A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

lulutzi
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 15 Noi 2012, 00:45
Localitate: bucuresti

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde lulutzi » 26 Dec 2012, 03:41

deja i-am lansat ideea sotului meu in legatura cu o blanoasa satena:D
we love Inka & Tea !!!

genix
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 08 Dec 2012, 20:29
Localitate: Timisoara

Sunt "tatic" ...si nu stiu ce sa fac :)

Mesajde genix » 19 Apr 2013, 01:27

Ceau dragilor,

Ieri seara (18.04) mi-a fatat porcuta Bella doi puisori foarte dragalasi si mari. Semana cu tatal lor (nu cu mine =)) ) Sunt extrem de activi. E prima data cand imi fata. Sunt asa de fericit :D :party: :cavydance: Au de mancare (seminte, verdeturi, fructe), au apa, locuri de ascuns etc. Ar trebui sa stiu sau sa fac ceva special? :?:

Multumesc,

Genu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sunt "tatic" ...si nu stiu ce sa fac :)

Mesajde Gemon » 19 Apr 2013, 08:32

Felicitari, sa-ti traiasca!
Daca mama le alapteaza si toti cresc in greutate, trebuie doar sa le urmaresti evolutia, ei mananca ceea ce consuma mama lor. Aseaza adapatoarea in asa fel la marginea custii (putin mai jos), incat si puii sa ajunga la ciocul acesteia.

Tatal lor a fost separat de femela inainte de nastere?
Dupa ce cresc puii si ajung la varsta de 4 saptamani, trebuie separati pe sexe (fetitele cu mamica si baietii cu taticul).
Daca se nasc doar fetite sau doar baieti, una dintre parinti va ramane singur, in acest caz stapanul trebuie sa gaseasca o solutie ce are in vedere bunastarea lor.
In cazul in care masculii simt mirosul femelelor, devin adversari, fapt care naste conflicte, recomandat e deci sa se tina doar porcusori de acelasi sex sau sa se tina cusca masculilor departe de cusca femelelor. Niciodata sa nu tinem un porcusor singur, este mai bine sa fie oferit spre adoptie, gasindu-i un stapan care sa ii asigure un partener de acelas sex, decat sa traiasca privat de prezenta unui congener.

genix
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 08 Dec 2012, 20:29
Localitate: Timisoara

Re: Sunt "tatic" ...si nu stiu ce sa fac :)

Mesajde genix » 19 Apr 2013, 12:09

Din cate am vazut puiutii sug. Da, i-am separat cu vreo saptamana inainte sa fete. Adapatoare am s-o mut sa fie mai jos. Multumesc mult pentru raspuns :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt "tatic" ...si nu stiu ce sa fac :)

Mesajde khaos » 19 Apr 2013, 14:25

Bine ar fi sa nu mai pui femela din nou impreuna cu masculul. Ii trebuie numai cateva secunde si o poate monta din nou, iar pentru ea poate fi fatal.
Altfel, bafta cu cei mici! :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

genix
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 08 Dec 2012, 20:29
Localitate: Timisoara

Re: Sunt "tatic" ...si nu stiu ce sa fac :)

Mesajde genix » 20 Apr 2013, 04:42

nu, aia sigur nu. Cel mai probabil le voi lua o cusca separata si asa ii pot pune in functie de sexe. :up: merci

andree_dms
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 28 Dec 2014, 10:28
Localitate: bucuresti

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde andree_dms » 28 Dec 2014, 11:19

Buna! Sunt noua in tot ce tine de porcusori de guineea si de forum, asa ca imi cer scuze daca gresesc. De Craciun am primit o pereche de porcusori Doris si Betty care aseara mi a fatat 2 puiute care inca nu au primit nume din cauza ca cea e a 2 a nascuta e cam slabita :( sta doar pe o parte si are piciorusele indoite si gherutele stranse. nu a mancat nimic de cand s a nascut caci mamica lor nu prea sta sa le alapteze si mai si calca pe ele. nu vreau s o pierd pe micuta. am citit sa i dau laptic de sugari doar dupa 24 de ore de la nastere, are ceva daca ii dau mai devreme ? mi e frica sa nu astept prea mult. multumesc

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde ramona_inka » 28 Dec 2014, 11:45

Mai devreme de 24 de ore nu este bine deoarece stomacul lor este sensibil si la inceput nu pot digera altceva decat colostru. Dupa cele 24 de ore incepe sa hranesti puiuta asa cum ai citit aici: viewtopic.php?f=4&t=1595&start=0. De asemenea trebuie sa o indemni sa pape verdeturi +fan cat mai repede cu putinta. Tai in firicele subtiri sau dai pe razatoarea mica alimentele. Pune grau la crescut si da-i cateva fire din cand in cand.
Poti ajuta puiuta cu masaj fin de cateva ori pe zi. O scoti cateva minute si o mangai putin mai apasat cu degetele pe spate, pe picioare... ca sa pui sangele in miscare, sa destinzi musculatura. Poate fi asa din cauza unei pozitii defectuoase in uter sau sa fie o problema mai grava (un pui neviabil care posibil sa nu reziste in timp) nestiind din ce fel de monta au rezultat puii. Stii cumva ce varsta/greutate are mamica? Este bine sa observi mamica si puii, sa ii lasi in cusca linistiti si sa intervii doar in cazul in care chiar este nevoie. Daca mamica este prea tanara/obosita nu va putea cel putin la inceput sa se ocupe de pui corect. In mod normal dupa primele 24 de ore de stat linistiti in cusca, nederanjati, cu mai putina lumina, mamica incepe sa se ocupe de pui daca nu a facut asta de la inceput. Va trebui sa cantaresti puii zilnic sa vezi cum evolueaza.

Spui ca ai primit pereche de porcusori. Dupa nume par sa fie femele. Sigur sunt femele amandoua?

andree_dms
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 28 Dec 2014, 10:28
Localitate: bucuresti

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde andree_dms » 28 Dec 2014, 11:53

Doris e tatitcul si betty mamica. plange dupa ea fiind separati. cele doua nascute aseara sunt fetite dupa cate am vazut. prima nascuta e vioaie mananca morcov ras fanut si guita. dar cea de a 2 a e mai firava si nu mananca nimic. sta pe o parte miscandu si piciorusele ca si cum ar vrea sa se ridice dar nu poate si mamica ei o calca prin cusca. cum pot sa va atasez poze ? mamica din cate am inteles ar mai fi avut o nastere si are ap 1 an. s e ocupa de ele...le spala dar nu mi se pare sa suga. am tinut o p ea culcata dar n a supt niciuna. parca plange intr una cea mica
Fişiere ataşate
20141228_0949432.JPG
Ultima oară modificat 28 Dec 2014, 12:22 de către andree_dms, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde ramona_inka » 28 Dec 2014, 12:18

De asta imi era frica :-( Off, femela+mascul... Bine ca i-ai separat.
Citeste aici te rog cum pui poze: viewtopic.php?f=13&t=8

Neaparat fa masaj puiutei ca sa o ajuti sa isi recapete puterile. Daca nu poate sta sub mama o sticla cu apa calda invelita in prosop si pusa langa ea ajuta. Poti face masaj in felul urmator: ia o batista, despatureste-o si fa-o ghemotoc in mana, asa ca si cum ai avea un pamatuf /burete de dus. Masezi usor puiuta ca si cum a-i spala-o in ambele sensuri dar mai intens in sens invers cresterii parului, de la fund spre cap.

andree_dms
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 28 Dec 2014, 10:28
Localitate: bucuresti

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde andree_dms » 28 Dec 2014, 12:23

i am facut masaj. acum sta ghemuita in cusca langa mami. dar piciorusele de la spate parca tot asa stau :(
Fişiere ataşate
20141226_1105192.JPG
parintii. doris ciufulici si mamica
20141226_1105192.JPG (29.15 KiB) Vizualizat de 7820 ori

andree_dms
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 28 Dec 2014, 10:28
Localitate: bucuresti

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde andree_dms » 28 Dec 2014, 12:28

multumesc mult pt sfat. deja se vad schimbari in bine. incearca sa se bage sub mami sa suga dar o sa i iau si un laptic preventiv. multumesc inca o data

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde ramona_inka » 28 Dec 2014, 12:47

Tinem pumnii! Azi-maine fa-i masaj mai des, in special azi, apoi vezi cum evolueaza si continui zilnic cate putin. Nu o sa isi revina imediat, mai dureaza pana cand muschii o vor ajuta (asta in cazul cand e vorba de o pozitie defectuoasa in uter).

andree_dms
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 28 Dec 2014, 10:28
Localitate: bucuresti

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde andree_dms » 28 Dec 2014, 13:09

Pana cand trebuie sa i tin pe parinti separati ? Si femela cat timp e in calduri ? N as vrea sa ramana iar gestanta dar nici pe el nu vr sa l vad trist fara ea...

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde ramona_inka » 28 Dec 2014, 14:14

Sfatul meu este sa nu mai pui masculul DELOC cu femela :!: . Masculii de obicei sunt foarte insistenti, chiar si cu femelele care nu mai sunt in calduri. In efortul lui de a ajunge la femela va calca puii in picioare, va stresa femela+puii, mama nu va putea sa aiba grija de pui, o femela cu pui nu se tine niciodata impreuna cu un mascul. Tu chiar daca eviti acum dupa nastere perioada caldurilor peste 15 zile (+/-) intra din nou in calduri. Apoi la o luna si tot asa, plus ca dupa o luna intra in calduri si puiutele... ce vei face? Se vor imperechea cu tatal?
Da-l spre adoptie cuiva care mai are un mascul sau adu-i un pui mascul si ii tii separat in alta cusca, depate de femele. Sau mai asteapta, vezi exact ce pui ai si decizi mai incolo, poate ai cate un pui de acelasi sex si vei putea pune cate unul cu un parinte.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori