Perioada de acomodare

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde cryssa » 09 Iun 2011, 22:43

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

piticaana
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2011, 17:34
Localitate: Bucuresti

Re: Perioada de acomodare

Mesajde piticaana » 27 Iul 2011, 19:45

Buna ziua.


Dupa cum vedeti sunt noua pe forum dar am mai intrebat in stanga si in dreapta , cum fac si acum.Ieri seara a venit prietenul meu cu doua porcute de la Inka.Niste frumuseti neintalnite din rasa Coronet.Ideea este ca aseara, cum era si normal nu s-au miscat.Azi dimineata, fetita mai slabuta cu numele ei de scena Misha :lol: , s-a plimbat un pic asa...in trecere prin cusca pana a descoperit casuta.Nu ma deranjeaza mai deloc ca inca nu sunt familiarizate cu locul dar stau si ma gandesc cat am tras de Linda (grasuta casei) ca sa manance.Pana la urma am convins-o cu o frunza de porumb.Cred ca era "gustarica" preferata a ei.In schimb daca le pun mancarica in fata casutei nu mananca, probabil ca le este frica si zic sa le-o bag eu in casuta, adica fan , castravete si alte minuni.Ideea este ca ele nu beau apa si sunt un pic ingrijorata.Nici una nu s-a apropiat de apa si nu stiu ce sa le fac.Am zis sa le mai las o zi doua in pace...adica sa le dau sa pape si poate usor usor se vor obisnui.Dar problema este apa.Stiu ca nu ar trebui sa imi fac griji mari, dar dat fiind ca au mancat vre-o 2 maini de fan, stiu ca ar trebui sa bea apa.Astept un raspuns de la voi ca sunt disperata doar din cauza asta.Fetitele au o luna si 2 zile.Sunt frumoase dau au fete de suparate.Le iubesc.


Va multumesc si pupici din partea mea a Lindei si a Mishei.Sanatate porcutilor.
Misha, Linda si Ana

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde MaraC » 27 Iul 2011, 20:20

Piticaana, nu cumva cele 2 fetite sunt 2 surori din cuibul P, fiicele lui Indrani ?

Incearca sa le dai tot ce el trebuie, si sa le lasi intr-o camera linistita. Nu le baga in seama prea tare, sa se obisnuiasca cu cusca si locul. Sunt sigura ca de dimineata vei gasi apa bauta si mancarea papata.

P.S. Nu ne suparam daca le faci poze cand se obisnuiesc si le pui aici, sa nu clatim ochisorii. :lol:
P.P.S. Eu sunt curioasa care sunt numele lor "adevarate", adica cele din pedegree :D .
P.P.P.S. Sa te bucuri de printesici ! :up:

piticaana
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2011, 17:34
Localitate: Bucuresti

Re: Perioada de acomodare

Mesajde piticaana » 27 Iul 2011, 20:34

Da este din cuplul Lovley cu Indriani."Splendoare in iarba" :lol: .La certificatul pedigree trebuie corectat numele, nu am inteles bine ca nu m-am dus eu sa le iau.Stiu ca numele trebuia sa incepa cu litera P, acum ce sa zic pe certificatul Lindei scrie Pritie Linda de Inka si pe certificatul Mishei scrie Little Misha de Inka.Ma mandresc cu ele ca sunt superbe.Sa speram ca maine se vor misca si ele un pic ca li se atrofiaza muschii dupa aia :tease:.Am doua filmulte pe youtube daca vreti sa va uitati, pun linkul aici.Multumesc de ajutor.

ea este Linda.
ea este Misha.
tot Misha. :heart:
Misha, Linda si Ana

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde MaraC » 27 Iul 2011, 20:48

Ca sa se vada direct filmuletele poti sa pui linkul intre [youtube][/youtube]. Asa se vor vedea direct aici :lol:

Nota admin:
Explicatie aici viewtopic.php?p=63520#p63520

piticaana
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2011, 17:34
Localitate: Bucuresti

Re: Perioada de acomodare

Mesajde piticaana » 27 Iul 2011, 21:12

Asa voi face acum.Ce parere ai de ele?Nu-i asa ca sunt superbe?Abia astept sa se acomodeze un pic cu mine, ca sa ne rasfatam si noi un pic...sa ne lungim si sa chicotim. :lol: .Abia astept.Va pupam si aveti grija de voi.
Misha, Linda si Ana

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde MaraC » 27 Iul 2011, 21:15

Sunt niste frumoase, si surioara lor mai mare, nascuta anul trecut este mamica baietului meu :heart:

piticaana
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2011, 17:34
Localitate: Bucuresti

Re: Perioada de acomodare

Mesajde piticaana » 27 Iul 2011, 22:01

OOO deci sunt matusica, sa inteleg.Sa-ti traiasca.
Misha, Linda si Ana

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde irena » 28 Iul 2011, 10:52

foarte dulci fetele, sa iti traiasca!
trebuie insa sa ai rabdare cu ele. sunt intr-un loc nou, nici pe tine nu te cunosc... da-le cateva zile, sa priceapa pe ce lume sunt. vei vedea ca incet incet va veti imprieteni :)
bafta multa!

piticaana
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2011, 17:34
Localitate: Bucuresti

Re: Perioada de acomodare

Mesajde piticaana » 28 Iul 2011, 13:10

Multumesc mult Irena. :clipici: .Deja vad ca incet incet incep sa se relaxeze.Nu vreau sa le iau inca in brate ca sa nu le stresez mai mult de cat sunt.Mai astept un pic, cu toate ca maine ma gandeam sa le fac curat ca e plina cusca de maslinute fermecate.Va pup.Mai ales pe porcutii cuminti si frumosi :lol: ,pe aia care nu sunt cuminti sa vina la mine la smotoceala :lol: .
Misha, Linda si Ana

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde irena » 28 Iul 2011, 18:35

pai in prima faza poti sa le vorbesti, ca sa iti cunoasca vocea. sa te apropi incet de ele, sa le dai ceva de mancare din mana, ca sa te asocieze cu ceva bun. evita sa faci miscari bruste pe langa ele, ca sa nu le speri. vei vedea ca incet incet se obisnuiesc cu tine.

sigur ca depinde si de personalitatea porcutilor. fra al meu e o muiere, si desi il am de destul de multa vreme, inca mai boceste cand il scot din cusca. dupa se relaxeaza, doarme la mine in brate si ma linge pe maini si pe degete :)

alexi9307
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 15 Dec 2011, 17:23
Localitate: Buhusi(Bacau)

Re: Perioada de acomodare

Mesajde alexi9307 » 15 Dec 2011, 17:36

Salut! De pe 24 Noiembrie am si eu un porcusor de guineea, nu stiu rasa....de cel cu blana putin mai aspra si cu 2-3 vartejuri ( puncte din care blana pleaca in alta directie ). Am si eu mici nelamuriri....cat ii ia sa se obisnuiasca cu mine? De cand il am ii dau mici atentii, il mai iau sa il mangai, dar cateodata nu sta la mangaiat....trage cu dintii de tricou, isi face un fel de culcus si sta intins acolo. Ce pot sa ii fac sa se comporte si al meu ca al vostru? Sa iasa cand il strig si sa nu mai fuga cand bag mana in cusca, se stea sa ma joc cu el de fiecare data si sa ne bucuram de mici meciuri de Warcraft :idea: :D . Va dura mult, trebuie sa fac ceva anume? Mancare are, apa are, fan are...chiar si o biluta de cauciuc cu care se joaca in cusca....
Multumesc mult pentru eventualele sfaturi!
PS: Cateodata ma linge sau ma strange de degete, dar fara sa muste!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde irena » 15 Dec 2011, 18:20

in primul rand, are nevoie de un partener de acelasi sex. altfel nu vei vedea maximul :)
plus, ai nevoie de rabdare. pentru el e totul nou. are nevoie de timp sa se acomodeze.
nu te apropia brusc de el, cand vrei sa il scoti din cusca, vorbeste-i, da-i ceva bun de mancare...
si se va obisnui :) te va asocia cu ceva bun :)
porcutii nu sunt toti la fel in ceea ce priveste caracterul. unii sunt mai prietenosi, altii nu. unii
mai curajosi, altii fricosi. eu cand l-am luat pe charlie, s-a acomodat foarte repede. era foarte
prietenos si parea ca "se distreaza" si singur. insa dupa ce l-am adus pe fra, zau ca se distra
mult mai bine :)

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Perioada de acomodare

Mesajde criss1 » 02 Ian 2012, 11:03

Salut! Si eu am o porcuta tare dragalasa... de 5 zile ii la mine, dar deja o iubesc foarte tare :heart: , dar pare foarte speriata cand is prin preajma ei...daca ma uit la ea din departare, se misca in voie, mananca, rontzaie, fuge aiurea prin cusca...atunci pare fericita... :D
Ieri i-am facut o casuta si i=am pus-o in cusca... cum a vazut-o a si intrat repede...pana azi dimineata nici n-am mai vazut-o. numai la mancare iese, in rest nimic... si din nou, daca incerc sa ma apropii de ea, o zbughit-o repede in casuta si iar nu-i mai vad ochisorii o perioada.... banuiesc ca acum e normal la inceput...dar se va obisnui? adica pana ce nu avea casuta o mai luam si in brate s-o smotocesc, dar acuma nici atat nu pot ca, cum bag mana la ea, deja o disparut...si nu vreau s-o iau cu forta....ce sa fac?
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Lili » 02 Ian 2012, 11:09

:smile: Sa ai rabdare. Va veni. Dar acum las-o sa se convinga ca esti prietena ei si nu Balaurul cel rau (cum te vede acum) :lol:
Incearca sa-i vorbesti dinainte sa ajungi langa cusca ei, incet si calm. Mancarica nu i-o pui pur si simplu ci o ademenesti cu ea "la gard", s-o incurajezi sa vina sa ia din mana ta. Si mai da-i un pic de timp....
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori