Intrebari privind perioada postpartum

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Dmndash » 04 Aug 2009, 11:01

am incercat sa gasesc raspuns la intrebarea urmatoare si pe gemon si pe alte site-uri si n-am gasit
fetita mea a nascut ieri..azi dimineata ea si companioana ei erau amandoua sus pe gratii si scanceau..asa fac de obicei cand vor afara la plimbare..inainte de nastere le scoteam si de 4 ori pe zi afara
nu stiu ce sa fac..la cat timp dupa e sanatos pentru asta mica sa iasa putin la o plimbare?
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 04 Aug 2009, 11:31

Daca a fost obisnuit sa se plimbe in afara custii chiar si de patru ori pe zi, o poti lasa sa se plimbe in afara custii, dar nu mult timp, doar atat, cat sa nu se mai agite, asa va fi mult mai relaxata cand va merge la pui sa alapteze si sa le ingrijeasca.

Asemenea informatii nu vei gasi pe site-uri, deoarece nu exista o anumita regula, trebuie tinut cont de starea ei si a puilor, de imprejurarile si de modul in care e tinuta in acel spatiu de viata care e familiara ei s.a.m.d. Daca puii sunt sanatosi, pentru ea aceasta plimbare face parte de cotidianul obisnuit, cum puii se nasc relativi mari, nu le va afecta faptul ca "lipseste putin". Dupa ce puii implinesc o saptamana, treptat pot fi lasati si ei sa se plimbe putin cu mama lor, dar neaparat intr-un spatiu amenajat pe langa cusca, acel spatiu se poate mari tot treptat, in functie de cum le exploreaza, cum se simt.

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 04 Aug 2009, 15:21

#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Bertha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iun 2013, 19:15
Localitate: Campulung-Muscel

Probleme dupa nastere

Mesajde Bertha » 25 Sep 2013, 20:41

Am o prietena care , de 2-3 saptamani i-a fatat porcuta.Dupa nastere , a facut niste bubite si se tot scarpina si ii da mereu sangele.Saptamana viitoare are programare la veterinar , dar e foarte ingrijorata daca nu are vreo boala.Ce ar putea avea?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme dupa nastere

Mesajde Gemon » 26 Sep 2013, 10:57

Poate avea o carenta de vitamina C, infestare cu acarieni, cu ciuperci parazite sau cu paduchi, cu asa putine informatii si fara examinare nu se poate sti cauza.

Starea ei necesita suplimentare cu vitamina C, sa primeasca neaparat in forma de cura, ar fi benefica si administrarea de picaturi Beres. Ambele gasesti la farmacia umana, vezi modul de administare la viewtopic.php?p=127221#p127221

Pentru a putea combate afectiunea in mod eficient, cu tratament corespunzator, e nevoie de examinarea pielii, controlul blanii. Anumite semne cum ar fi urme de matreata, lipite (cum sunt ouale de paraziti) sau nu de par, mici puncte miscatoare (paraziti), leziuni rotunde sau ovale unice sau multiple pe piele (semnul micozei), poate ajuta in identificarea problemei. Pana ajunge la medic, ar fi bine sa tamponeze zonele afectate cu solutia Betadine, acest dezinfectant are actiune multipla, aplicand odata sau de doua ori pe zi ajuta porcusorul sa se simta mai bine. Nu ustura si nu dauneaza sanatatii, dupa aplicare porcusorul sa primeasca ceva bun, o bucata de legume sau verdeata preferata, in acest fel va asocia cu ceva placut, timp in care Betadina se imbiba in piele si se usuca, fara a mai linge.

Este important sa primeasca un meniu cat mai diversificat, avem pe forum topicuri tematice ce merita vizitate in acest sens.

Avatar utilizator
Rahmah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iun 2015, 12:05
Localitate: Galati
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Rahmah » 07 Iun 2015, 12:35

Una din fetitele mele a fatat 2 puiuti superbi. Sunt o bunica mindra :)
Am o fata si un baietel acuma ce fac? am citit pe site ca la maxim 4 saptamini de la nastere trebuie sa scot baietelul de linga fete. Nu stiu cum as putea face asta....nu prea am conditii benefice pt asta, pot duce la vinzare puiul la doar o luna? sau e prea devreme?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Gemon » 08 Iun 2015, 11:48

Felicitari! Fetita poti pastra langa mama, asa nu va ramane singura.

La varsta de o luna puii au 4 saptamani si cateva zile, la aceasta varsta masculul poate fi oferit spre adoptie aici pe forum, la sectiunea Adoptii viewforum.php?f=1

Incearca sa iei legatura cu chihuahua, este din Iasi si doreste sa adopte un mascul langa Mango, ii poti scrie mesaj privat la memberlist.php?mode=viewprofile&u=3887

Avatar utilizator
Rahmah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iun 2015, 12:05
Localitate: Galati
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Rahmah » 08 Iun 2015, 13:27

dar eu vreau sa il vand. Fata am luat-o gestanta de la magazin. Am nevoie de bani sa le duc pe toate la doctor. Am vb deja cu cei de la magazin. NU il pot tine pe baietel pt ca nu am conditii si experienta de crescator...:(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Gemon » 09 Iun 2015, 12:19

Sa speram ca va ajunge la stapan iubitor care ii va asigura ca partener un alt porcusor de acelas sex cu el, si conditii potrivite.

Tinand mama cu fetita ei vei fi ferit in viitor de asemenea probleme.
Din pacate in petshopuri se intampla relativ frecvent sa se tina impreuna masculii cu femelele, consecintele fiind suportate de cei care cumpara femele din asemenea locatii, surpriza aparand dupa 1-2 luni (perioada de gestatie fiind de 59-73 zile) de la cumparare.

Avatar utilizator
Rahmah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iun 2015, 12:05
Localitate: Galati
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Rahmah » 09 Iun 2015, 19:22

stiu ce spui....dar eu le-am cumparat pe fetele mele pentru ca m-am indragostit de ele...iar pe ultima , cea gestanta...nu o voia nimeni...am luat-o la 8 luni. Nu as vrea sa dau baiatul dar categoric nu il pot pastra ca am 4 fete :). Innebuneste saracu ...Oricum, multumesc pentru ajutor si pentru timpul tau. As vrea sa pun poze dar nu stiu cum...:)
Ah, apropo...patroana de la petshop e o iubitoare de porcusori si sigur nu il va vinde oricui. Nu ii tine impreuna niciodata, dar s-a intimplat la Snowyy sa aiba lipsa de spatiu efectiv . Nu au stat impreuna decat cateva zile ...dar a fost suficient . :)
Sanatate multa la toti porcutii.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Gemon » 10 Iun 2015, 23:23

Poze poti pune urmarind instructiunile de aici viewtopic.php?p=129092#p129092

Avatar utilizator
Rahmah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iun 2015, 12:05
Localitate: Galati
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Rahmah » 18 Iun 2015, 18:36

Buna

am o ,,ingrijorare" :)
Piratu se tot suie pe mamica lui si face prostioare....Sper ca nu e posibil nimic, da? Ca nu are decat 14 zile banditu si deja vrea sa fie tatic??? Pot sta fara grija pina face 4 saptamani da? Sper ca nu exista porcusori precoci...sau prea prea precoci :)
Fişiere ataşate
piratu.png
dansu e Piratu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Gemon » 18 Iun 2015, 21:21

Femela are ovulatie la fiecare a 15-a pana la a 17-a zi, pe o perioada de 24-48 de ore. Au trecut aprox. atatea zile de la nastere, deci teoretic mamica poate fi in estru si mirosul emanat poate influenta comportamentul puiului care face asta din instinct, din cauza transformarilor care se produc in corpul sau, nedezvoltand inca abilitatea de a monta femela.
La aceasta varsta are inca nevoie de mamica, raspunsul la intrebare gasesti aici viewtopic.php?p=65418#p65418

Avatar utilizator
Rahmah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iun 2015, 12:05
Localitate: Galati
Contact:

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Rahmah » 19 Iun 2015, 09:34

multumesc mult

Avatar utilizator
Mona
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 02 Mar 2017, 20:55
Localitate: Ploiesti

Re: Intrebari privind perioada postpartum

Mesajde Mona » 06 Sep 2017, 17:26

Buna,
Am o mare dilema! Am tot citit pe forum ca puiutii masculi se separa de mamica atunci cand implinesc o luna. Este vreo problema daca se depaseste acest termen? Noi vom pastra puiutul baietel si va sta cu taticul. Pe mamica o donam cuiva iubitor (care mai are o fetita putin mai mare ca varsta). Puiutul face o luna maine, dar pe mamica o vom da peste 2-3 zile. Mai poate sta baietelul cu mamica astea 2-3 zile? Ma gandeam sa o separ de de cei doi masculi, dar nu va fi stresul prea mare: si sa stea singura si cu schimbarea de stapan si de mediu. Ce ma sfatuiti?


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori