Porcuta gestanta sau nu?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

lulutzi
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 15 Noi 2012, 00:45
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde lulutzi » 26 Noi 2012, 22:39

salutare tuturor!am 2 porcute de o luna si cateva zile....care se ingrasa in zona abdomenului pe zi ce trece!initial am crezut ca sunt bine hranite !vanzatoarea de la pet shop-ul de unde le-am achizitionat mi-a spus ca cea mare are 3 luni si cea mica-1 luna si jumatate. astazi cand le-am scos din cusca(in ultima saptamana sunt cam apatice) m-am speriat! niste burtici mari si frumos conturate!! am inceput sa le pipai usor(cu toate ca zbarnaiau) si cred ca am reusit sa disting niste formatiuni,chiar si niste miscari usoare! :( stiu ca este interzisa o monta la varsta lor...si ma intreb ce fac acum?maine vom merge la un veterinar,dar ma gandesc ce se mai poate face acum?astept sfaturi si pareri...am atasat si 2 poze ca sa vedeti mai bine ce si cum:
Imagine
Imagine
Multumesc!
we love Inka & Tea !!!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde crisa24 » 26 Noi 2012, 22:59

Buna!
la prima vedere chiar par gestante, mai ales cea micuta :shock: , daca este sa fie asa nu ai decat sa citesti bine pe site aici: http://www.gemon.ro/reproducerea.htm
http://www.gemon.ro/vitaminaC.htm


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

lulutzi
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 15 Noi 2012, 00:45
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde lulutzi » 26 Noi 2012, 23:30

am tot citit si citesc in continuare.sunt cazuri si cazuri...vitamina C au din plin,fan,apa si alte legume&fructe proaspete...ce nu vor deloc sa pape sunt rondelele de lucerna din comert!
Acum nu stiu ce sa fac: sa merg maine cu ele la dr ptr constatare?poate imi da vreun sfat?
Merci de raspuns:)
we love Inka & Tea !!!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde ramona_inka » 26 Noi 2012, 23:59

MaI intai da un telefon la dr. Ana pPantu si vezi ce zice, daca trebuie sa mergi cu fetele pana la cabinet sau nu.
Le poate consulta si iti poate spune cu aproximatie cam cand vor naste. Daca deja simti miscari in abdomen inseamna ca in aprox 2 saptamani poti avea pui, maxim o luna. Trebuie sa faci socoteala exact de cand le ai si daca sa zicem ca au fost montate la petshop cel tarziu in ziua cumpararii atunci socoteste aprox. 68-70 zile de atunci si vei avea ultima zi posibila in care pot naste.

Din pacate acum nu prea mai ai ce face, decat sa astepti sa vezi ce se va intampla. Si sa tii legatura cu Ana Pantu daca cumva vor fi complicatii la nastere pentru a te putea duce de urgenta cu femela/ele la ea. Trebuie sa ai mare grija sa nu le mai manuiesti mult, trebuie sa le lasi pe jos sa umble, sa stea cat mai putin in brate, daca se poate chiar deloc. De asemenea sa fii cu mare atentie la ele. Cea care va naste prima foarte probabil va fi ajutata de cea de a doua. Instinctul de a curata puii este puternic. Acest lucru poate duce la grabirea nasterii/avort la cea de a doua. http://www.gemon.ro/reproducerea2.htm

Ce pelete de lucerna le dai? Pune o poza sa vedem de care sunt. Poti alege un alt tip / alta marca / alt producator. Sunt varsate in Hornbach, sunt la cutie ambalate de la Vitakraft, pelete cilindrice si de la Versele Laga... incearca sa schimbi tipul. Poti incerca, daca ai de unde sa faci rost, si fan de lucerna.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde crisa24 » 27 Noi 2012, 00:42

asa este, alimentatia este foarte importanta, puii daca nu vrei sa ii pastrezi dupa o luna gasesti repede stapani(dupa ce sunt intarcati si baietii separati de mama, ca sa nu se repete istoria), fa un efort si citeste mult pe gemon.ro, forum s-a vorbit mult despre asta, asa cum spui si tu sunt: " sunt cazuri si cazuri" , insa nu ai vrea sa incercam sa le evitam pe cele neplacute, stiu esti speriat/speriata, toti in situatia ta au fost dar 80% au trecut cu bine peste, trebuie doar sa fi calm/calma sa asculti ce esti sfatuita, sunt animale care traiesc putin poate dar iti pot oferii cele mai frumoase clipe, le poti ajuta sa o :love: faca!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

lulutzi
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 15 Noi 2012, 00:45
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde lulutzi » 27 Noi 2012, 00:47

am uitat sa ma prezint-sunt Liliana:)
lucerna este la punga de la Vitakraft,dar voi incerca si altceva.am gasit si nr dnei dr,asadar maine voi suna.
multumesc pentru sfaturi si promit ca va tin la curent!!!O seara placuta
we love Inka & Tea !!!

lulutzi
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 15 Noi 2012, 00:45
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde lulutzi » 28 Noi 2012, 15:30

asadar...fetitele mele vor fi mamici in aproximativ 2 saptamani! sper sa se descurce sau macar sa fiu eu acasa sa le ajut in caz ca nu se descurca.am citit ceea ce s-a mai postat pe forum despre acest subiect si cred ca cel mai bine ar fi s-o scot pe Inkuta mea(cea alba) din cusca in momentul cu pricina...sa nu intre in travaliu prematur:(.
multumesc inca o data ptr sfaturi! :thanks: :fat:
we love Inka & Tea !!!

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde Ella Roxette » 30 Noi 2012, 15:55

Buna tuturor!
Am o cunostinta care are o fetita,rasa angora,complet alba si mi'a adus'o mie pentru doua zile ca vrea sa face pui cu Spiri deoarece sunt amandoi albi..
Fetita are cam 6 luni (parca :D )
Isi doreste mult pui din ea..am citit tot ce trebuia despre asa ceva si am si experienta oarecum :D
Si acum ajung unde vroiam...cam ce ar iesi dintre doi porcuti albi rasele angora si sheltie?

Pun si cateva poze :love:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde Allma » 30 Noi 2012, 15:57

Vor iesi sheltie si angora, nu incrucisari dubioase.....Dar riscati pe pielea porcinelor :nerdy:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde biancadumy » 30 Noi 2012, 16:02

in primul rand,nu vor iesi sheltie si angora deoarece nu au pedigree niciunul din ei...in al doilea rand,nu credeam ca vei accepta asa ceva,riscati pe pielea voastra... am ramas cu un gust destul de amar.

Si pe mine m-a contactat cineva pe facebook ca sa i-l dau la monta pe Oki,ca avea o porcuta asemanatoare si ar fi iesit pui frumosi,si normal ca nu am acceptat. Tu,dupa ce ai patit cu Spiri trebuia sa ii explici acelei fete ce riscuri URIASE sunt,si putea adopta sau cumpara o fetita pentru ea...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde Allma » 30 Noi 2012, 16:09

Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde crisa24 » 30 Noi 2012, 16:12

fara comentari, eu sunt impotriva acestori evenimente, nu dau sfaturi, nu incurajez si daca spui ca i-ai explicat, i-ai explicat si riscurile, cazurile in care porcuta poate murii in urma unor complicatii, iar daca totusi i-ai explicat TOT si nu a inteles, tu avand experinta, ar fi trebuit sa insisti ca NU ESTE BINE nu sa accepti!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde biancadumy » 30 Noi 2012, 16:13

Pot iesi si cu parul scurt,nu ai de unde sa stii ce are in neam,pot sa nu iasa albi ci alte culori,tin minte ca era o porcuta pe forum neagra,care a facut 3 pui albi. Oricum,e un risc inutil,pacat de porcuta.


Tu puteai sa nu accepti,dar inseamna ca si tu ai vrut asta...nu mai am ce sa comentez...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde Allma » 30 Noi 2012, 16:18

Poate nu stia...Oricum, faptul e consumat, Ella, pe viitor poate nu te mai pui la riscuri stupide :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde biancadumy » 30 Noi 2012, 16:21

Hmm,imi e greu sa cred ca nu stia,mai ales ca a patito pe pielea ei ... ma rog
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori