Porcuta gestanta sau nu?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde Irutss » 30 Ian 2013, 23:39

sa-ti traiasca nou venitii :)) frumoasa surpriza !! asteptam pozici cand mai cresc :D

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde ramona_inka » 30 Ian 2013, 23:48


chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde chinchi2 » 30 Ian 2013, 23:53

Masculul l-a dat :smile:

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde mihaelapufy » 12 Feb 2013, 16:17

porcuta care am luat-o acum 3 saptamani...are burtica suspect de mare...:(( poate fi gestanta? :(( mananca si foarte mult...ma gandesc ca are abia o luna jumate... dar se ingrasa pe zi ce trece mai mult...

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde ramona_inka » 12 Feb 2013, 20:41

Teoretic la 1.5 luni o porcuta poate fi gestanta in maxim 2 saptamani. Daca o ai de 3 saptamani nu are cum sa fie gestanta in 3 saptamani. Nu poate sa aiba o burta mare la 2-3 saptamani de gestatie.
Mai degraba este de la mancare, ori foarte multa ori neadecavata (adica sa fie balonata). AI palpat burtica, simti ceva?
Ar trebui sa o cantaresti regulat, sa notezi sa vezi evolutia.
De asemenea scrie meniul ei pe o saptamana, cat mai detaliat. Orele de masa, ce, cat si cum primeste. Si nu strica si niste poze sa o vedem cum arata burtica.

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde mihaelapufy » 12 Feb 2013, 22:57

o sa-i fac si niste poze..ideea e ca e mai pofticioasa din fire...cealalta doar si-a mai revenit fata de cum am luat-o de la petshop...dar la pipait e tot slabuta... si cea mica e mult mai "bine facuta" decat ea... ma gandesc ca si la cei "maidanezi" sa fie indivizi ce cresc mai mici sau mai mari...? adica prima porcuta...nu a crescut mare lucru de cand am luat-o ... + ca asta mica sta afara pana termina toata mancarea...ma gandesc ca poate e si de la mancare...ca e putin "calica" :P acum asteptam sa vedem .. :) merci

yra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 30 Oct 2009, 16:00
Localitate: bucuresti
Contact:

cum imi dau seama daca e gestanta sau nu?

Mesajde yra » 20 Mar 2015, 13:39

buna ziua, am cumparat un porcusor de guineea de la un pet shop. este o fetita, cand am luato era numai piele si os. am hranito bine dar mi se pare ca sa ingrasat foarte tare in un timp foarte scurt. burtica este destul de rotunda si tare, ea este foarte activa si cere mancare continuu.
cum pot distinge daca este gestanta de o simpla ingrasare ?
porcusorul are in jur de 4 sau 5 luni si a fost in cusca cu masculi, dupa cum insasi tipa de la magazin a zis. :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde Gemon » 20 Mar 2015, 23:23

Bine ai venit!

Perioada de gestatie la porcusor este de 59-73 zile, despre gestatie poti citi pe pagina web la http://gemon.ro/reproducerea.htm unde este mentionata si alimentatia in perioada gestatiei.
Despre semnele gestatiei pe pagina http://www.gemon.ro/faq3.htm#sign
Vezi cum arata burtica la porcutele gestante,

poti vedea un film video cu puiutii miscand in burtica mamei.

yra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 30 Oct 2009, 16:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde yra » 27 Mar 2015, 22:07

Buna, Purcica mea a facut 2 mingiute mici si vioaie. au acum, 2 zile si par a fi ok. imi este putin dificil sa determin sexul. :) ma ghidez dupa poze, dar pff tot nu imi dau seama

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde Gemon » 28 Mar 2015, 03:07

Sanatate lor si mamei!
Poti pune o poza pe forum , si te ajutam noi.

andy2468
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 28 Feb 2015, 16:20
Localitate: Medias

E gestanta?

Mesajde andy2468 » 13 Apr 2015, 11:54

Buna! Am o intrebare.. Ieri am observat ca una dintre porcute are burtica. Adica ea era mai grasuta de cand am primito dar acum am observat ca burtica este mare. Si cred ca va avea pui. Trebuie sa scot cealalta femela din cusca ? Si oricum nu sunt sigur daca e gestanta..Imi puteti spune?

Poze:
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 786bdbfc92

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 256965da32

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 738f8cd927

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: E gestanta?

Mesajde Gemon » 16 Apr 2015, 15:07

Nu scoate cealalta femela din cusca, ar fi o mare greseala, femelele se ajuta reciproc in interesul comun al speciei, prezenta ei nu va deranja mamica deloc, ba chiar este benefica. Ai grija doar sa aiba spatiu suficient, de preferat cusca sa nu fie mai mica de 100x50 cm.

Pozele nu se pot accesa, incearca sa pui direct pe site, urmand aceste indicatii viewtopic.php?p=129092#p129092

Alex Vișan
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 03 Noi 2016, 20:50

Va rog ajutatima!

Mesajde Alex Vișan » 03 Noi 2016, 20:55

:idea: Va rog ajutatima am 2 porcusori mascul si femela si nu stiu sigur daca femela este gestanta dar cred ca da pentru ca bea multa apa nu vrea sa stea la mangaiat si mananca mult de la o vreme

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Va rog ajutatima!

Mesajde Gemon » 04 Noi 2016, 15:57

Mi-ai scris in privat, iti copiez aici raspunsul meu:

Poate fi acum, sau oricand in viitor, gestanta, daca este pusa impreuna cu un mascul. Bine ar fi sa cauti un stapan iubitor pe forumul nostru pentru unul din ei, si sa adopti unul de acelas sex cu cel pe care il pastrezi, asa vei avea doi porcusori de acelas sex.

La fiecare a 16-a zi aprox. ea intra in estru, deci poate deveni gestanta, iar dupa ce naste, puiutii cresc repede, la varsta de 4 saptamani trebuie separati deja dupa sexe, deci ai avea o serie de probleme tot timpul cu aceasta combinatie (femela cu un mascul), si in plus gestatiile repetate ar epuiza femela si in viitor ai putea chiar sa o pierzi din aceasta cauza, daca ii ti impreuna in aceeasi cusca.

Vezi poze cu porcusori gestanti, la viewtopic.php?p=39916#p39916
si forumul care merita sa vizitezi, la viewtopic.php?f=4&t=38

Daca doresti sa gasesti stapan la unul din ei, pune un mesaj aici pe forum la adoptii.
Imi poti trimite poze cu cel pe care vrei sa oferi spre adoptie, te pot ajuta punand anuntul si pe pagina noastra de facebook unde poate fi vazut la fel de multe persoane.

Sanatate porcusorilor tai!

Alex Vișan
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 03 Noi 2016, 20:50

Re: Va rog ajutatima!

Mesajde Alex Vișan » 04 Noi 2016, 20:48

Dar cred ca e gestanta deoarece are mamelele umflate
Nu vreau sa ai dau dar cand va fata pot sa îi dau puii spre adoptie. Multumesc!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori