Porcusor agitat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2009, 22:11
Localitate: targoviste

Porcusor agitat

Mesajde kitty » 05 Mar 2010, 15:22

ieri cand am venit de la serviciu l-am gasit pe Gipsy foarte agitat, sarea prin cusca, foarte zbuciumat, ochii mari. A sarit pe mana mea sa il iau si s-a mai linistit, dar ochii tot mari oriunde mergeam in casa cu el. Precizez ca el este foarte sociabil cu noi. L-am dus in dormitor unde este locul preferat al lui, dar mirosea precum un caine(adulmeca).. ochii mari, nelinistit. Am incercat sa il bag pe seara in cusca, crezand ca s-a mai linistit, dar a devenit agitat lovindu-se de gratiile custi. L-am luat in dormitor, n-a dormit toata noaptea, mirosind, ochii mari.. ca si cum ar fi atent la ceva anume; parca ar fi fost dus intr-un alt mediu. Si acum, cand va scriu este tot asa, ochii mari, miroase pe unde il pun sa stea, nu sta in cusca. Va rog, daca puteti sa ma lamuriti.. ce se intampla? (se hraneste normal)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 05 Mar 2010, 15:55

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2009, 22:11
Localitate: targoviste

porcusor agitat

Mesajde kitty » 05 Mar 2010, 23:13

nu s-a intamplat asa ceva,nu am asa ceva in casa.este calm cand sta cu noi sau il tin in brate;am incercat sa-l bag din nou in cusca si iar a devenit agitat. i-am schimbat assternuturi,am spalat,dezinfectat cusca si nimic. are ceva,fata de cusca.nu stiu ce sa zic ,nu am avut asa ceva de cand este.la jumatatea lunii, face 2 ani.

iulia_ptq
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2009, 10:53
Localitate: Constanta

Mesajde iulia_ptq » 06 Mar 2010, 11:16

Buna. Am o femela de 10 luni.. si de 9 luni am primit-o. Ma uitam la filmulete cu alti porcusorii care sunt foarte blanzi si iubitori .. ei bine.. a mea nu! Am ingrijit-o bine.. nu am traumatizat-o , am luat-o incet ,am incercat sa ma apropii de ea, am vorbit cu ea , a fost hranita bine ,curatata .. si tot nu sta sa o mangai, ma musca , doar cand o mangai pe barbita sta. Face doar ce vrea ea.. este fericita cand se baga sub paturica de pe pat si sta singura in intuneric.. Ma ingrijoreaza lucrul asta .. oare o fi personalitatea ei mai dificila.. sau pur si simplu nu am stiut cum sa ne comportam cu ea si nu ne place ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Mar 2010, 19:06

Bobitza ar trebui sa aiba o prietena, nu ai putea sa ii aduci/adopti una?
Ea sta in aceasta - inserez aici imaginea ce ai pus mai demult pe forum - sau are o cusca potrivita?
Imagine

Daca ar putea interactiona cu o alta porcusoara, intr-un spatiu potrivit, imbogatit cu accesorii,s-ar comporta cu totul altfel, are nevoie de un congener. Pot fi atat de dulci cand sunt impreuna si palavragesc, se plimba, mananca impreuna, tragand cu ochiul catre partener pentru a se asigura ca nu are ceva mai bun ca ea..... si s-ar mai putea continua. Pierzi si tu si ea foarte mult, tinand-o singur.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 16 Apr 2010, 11:02

am si eu o intrebare.. purcelu meu cateodata cand sta linistit.. faca o moaca si ochii ii lasa in jos pana se vede partea alba..si sta asa nemiscat pe o parte,,oare doarme sau dc sta asa cu ochii?si cand iese din cusca se duce la locul lui preferat lanaga canapea ca , cade patura pe langa si e ca un tunel.. si sta acolo mult parca mediteaza..cateodata alearga de nebun cand in cusca cand afara..dar faza cu ochii e ciudata parca e hipnotizat

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 16 Apr 2010, 11:06

Da. Atunci el doarme.. si viseaza. Eu le-am pus la baietii mei muzica de relaxare cu ciripit si sunet de apa din natura.. si au dormit placintiti. Zucchi statea cu capul pe-o parte.. si dormea. Avea ochii asa cum spui pe jumatate inchisi.. si i se vedea albul de la ochi.. si mai dadea din urechiuse.. Uneori chiar tresar.. dar tot in somn. Eu zic atunci ca merg cu bicicleta langa o domnisoara care merge pe o tricicleta cocheta! :lol:
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 16 Apr 2010, 11:11

:up2: ce simpatic..haha si al meu cand il mangai se lungeste de ma mir ce lung e.. a si mai am o intrebare.. dc mormaie cand il iau de sub;; subrat'' oare nu-i place il doare? incerc sa il iau usor si sa-l tin si de fundulet.. dar nu suporta...

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 16 Apr 2010, 11:14

in general nu le place sa fie atinsi la fundulet. E o zona sensibila. Daca mormaie, eu zic ca ii place.. Daca nu ar fi asa.. te-ar avertiza el cumva. Vorbeste-i calm.. si da-i ceva bun. si o sa fie tare incantat!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 16 Apr 2010, 11:19

poate.. dar apropo de vorbit presupun ca fiecare vorbiti cu ei.. si eu vb parca vb cu un om..cand vin acasa nu ma pot abtine sa-l strig pe nume..piggy ce faci mami? sau pui si el e atent parca ma asculta.. pana si sotul meu ii vorbeste.. ii zice '' hai la tati sa-ti dea papa'' haha voi cum vorbiti? :lol:

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Mesajde pishcotzzika » 16 Apr 2010, 12:57

ooo doamne la mine e la ordinea zilei in momentul in care intru in casa primul lucru strig boabeeee(asa ii alint eu pe cei 3 printisori ai mei) :lol: si incepe maratonul care tiuie mai tare si care ma striga primul si care roade mai tare gratiile pana ajung la ei :lol: si prietenul meu vb cu ei dar pe el nu il prea suporta adica daca stam in pat si aduc un print si il plantez la el in brate sta cateva secunde si vine si se furiseaza la mne in brate :lol: ii ador cand ma aleg pe mine in detrimentul prietenului meu :hearts: ahhh ce rea sunt :lol:

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde claudiam » 16 Iun 2010, 15:58

porcusorul meu s-a trezit de dimineata foarte agitat.Cand am vrut sa-l scot din cusca a inceput sa mormaie si sa se invarta in jurul mainii mele.Si cand am reusit sa-l scot se tot invartea in jurul piciorului meu si nu mai puteam sa scap de ea.Ea de obicei cand o scot din cusca fuge si alearga peste tot. Va rog ajutati-ma ca eu m-am cam speriat

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Iun 2010, 19:36

Claudiam, semnele pe care le-ai descris, pot fi interpretate diferit, avand atat de putine informatii nu putem sti de ce era agitat, dar in aceasta perioada caniculara e bine sa fi foarte atenta in ceea ce priveste ingrijirea, deoarece ei nu au glande sudoripare si suporta foarte greu caldura, pot chiar muri daca se supraincalzesc.

Citeste aici semnele supraincalzirii http://www.gemon.ro/boli2.htm#supra

Topicul cu tema Canicula si porcusorii viewtopic.php?t=1003

Sfaturi pentru perioada calda viewtopic.php?t=1021

In aceasta perioada le scot mai des din cusca pentru a se plimba intr-un loc amenajat lor, in bucatarie si antreu unde este gresie pe jos, racorindu-se si in acest mod, si pun si acumulatorii de la geanta frigorifica peste cusca, infasurati in prosop.

Azi le-am luat covoras de baie ce se gaseste la metru
Imagine
am pus cate o bucata pentru fiecare porcusor in cusca peste talas (pe perioada de iarna si primavara cand nu era canicula, puneam peste talas o bucata material fleece) si in etajera*, acum stau pe acestea si se odihnesc
(*este bine sa aiba un spatiu bogat in stimuluri, cand schimb talasul, de fiecare data amenajez putin diferit mediul lor, punand sau schimband unele acesorii, in acest fel mereu e de descoperit sau inspectat ceva, am si doua etajere fructe, cand montez ambele, la cea de sus se ajunge cu ajutorul unei rampe).

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde claudiam » 16 Iun 2010, 19:44

si eu am mutat-o de o saptamana intr-un loc mai racoros si se plimba pe gresie.Acum am ajuns si eu acasa si am vazut ca si-a revenit.merci pt linkuri

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 17 Iun 2010, 12:13

la noi gresia nu a fuctionat deloc (ci doar pe post de loc de pipi :) ). o sa iau si eu, Geda, covorase dintr-alea sa vedem cum e. am vazut ca sunt si in Hornbach. o sa incerc de asemenea si acumulatorii de la o geanta frigorifica. saracutele de ele, aseara cand le-am scos afara sa le schimb talasul, toate 5 stateau pe burta cu labutele intinse la capat :( mi-era asa de mila de ele..
Va pupa: Negrutza, Tiny, Lily, Miruna si Pufi + cei doi baietei: Cliff si Tomita (si mamica Ana-Maria) :)


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori