Ajutor pentru o catelusa

Ajutorare a membrilor, actiuni de caritate
Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Ajutor pentru o catelusa

Mesajde Allma » 09 Sep 2012, 20:19

Buna tuturor! Stiu ca forumul este plin de iubitori de porcusori , dar stiu ca printre voi sunt si iubitori de catei si de multe alte animele. Vreau sa va spun povestea unei cateluse care are nevoie de ajutor din partea noastra. O prietena a gasit-o intr-o seara in spatele blocurilor in apropierea gunoierelor, ascunsa sub o bucatica de bloc. A 2a zi m-am dus sa ii dau de mancare, era foarte speriata, maraia si dadea sa ma muste, dar nu din agresivitate, tremura micuta, eu cred ca niste oameni au batut-o si a ajuns in starea asta. Pana la urma s-a calmat si am reusit sa o scot. Era foarte incalcita blanita, si ea se deplasa numai pe picioarele din fata, cele din spate erau ranite de la atata tarat :( . Am cercetat-o, coloana vertebrala e deplasata spre interior, insa nu este rupta. Am fost cu ea la un doctor, ne-a zis ca un picior din spate este fracturat urat si celalalt este rupt, si mai are si bazinul spart saraca :cry: . Acum o tinem in curtea unei doamne binevoitoare, care este dispusa sa ne ajute cu operatii si diverse, insa noi trebuie sa suportam cheltuielile, radiografii, operatii(4 in total), transport, recuperare...Totalul este destul de mare :( asa ca am decis sa cerem donatii, daca cineva vrea sa doneze pentru un mic sufletel lovit de soarta, numarul de card este 4689 1800 1597 7911, BCR, pe numele Gabriela Timofte.
Dupa operatii si recuperare micuta va fi disponibila pentru adoptii, este de talie mica, tanara, dupa dinti si latrat nici un an nu are, cuminte, insa nu cred ca ar dori-o cineva, doctorul a zis ca piciorul rupt este posibil sa ramana schiop, si nu prea vor oamenii catei "cu defecte" :(
Era sa uit, cateva poze:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
In poze se observa forma un pic ciudata a spatelui, insa la palpare se observa cel mai bine, in poze nu prea. Sta asa fiindca nu se tine pe picioarele din spate. Pozele sunt mai vechi, acum arata mult mai bine, a fost spalata deparazitar.


Daca nu puteti dona, macar dati mesajul mai departe :(
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde chinchi2 » 10 Sep 2012, 13:33

Doamne ce simpatic este catelusul :cry: ,incearca sa-l dai si pe facebook si asteptam sa vedem.
Ma gandesc sa donez si eu o suma micuta pentru catelusul asta.Merita si el o casuta ca toti ceilalti.Dar ce a zis mai exact medicul?Ca ii va amputa un picior ?
Cainii se descurca bine si cu 3 picioare,sigur il va lua cineva,conteaza sa se faca bine.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde Allma » 10 Sep 2012, 16:16

Din fericire nu, doar i se vor pune tije. Dar a zis ca piciorul rupt se poate reface prost din cauza felului in care s-a rupt,insa asta nu necesita amputare. Dupa operatii va fi un catel normal (maxim schiop). Ea este tanara, frumoasa, de talie mica, poate ar lua-o cineva :(
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde chinchi2 » 10 Sep 2012, 17:32

Daca as sta la curte,as fi luat-o eu.Este o catelusa dulce :heart: ,acum este murdarica si asa,dar daca era bine ingrijita, cu siguranta o lua cineva.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde Allma » 10 Sep 2012, 18:48

Acum este spalata si sta intr-o camera, pozele sunt mai vechi, insa nu am recente. Spalata si pieptanata arata ca un catelus de casa :heart: . Acum trebuie sa strangem bani si sa reparam ce i-au stricat altii :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2012, 13:25

dar contul ala nu prea pare cont, ce este numarul de pe card
este nevoie de un cont bancar, care incepe cu RO.............
Cunosti cazul personal?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde Allma » 13 Sep 2012, 14:00

Da, personal.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2012, 14:12

Atunci pune un cont, o banca si un nume si o suma ce a solicitat-o medicul care se ocupa de ea!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde khaos » 13 Sep 2012, 14:13

Asa cum zice si Crisa, donatii nu se pot face catre un numar de card, ci catre un cont. Este nevoie de contul IBAN.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde Allma » 13 Sep 2012, 14:15

2-3 oameni au putut dona si asa :thinking: Atunci voi schimba curand
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2012, 14:21

Nu ma pricep, insa eu daca fac, fac un transfer bancar, din cont in cont!
Sti de ce suma ai nevoie?
Ai si pe facebook informatia?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde Allma » 13 Sep 2012, 14:40

Am pus pe cateva pagini de iubitorni de animale, am strans cateva donatii. Am intrebat doctorul si a zis ca pretul pentru picioare, cu reducere ajunge la 400 de lei, apoi o radiografie 60 lei si nu stim sigur cate trebuiesc facute, depinde cum incape acolo, apoi ar mai fi transportul, o eventuala sterilizare de 60 de lei|(pret pentru maidanez) fiindca la doamna aia sta printre femele sterilizate si masculi si numai sa fete ii mai trebuie, si bazinul nu stim inca cat va costa, nu ne-a confirmat inca doctorul, zicea ca intai sa vada radiografiile si apoi zice sigur.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2012, 15:01

ok, cand ai si un numar de cont ajut si eu :smile: , daca ne unim si 1-5 leu de fiecare il putem ajuta, pacat ca in Romania Politia Animalelor este doar cu numele mai mult, stiu cazuri grave la care au participat, dar stiu si cate zeci de reclamatii am facut si nu am primit macar un raspuns, ca au citit e-mailul!!!
Ar fi bine daca din cand in cand anunti cat sau strans, asa incurajam oameni sa ajute, din putinul lor! :clapping:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ajutor pentru o catelusa

Mesajde Allma » 20 Oct 2012, 16:38

Am venit cu vesti proaste :( Azi, am mers la dna respectiva, care o tinea, sa ii duc mancare micutei. Cand ajung mi-a zis o poveste trista :cry: : " Imi pare rau sa iti aduc vesti proaste, Andreea....Catelusa a murit Joi in mana mea :cry: . In ziua aia era mai retrasa, tot se alinta pe langa mine, a mancat foarte bine, insa nu voia sa iasa si ea afara sa se joace cu ceilalti catei ca de obiecei....Seara, cand sa ii dau si ei cina, stii ca pe ea o hranesc separat ca sa nu vina ceilalti mari peste ea, ca e mica....si am pregatit castronelul cu mancare, apoi vedeam ca e ametita, am luat-o in brate si dupa 2 minute s-a stins :( . Nu parea sa aiba nimic, dar cand s-a lovit asa cine stie ce s'a mai spart prin ea :cry: "
Povestea m'a lasat cu gura cascata :shock: Doamna a lucrat la o fabrica de medicamente, stia totul despre medicina, cand aveam probleme stia imediat sa imi zica ce medicament sa iau, si are experienta cu animalele in starea in care a fost Maya, dar Maya nu a reusit :( Mancarea dusa de mina a fost impartita celorlalti catei loviti de soarta pe care ii avea in grija. Banii stransi au fost folositi pentru o deparazitare interna a Mayei, nu au fost irositi. Multumim ca ne-ati fost alaturi cand micul ingeras era inca aici, eu totusi ma gandesc ca e mai bine asa, decat sa se tarasca si sa o doara mereu :( Sa aiba o viata buna dincolo :speachless:
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Grup de ajutorare/intrajutorare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori