Aveti si alte animale? Cum se inteleg cu porcusorii?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

aveti si alte animale care se inteleg bine cu porcusorul?

da si se inteleg minunat (specifica ce animal)
23
32%
da, dar nu se inteleg (specifica ce animal)
24
34%
nu mai am nici un alt animal acasa
24
34%
 
Voturi totale: 71

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 18 Dec 2009, 21:20

Te las sa tragi conculzia daca se pot intelege :nodding:
Dar sincer ai mare grija cu pisica. Pisica mea are 14 ani , a trait toata viata ei inconjurata de hamsteri si papagali si stie ca nu are voie sa faca rau , dar sunt 14 ani de "educatie" ( sa zic asa)
:lol: si sa sti ca si dupa atati ani eu tot nu ii las singuri.
P.S. pozele au mai fost puse demult daca e gresit rog frumos sa fiu trasa de maneca si le pot sterge :tease:

Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 18 Dec 2009, 21:28

Internetul este plin de poze si clip-uri cu pisicute si porcusori care se inteleg foarte bine!In general pisicutele se inteleg foarte bine cu porcusorii.La mine vine mereu pisicuta de la bloc de care avem grija de vreo 10-11 ani si nu i-a facut nimic nici lui Rontica,nici Turtitei.Plus ca se pare ca nu o intereseaza deloc porcusorii,ci mai mult pasarelele :shock:
Cu toate astea,nu ii lasa nesupravegheati.Cand nu esti acasa,chiar si pentru putin timp,pune porcutul in alta camera unde nu poate ajunge pisicuta

DreamBlue
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 18 Dec 2009, 20:36
Localitate: Medias, Sibiu/ Cluj

Mesajde DreamBlue » 18 Dec 2009, 21:48

Multumesc mult de raspunsuri !
E vreo problema daca salvez o poza si i-o arat mamei mele? Adica, ea se opune porcusorului doar ptr. ca exista Freddy, motanul, si nu vrea sa se intample vreo nenorocire... Dar promit sa am grija ! :D

Ana, sunt superbi amandoi- si porcutul si motanul ! :hearts:

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 18 Dec 2009, 21:56

Daca ii promiti mamei tale ca vei avea grija de ei si nu ii vei lasa singurei nici o clipa ,cred ca nu o sa fie probleme si sa sti ca nu sunt singura de pe forum care are pisica

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 18 Dec 2009, 22:12

Ana, a doua poza este bestiala!! Nu exista cuvinte sa exprime ce se poate citi pe fata ei! :lol:

Eu sunt putin sceptica in legatura cu relatia dintre o pisica si un porcusor. Daca pisica este invatata de mica si creste alaturi de un porcusor, banuiesc ( nu am avut niciodata pisica ) ca se vor intelege foarte bine.
Eu am gasit un pui mic de pisica, era bolnavior si dintre totii fratii lui el arata cel mai rau. Mi-i s-a facut mila si l-am luat acasa sa ii dau ceva de mancare. L-am tinut pe balcon ( era cald afara) dar partenerul meu se cam stranba cand auzea cu miauna pisicul.. desi era mic avea un glaaass..
Nu am putut sa il mai tin asa ca l-am dat matusii mele care avea un pisoi mare. Ce credeti ca a facut motanul? A crezut ca pisicul e un fel de soricel si a vrut sa il muste, sa ii faca rau. Asa ca matusa l-a dat afara pe cel mare cateva zile si apoi a dat pisicul la mama mea.. care intr-un final a ajuns foarte bine, la tara la o verisoara de-a mea.
Daca motanul nu a recunoscut un pisic mic cine stie cum va reactiona cu porcusorul. Ar trebui sa il izolezi de pisoi cand va fi cazul. Il poate zgaria si stim cu totii ca porcusorii sunt foarte sensibili. Mai sunt si bacterii, microbi... asta daca pisoiul iese afara...
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 18 Dec 2009, 22:29

Corina ai dreptate , este riscant, cat de prieteni ar fi tot trebuie sa am mare grija si ii sfatuiesc pe toti sa fie foarte atenti ca la urma urmei animalul e aminal si nu sti cum recationeaza.In prezenta mea sunt prieteni foarte buni dar eu nu vreau sa risc.Acum depinde si de pisica , daca pisica iese afara si vaneaza riscul cerste si aduce si microbi.A mea sta in casa .

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 18 Dec 2009, 22:30

MadalinaImagine

DreamBlue
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 18 Dec 2009, 20:36
Localitate: Medias, Sibiu/ Cluj

Mesajde DreamBlue » 18 Dec 2009, 23:18


Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 19 Dec 2009, 01:59


Avatar utilizator
Luciana
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 26 Oct 2009, 15:06
Localitate: Rm. Valcea

Mesajde Luciana » 29 Dec 2009, 16:59

M-am bucurat sa observ ca sunt persoane pe forum care au acasa si alte animale pe langa cei doi porcuti! In cazul meu, porcusorii au fost ultimii veniti. Aveam deja, de aproape un an, o broscuta testoasa si o hamsterita. Eu as zice ca se inteleg oarecum unii cu altii. Cand vreunul e bolnav sau are o zi mai proasta si mami a lor e ingrijorata, toti ceilalti sunt mai atenti si lasa de la ei... Porcusorul cel mare o simpatizeaza pe hamsterita, ii miroase cusca, stau bot in bot printre gratii, cand ii faceam curat, el chiar a intrat pe teritoriul ei, chipurile dupa un fir de fan. Nu ii las insa impreuna, am vrut doar sa stie unul de altul, sa stie porcusorul cine face zgomot noaptea cu rotita, iar hamsterita sa stie cine roade gratiile la propria cusca, uneori doar pentru a atrage atentia. Porcusorul si broscuta s-au intalnit la plimbare prin camera. Prima data, porcusorul a fugit de ii sfaraiau calcaiele, direct la mine in brate, iar broscuta se tot tinea dupa el, dadea sa urce si ea in brate. (Eu stateam pe jos si supravegheam, gata sa intervin.) A doua ora, porcusorul a prins curaj si s-a dus sa o miroasa, o urmarea ca un detectiv, circumspect. Broscuta insa il evita, nici nu se mai apropie de coltul in care sta el de obicei. Si nici eu nu ii las sa stea la discutii prea mult, nu pentru ca ar fi artagosi sau batausi, ci de teama transmiterii unor boli.
Salutari din partea noastra tuturor membrilor familiilor voastre!

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 17 Feb 2010, 23:27

Stiu ca subiectul este vechi dar cunoscand pisicile eu as mai avea o alternativa la motivul pentru care motanul cel mare a atacat puiutul. Din gelozie. Prietenul meu a avut un papagal si la cererile mele constante a luat si o pisicuta. Era micuta cand am luat-o si desi la inceput era incitata de miscarile pasarii si ar fi dat s-o loveasca cu laba mai mult o mangaia. Intamplarea a facut ca intr-o zi papagalul sa uite cine e mai mare si a ciupit pisicuta de ochi si mititica s-a infuriat si i-a dat o laba de l-a ranit. A inceput sa-l linga si sa miorlaie la mine sa-i fac ceva prietenului ei si pana papagalul nu s-a facut bine nu prea voia sa manance, sa bea, era total depresiva. Si-a mai revenit cand si-a revenit si papagalul si a devenit supra protectoare cu el, dar acesta fiind batran a murit la cateva luni si ne-am decis s-o lasam pe afara in loc s-o tinem in casa ca innebunise dupa moartea preitenului ei si i-am luat inca 2 pisicute sa se joace. Acesta este exemplul unei pisici care traieste cu alte animale. De asemenea bunica unei prietene avea un motan care a trait toata viata lui doar cu acea femeie si in momentul cand venea nepoata ei cu cainele in vizita era in stare sa le atace si pe nepoata si pe caine. Motanii in special tind sa fie exagerat de gelosi. Oricum o pisica cu un animalut mai mic nici eu n-as pune impreuna fiindca a mea totusi s-a invatat sa fie blanda abia dupa ce a realizat ce ii poate face. Nu e vina lor ca dau cu laba, e intiparit in instinctele lor sa se joace asa cu tot ce se misca interesant. Iar pisicuta aia cu fan in gura e... :hearts: nemaipomenita :D
Sing for absolution!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 18 Feb 2010, 17:20

Sqeek ,pisicuta cu fan in gura e ....motan :tease: si vrea sa devina vegetarian :lol:

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 18 Feb 2010, 17:21

Cred ca e atat de gelos pe ei ca mananca ceva ce el nu primeste ca e in stare sa manance si cavia complete :D :)) Oricum e de nota zece :D Mai ales ca ador pisicile!
Sing for absolution!

Avatar utilizator
stefzaur
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 62
Membru din: 16 Feb 2010, 10:51
Localitate: Ploiesti

Mesajde stefzaur » 28 Feb 2010, 13:22

Porcusorii de guinea sunt prieteni tai cei mai buni::D....Rufus si Melisa va saluta

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 05 Iun 2010, 21:34

Este foarte posibil ca in aproximativ o luna jumatate sa adoptam un pui de ciobanesc german. Sincer, imi este frica din cauza porcutilor. Credeti ca treptat pot sa invat puiul cu porcutii si viceversa?
Catelul va sta doar in jur de un an, apoi il vom duce la tara.
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori