Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 26 Apr 2017, 06:21

Nu iei nici un parazit. Fa-le băiță cu un șampon deparazitar de pisici daca pt ei nu găsești. NU ii spăla pe cap!!!

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 26 Apr 2017, 09:57

Ohhhh, ohhh, ce fericire, credeam ca iau paduchi:) omg nu stiti cat de speritata am fost :)) site-ul de pe care am citit a fost foarte mincinos, era ceva de gen, de ce nu e bine sa crestem porcusori de guineea, erau numai date rele despre ei, dar nu si adevarate..... Nu stiu daca gasesc sampon deparazitant, eu stau intr-o localitate, sper sa gasesc.... dar este bine ca le-am dat cu acele picaturi? Era un fel de seringa cu care ii stergeam in ceafa, nu stiu exact cat le-am pus, am folosit pana li s-a udat blanita de la ceafa

I-am zis sorei mele care este in excursie la cluj sa vada daca gaseste

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 26 Apr 2017, 17:16

Nu a gasit.... Am observat pe patea dorsala a porcusorului niste punctulete negre..;( , am si porcusori care au partea dorsala foarte inchisa la culoare si acolo nu se vad, dar la cei cu blanita deschisa se vad... nu stiu daca picaturile isi fac efectul..... oare la corabia judetul olt gasesc sampon?

O sa mai caut.... Sper sa nu i-au nici un paduche;(

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 28 Apr 2017, 16:00

Gata<] am gasit de la medicul veterina de la noi niste pastilute pe are le pui in apa, pentru pisici le pui in 3 liri de apa, eu o sa ma decid cu tata cata apa sa pun la porcusori, deoarece doctora nu stie cata apa trebuie pusa la purceii de guineea, nu prea a avut parte de astfel de animale in localitatea noastra:| dar asta este, sper ca porcusorii mei sa nu mai aiba paraziti dupa acest tratament.... Eu o sa le spal si hamacul si tot apoi dupa ce la fac baie cu acea pastiluta o sa le pun si picaturi in ceafa<] Urati-le succes pentru a scapa de paraziti porcusorilor mei <))

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 28 Apr 2017, 16:46

Deci.... pur si simplu nu imi vine sa cred..... acea doctora mi-a dat de deparazitare interna:))) o sa le dau la caini... omg bine ca nu am spalat :))) chiar asa a inteles tataia..... omggg.... bine ca am cautat pe net acele pastile.... a zis tata ca o sa caute undeva sampon.... o sa dau pastilele la caini mei:))

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 29 Apr 2017, 05:01

Porcusorii de guineea sunt foarte sensibili. Nu cred ca sunt bune pt. sanatatea lor acele picaturi care se pun la caini, si mai ales sa le dai sa bea celelalte pastile.
Presupun ca vei gasi un sampon deparazitar pt. pisici in market sau in petshop. Pe unele nu crie pe eticheta din fata. Trebuie sa citesti pe spate ca vei gasi mentionat.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 29 Apr 2017, 13:53

Daaa.... dar, nu stiu de unde pot gasi;( e aiurea cand stai la tara:))) sper sa gasesc... si o intrebare: Paduchii de porcusori stau numai pe porcusori nu si pe alte animale sau pe oameni nu? :)) Scz, dar sunt disperata:)

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 30 Apr 2017, 20:17

Ieeeeeeee, iee, de la acele picaturi am observat ca nu mai au punctulete negre la spate pe par, decat cate una asa:) si acele picaturi..mh..... au fost foarte eficiente<3 sa sperm ca de la picaturi sa nu mai existe nici un punctulet negru<] dar totusi, paduchii porcusorilor se iau si la oameni sau alte animale sau sunt numai pentru porcusorii de guineea?=]

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Gemon » 02 Mai 2017, 10:50


Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 02 Mai 2017, 16:46

Deci nu am idee, ori au paduchi, ori sunt doar resturi
O sa vad daca pot face o poza clars la acestea. Pentru ca sunt cat de cat sigura ca nu avea inainte cand am cautat-o, apoi i-am dat verdeata si nu stiu ce de prin gradina, ieri nu le-am mai cautat si astazi iar avea metisul meu abisinian :x :( :nerdy: ~X( :sweating: wtf???? Nu stiu si e groaznic la tara, unde nu gasesti nimic!!! :cry: o sa incerc sa fac o poza la acele punctulee negre ei vi le trimit pe mail :sweating:

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 03 Mai 2017, 15:12

Am dat-o si pe zoe :cry: nu mai stiu... si acum Șușu o sa se simpta singura si vreau sa o iau la mine in camera :cry: Dar imi e teama ca iau paduchi;(((( Va rog sa ma ajute cnv;(

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 04 Mai 2017, 01:58

Ti s-a dat mai sus un link. Dacă îl citeai cu siguranta acum Șușu era in camera ta si nu mai erai asa agitată.
Plus, dacă nu găsești în orașul tău un sampon deparazitar pt. pisici poti comanda pe internet de pe site-urile specifice.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 04 Mai 2017, 17:02

:lol: daca vreti sa stiti eu l-am citit cu ceva timp inainte, cam de vre-o 5 ori, la cum sunt de mici nu pot stii ce sunt :thinking:, voi probabil credeti ca nu imi ingrijesc porcusorii, daca ganditi astfel treaba voastra, dar eu am mare grija de ei!!! Nu stiu daca sunt resturi sau sunt paduchi dar....

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 04 Mai 2017, 17:23

Upsss... :shock: am observat ca decat pe abisiniana mea Șușu se afla aceste punctulete. Am bagat-o pe mama ei cu ea de ieri, astazi am cautat-o si pe ea...nu era nimic, chiar nu ~X( Oare poate fi din cauza ca nu a naparlit? :?: :shock: Ea are o luna si o saptamana nu s inceput sa naparleasca, dar mamei ei ii cade parul :!:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Gemon » 05 Mai 2017, 11:50

Accent se pune pe prevenire, o igiena corespunzatoare si o dieta adecvata te ajuta sa preintampini majoritatea problemelor de piele la porcusori. Neaparat sa dai mare atentie asternutului. Foarte multe boli si afectiuni de piele apar din cauza asternutului nepotrivit, pus in cantitate mult prea mica in cusca, devine repede murdar, umed, toate acestea duc la scaderea rezistentei organismului si porcusorul se imbolnaveste sau devine vulonerabil la diferitele afectiuni.

Cel mai potrivit asternut este TALASUL, uite, aici viewtopic.php?p=132173#p132173 am scris despre talas si modul in care trebuie folosit la porcusori, si vezi detalii si pe site-ul Ramonei la http://www.crescatoriainka.ro/info.html

O alta nevoie de baza este FANUL, sa fie mereu accesibil, poti pune o mana de fan si pe talas, dar este obligatoriu sa aiba FAN si in ceva suport in care se poate pastra curat mult timp, completand mereu in functie de consum, pentru a avea permanent la dispozitie. Vezi idei cum poti face sau pune suport pentru fan in diferite locuri, avem o serie de idei in galeria noastra http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html unde gasesti solutii fara sa te coste ceva.

Imagine Imagine Imagine Imagine

Hrana speciala este si ea importanta, de preferat sa fie sub forma de pelete destinat porcusorilor,
Imagine
(imagine de pe site-ul Ramonei, pagina mai sus mentionata)
semintele sunt nepotrivite, si in plus contin si multe poroteine. Trimite o poza cu hrana ce le dai, sau scrie ce amestec le prepari, pentru a te putea ajuta in acest sens.

De retinut! Sa tii porcusorii pe talas curat, schimbi mai des asternutul in functie de nevoi, fie si partial, in unele locuri atunci cand devine umed sau murdar, si schimbi in totalitate asternutul macar odata pe saptamana - in acest caz neaparat avand o grosime de cel putin 5 cm, in forma batatorita. Cu palma batatoresti talasul nou pus in cusca, inainte insa speli cusca cu apa cu otet si stergi bine, sa fie uscata. Otetul dezinfecteaza foarte bine cusca fara sa afecteze sanatatea porcusorului.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori