Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

deparazitare?

Mesajde Lexy87 » 01 Mar 2016, 01:08

cautand informatii despre veterinarii din iasi si priceperea acestora la porcusori am dat peste acest site unde scrie ca porcusorii trebuie deparazitati intern la 3-4 luni si extern. NU am gasit ncaieri pe gemon aceasta informatie? e adevarat sau e scris de cineva care a facut facultatea de medicina veterinara cum am facut-o si eu (adica deloc) ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: deparazitare?

Mesajde Gemon » 04 Apr 2016, 09:34

Informatii despre autoarea articolului gasesti la http://www.clinicataveterinara.ro/medic ... -bajenaru/

Despre deparazitarea aplicata in scop preventiv poti citi pe lista noastra de discutii la https://groups.yahoo.com/neo/groups/gui ... opics/6458

Pe forum topicuri cu aceasta tema


Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Buna ziua! Trebuie sa merg cu porcusorii la vetrinar?

Mesajde Șușu » 01 Apr 2017, 10:26

Buna ziua! Sunt noua pe forum si as vrea sa stiu daca la porcusori mei de guineea trebuie sa le fac vaccin sau deparazitari? Momentan au decat 1 saptamana si nu stiu daca trebuie sa le fac ceva deparazitari... :heart:

Buna! Trebuie sa merg cu porcusorii mei la veterinar? Au decat o saptamana si nu stiu daca trebuie sa le fac vaccinuri sau deparazitari...Sunt noua pe forum. :winking:

Buna ziua! Sunt noua pe forum! Voiam sa va intreb daca pot vinde puiul de porcusor fetita de la 2 saptamani? Si daca imi puteti spune si cum il invat sa bea apa? Si daca trebuie facut vre-un vaccin sau deparazitare? :heart:

Buna ziua! La ce varsta se separa puii de mama?Cum ii invat sa bea apa? Si trebuie sa le fac vaccin sau deparazitare? Puii sunt femele!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde ramona_inka » 03 Apr 2017, 00:09

Pentru inceput citeste intreg site-ul gemon.ro. Iti va fi foarte util. Daca citeai deja aflai ca nu trebuie sa desparti puii de mama la doar 2 saptamani. Puii femela trebuie sa stea cu mama minim 4-5 saptamani sau cat mama are lapte, e pacat sa fie scosi inainte. Se scot numai puii masculi la 4 saptamani dar nu se tin singuri! Se tin cate doi masculi (2 frati sau pui+tata sau pui+adult, in functie de situatie).

- nu au nevoie de vaccinari, nici nu exista asa ceva pt porcusori, se poate face deparazitare externa daca este necesar in functie de situatie
- nu e nevoie sa mergi cu ei la veterinar la varsta asa mica decat daca observi ceva in neregula (nu mananca, nu se misca, scade in greutate...)
- despre apa ai raspuns la celalalt topic

Cand ai mai multe intrebari despre un anumit subiect mai intai verifica ce s-a scris anterior apoi scrie toate intrebarile in aceeasi postare, nu posta de mai multe ori pentru acelasi subiect.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 04 Apr 2017, 19:48

Imi cer scuze nu am stiut daca s-a postat intrebarea, sunt noua si nu prea stiu. Cat despre site-ul gemon da l-am citit si nu am gasit nimic legat de la cate saptamank se despart femelele de mama! Ms oricum!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Gemon » 05 Apr 2017, 09:28

Pe site este scris: Dupa implinirea varstei de trei si jumatate, patru saptamani puii masculi se vor separa de mama si de puii femela.
Asta inseamna ca masculii sunt cei care trebuie neaparat separati de mama si puii de femela, puii de femela pot ramane langa mamica.

Tot pe site este scris pe pagina ingrijire ca in natura femelele traiesc in stransa apropiere, in interesul comun al speciei ele se ajuta reciproc, si in general colaboreaza.
Vezi cum traiesc in natura http://www.gemon.ro/comportament.htm#atractie si http://www.gemon.ro/comportament.htm#natura
si comportamentul in captivitate http://www.gemon.ro/comportament2.htm#captivitate

Sanatate porcusorilor tai si asteptam poze cu ei! :heart: Aici este explicat viewtopic.php?p=129092#p129092 cum se ataseaza imagini foto la mesaj. :love:

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 06 Apr 2017, 20:39

Da, pe laptop as stii sa pun dar nu am poze cu ei acolo, eu sunt conectata pe acest site cu telefonul. Si nu cred ca merge sa pun poze si de pe telefon..... :thinking:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Gemon » 07 Apr 2017, 07:37

Daca ai timp si buna dispozitie, imi poti trimite pozele pe adresa gemon@gemon.ro si si eu voi pune pe forum. Multumim!

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 07 Apr 2017, 12:31

Gata l-am trimis sper ca va plac<)

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Pot da porcusorul de la 3 saptamani?

Mesajde Șușu » 07 Apr 2017, 20:53

Si ei au implinit 2 saptamani. O fata care imi e prietena vrea un porcusor. Ea s-a documentat si vrea foarte mult o fetita de a mea. Ma roaga sa i-o dau saptamana viitoare cand fac 3 saptamani. Pot sa i-o dau? Ea vrea sa mearga in vacanta cu ea .. Are cusca, adaparoare, mancare speciala si m-a intrebat daca i-o pot da, pateste ceva daca i-o dau de la 3 saptamani? Va rog sa imi raspundeti in cel mai scurt timp!!?!

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 08 Apr 2017, 23:54

Eu una nu as da-o de la 3 saptamani si mai ales sa plece cu ea in vacanta. La doar 3 saptamani este mult prea devreme o vacanta. Ea trebuie sa se adapteze cu noua familie mai intai si dupa aia sa plece la plimbarica. Va fi mult prea stresata. Plus de asta este foarte bine sa stea cu mamica ei ca sa suga cat mai mult pentru o crestere buna.
Eu am o porcuta pe care am luat-o de la 3 saptamani tot din nerabdare insa nu i-am facut prea bine. La 3 saptamani nu avea nici macar buricul cazut. Asa ca lasa fetita cu mamica ei macar pana la 4 saptamani asa cum este indicat.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde ramona_inka » 09 Apr 2017, 00:11

Si, mai ales, in completare, sa nu fie tinuta singura! Daca a citit si s-a documentat atunci a aflat ca porcusorii sunt animale de grup nu se simt bine singuri. Cu atat mai mult cu cat este vorba de un pui mic, proaspat intarcat. La stresul cauzat de intarcare si despartirea de mama se adauga si stresul singuratatii! Ideal ar fi ca cei doi porcusori sa fie adusi acasa in acelasi timp.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 09 Apr 2017, 15:21

Da si eu sunt de acord cu voi insa nu am cum sa ii dau 2 porcusori, eu nu pot renunta la cealalta fetita" Șușu" deoarece m-am obijnuit cu ea si o iubesc. Si am o intrebare: Se pot pune poze pe acest site dupa telefon?

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 10 Apr 2017, 08:53

Cum sa adaugi poze, citeste aici viewtopic.php?p=8#p8

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Gemon » 10 Apr 2017, 15:49

Fişiere ataşate
IMG_20170407_122657687.jpg
IMG_20170407_122604566.jpg
IMG_20170330_143018049.jpg
IMG_20170108_180421.jpg


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori