fanul, ierburile uscate. Iar ca spatiu au o camera plina cu traznai, sa se ascunda, plimbe, distreze. Cusca lor e mereu deschisa.

Revenind, pe cea mica as vrea sa o ajut sa mai slabeasca, dar ma chitaie incontinuu sa ii mai aduc ceva bun... si are un apetit de ma apuca rasul de fiecare data cand ma uit la ea cum mananca.

Sa ii cumpar o banda de alergat? :)) Sau sa ii arat o poza de-a ei de acum 3 luni , sa vada diferenta? :))

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 19 Ian 2009, 09:36

nu stiu ce sunt acele crochete uscate :shock:
vasta o sti sigur? sau doar presupui ca are 5 luni...oricum greutatea variaza in forma de rasa(depinde si ce mix are la baza), poate va creste mai mare, mai lunga :smile:
din punctul meu de vedere, fiind inca in crestere, nu cred ca are o problema legata de greutate
daca crochetele inseamna hrana speciala poti sa o reduci la jumatate.
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tramona38 » 19 Ian 2009, 10:26

Multumesc, Veronica,

Da, crochete inseamna mancare speciala pt porcusori (pelete de lucerna, amestec de seminte, etc) ... dar oricum le dadeam de 2 ori pe saptamana, care pare destul de rar.

Lor le dau, majoritar, legume diverse, iarba proaspata, ierburi uscate (la pungute, in petshopuri) si, evident, fan.

Varsta fetelor o stiu sigur, pentru ca le-am luat cand erau cat o buburuza (deci 2-3 saptamani...cam asa sunt ei comercializati pe piata, din pacate)

O sa am rabdare cu cea mica, o sa le reduc moderat din mancare.
Grija mea nu e pentru aspectul lor , ci pentru confortul, vitalitatea si sanatatea lor.

Multumesc tuturor pentru sfaturi. :)


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori