Comportament

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Comportament

Mesajde crisa24 » 12 Ian 2012, 12:01

eu am vazut de doua ori pana acum, acum 2 3 luni!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Comportament

Mesajde maria » 12 Ian 2012, 12:18

recunosc si eu i-as face la fel lui zuzu
mai ales ca pare sa ii placa :D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Comportament

Mesajde crisa24 » 12 Ian 2012, 12:25

zuzu este foarte cuminte, el chiar nu cauta cearta, mai bine se retrage..


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament

Mesajde Gemon » 12 Ian 2012, 13:06

Crisa, se pare ca din toate acestea ce am scris, ai inteles doar o parte. :lol:

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament

Mesajde roseta.stoned » 12 Ian 2012, 13:38

Hmmmm, interesant. Se poate sa fie si de la plictiseala :lol: Eu i-am verificat pe amandoi, n-au rani, gestul pare aproape unul de tandrete, odata cu impunea dominatiei. Ca un parinte care-si mangaie copilul dupa ce-a facut o prostie. Multumesc Geda :smile:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Comportament

Mesajde crisa24 » 12 Ian 2012, 14:22

Am inteles Geda, la noi ar fi situatia in care le trebuie mai mult spatiu, ca pe restul le respect deja si boli nu au! :smile:
Sori a preluat sefia de ceva timp!
Multumim de informatii si eu ma gandeam de ce fac oare asa!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Comportament

Mesajde maria » 17 Mar 2012, 14:49

eu nu inteleg de ce unii au parte de porci nebuni si altii de porci cuminti

le pun seminte la cele 2 texelite, pe talas, sa aiba activitate, sa si le caute daca vor sa manance
si ele, ca niste poarce ce sunt, dupa ce se satura fac pipi pe semintele ramase
azi am descoperit, cand le-am schimbat talasul
exact in locurile unde mai erau seminte , talasul era ud
sunt multi porci care nu au gustat in viata lor seminte de la versele , o punga de cavia crispy costa 13 ron si ele fac pipi pe seminte ~X(

in cusca cealalta , desi are 2 saculeti, lady se baga sub fata de masa (sub suportul de fan pun o carpita, sa nu intre fire de iarba in vetbed)
normal ca se rastoarna mancarea si semintele, se imprestie fanul pe vetbed si eu ma chinui apoi sa curat vetbed-ul inainte sa il bag in masina de spalat
o dau afara de sub fata de masa, se duce in saculet si dupa 10 min o gasesc tot sub fata de masa

chiar nu inteleg ce au poarcele astea cu mine, de ce ma asupresc?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Comportament

Mesajde cryssa » 17 Mar 2012, 15:29

asa isi arata dragostea :lol: uchiul meu ma musca cand eram mica iar pisoiul ma zgaria..din dragoste rofl
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Comportament

Mesajde maria » 17 Mar 2012, 15:32

:lol:
in cazul asta as prefera sa ma urasca :D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

iamneni
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 12 Apr 2012, 18:54
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament

Mesajde iamneni » 12 Apr 2012, 19:05

Salut si buna ziua la toata lumea. De curand am intrat si eu in comunitatea iubitorilor de purcelusi. M-am hotarat sa scriu pe forum din cauza ca porcusorul meu(baiat), la inceput era fricos apoi s-a acomodat putin cate putin, in brate nu il tin, deocamdata, dar cand il mangai e dupa ceafa nu zice nimic si sta frumos, cand il mangai pe spate, respectiv sira spinarii, il apuca un tremurici se intinde si scoate un sunet ( ceva de genul zbarnait...a se vedea situl acesta). Imi poate spune cineva cam ce inseamna, nu prea cred ca e excitat de fiecare data cand il mangai :)), oare o fi o problema ceva? Porcusorul are 3 luni.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Comportament

Mesajde anisoara » 12 Apr 2012, 20:24

Bine ai venit printe noi!
Stai linistita, porcusorul tau nu are nimic.
In acea zona ei au un punct sensibil in care nu prea le place sa-i mangai si din aceasta cauza baraie.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

iamneni
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 12 Apr 2012, 18:54
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament

Mesajde iamneni » 12 Apr 2012, 23:51

oooofff, si imi placea sa il mangai pe spatee. Oh asta e, ma limitez la capsor deocamdata. Multumesc pentru informatie.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament

Mesajde irena » 12 Apr 2012, 23:55

Buna si bine ai venit, iamneni.
Cum spunea si Anisoara, porcutii au anumite zone sensibile. Una din aceste zone este pe spate.
In functie de cum il mangai si cum reactioneaza, iti poti da seama daca ii place, sau daca il deranjeaza.
Daca ii place, se intinde si baraie usor. Daca nu ii place, sare (ca si cum ar avea reflexe) sau scoate un
sunet ca si cum ar plange. In general reactioneaza asa daca ii mangai in raspar. Unul din porcutii mei
ma prinde usor cu dintii cand nu ii place ceva.
Alor mei le place cand ii mangai sub barbie, pe langa urechi sau pe la mustati. Incearca, poate functioneaza
si la tine ;)

iamneni
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 12 Apr 2012, 18:54
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament

Mesajde iamneni » 14 Apr 2012, 19:56

Oh multumesc pentru sfaturi. Deja pe zi ce trece ma bucura foarte mult.
Aseara auzeam pe la el prin cusca cum se zbate acolo ceva si gaseam talasul deranjat, la un moment dat, stateam si il priveam si incepuse sa sara dintr-un capat in altul, aproximativ la fel cum am vazut prin diferite clipuri. Am zis ca nu se poate sa fie asa de fericit, tinand cont ca este sigurel si in casa noua de nici o saptamana. M-am bucurat enorm sa il vad ca face POPCORN. Astazi l-am scos si l-am pus in pat cu mine asigurandu-i mici recompense si se simtea bine, grohaind usor pe la urechea mea. Nu credeam ca intr-un timp atat de scurt va fi atat de sociabil. Cateodata se sperie si ma pisca cu dintisorii din cand in cand (mai mult ma atinge, nu musca). Multumesc pentru sfaturi. Paste fericit.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Comportament

Mesajde ZuzuBelleMel » 15 Apr 2012, 10:13

De aseara Melutza se comporta cam ciudat, cred eu. :speachless: Adica ea e genul acela de porcusor fitzos, cu tot felul de toane, de cand s-a nascut. Toate trebuie sa fie cum vrea ea, dar parca ma cam ingrijoreaza incepand de aseara. :?: Sta aproape numai in tub, iese, mananca fan, bea apa, face pipi, se spala, fuge in tub si tot asa. De dimineata a mancat ca de obicei, apoi iar fuge in tub. Aseara nici n-am putut s-o scot la programul nostru zilnic de dragalit pt ca pur si simplu fugea in tub cum ma apropiam incet-incet de ea si nu mai iesea. Ma mira pt ca ei de obicei ii place la mine in brate, ba chiar casca, se intinde si motaiem minute bune. :speachless: Aa, si sa nu mai mentionez sunetul acela despre care nu se stiu prea multe si care se intalneste rar la porcusori, pe care ea il face destul de des. Aseara cu greu am reusit s-o fac sa taca. As fi vrut s-o iau in brate ca s-o linistesc, dar nici acum 2 zile n-a avut rabdare sa stea, se incorda toata si vroia sa plece, asa ca am lasat-o. :speachless:

Edit: incepe sa se comporte normal din nou. Doarme in sfarsit in afara tubului, a venit la gard sa-mi cante, ca de obicei si tot ce face ea in mod normal. Pfui, se pare ca era intr-adevar vorba de toane. ~X(
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori