Comportament agresiv

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gemon » 01 Aug 2019, 11:32

Primul este baiat.
Pune inca o poza cu al doilea, daca se poate, tot asa o poza, cu cele doua degete usor desfacand in acel loc, din acel unghi (la nivelul ochiului).

Avatar utilizator
Tatu Eugen
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 29 Iul 2019, 23:00
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Tatu Eugen » 18 Aug 2019, 23:53

In cele din urma sunt baieti toti, am mai adus un porcusor cam de aceasi varsta cu ei... e mai greu cu introducerea, i-am tinut separat si impreuna, unul dintre cei doi deja existenti se comporta ok cu cel nou, dar celalalt il musca cateodata, se da la el, maraie, asa ca l-am separat pe agresor, ce sa fac sa se inteleaga, fara muscaturi sau alte dastea... ? :D I-am lasta o noapte impreuna, dar a doua zi vad ca iar a devenit agresiv...

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament agresiv

Mesajde AndreeaC » 20 Aug 2019, 10:11

Buna Eugen,
Trebuia sa le faci cunostinta intr-un loc neutru(nu este timpul pierdut), unde cei doi ,,veterani" nu au avut acces. Spalate cusca si accesoriile bine bine cu apa si otet ca sa dispara mirosurile si astfel nici unul sa nu se simta deja stapan. Evident schimbat asternutul. Ei se vor mai ,,marai" ca asa-i la baieti, fiecare vrea sa fie mascului ,,alfa" ca sa spun asa. Dar atata vreme cat agresivitatea nu este dusa la extreme, nu ai de ce sa te preocupi. Doar se atentioneaza. :-)
Si musai sa le dai ceva bun in acest proces de cunoastere(glumesc, dar nah, de ce sa nu profite si ei? :tease: )
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Tatu Eugen
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 29 Iul 2019, 23:00
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Tatu Eugen » 20 Aug 2019, 12:54

Buna Andreea, multumesc pentru raspuns :D , tin sa mai adaug: i-am pus si intr-un loc neutru unde nu au mai fost, pe toti trei, cel care este agresiv la evitat o perioada pe cel nou, apoi iar se dadea la el sa il muste sa zic asa, nu il musca chiar ca cel nou sarea, dar cateodata il prindea, cel nou sta nemiscat vine si cel agresiv langa el, sta umpic nemiscat apoi bum dintr-o data sare sa il muste. O sa il tin separat pana cand ii trece agresivitatea asta, nu e dusa la chiar la extrem sa se lupte sau dastea, dar imi este frica sa nu il muste pe cel nou...

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament agresiv

Mesajde AndreeaC » 20 Aug 2019, 18:30

Cumva e normal la masculi acest comportament de atentionare. :-)
Nu ii separa imediat ce fac asa, lasa-i sa isi rezolve disputele si intervin-o doar daca este necesar. Poti sa ii pui in custi diferite insa lipite daca iti este frica si nu esti sigur :-) Sa se simta, miroasa, certa... :lol:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Tatu Eugen
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 29 Iul 2019, 23:00
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Tatu Eugen » 24 Aug 2019, 00:22

In mare parte am reusit sa ii fac sa stea impreuna fara agresivitate, l am separat pe cel agresiv o zi si o noapte, pe urma l-am pus iar cu ei, cam vreo 3 zile la rand dupa fiecare zi continua sa fie agresiv dupa cateva ore, iar ultima zi in alta camera nu langa ei, acum vad ca numai e agresiv, sa speram ca ramane asa... :) Le-am construit un podulet cu mancarica si apa acolo, le place la inaltime :D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gemon » 26 Aug 2019, 13:33

Felicitari, continua sa imbogatesti spatiul, cand schimbi asternutul, poti face schimbari si in mediul lor, mutand diferitele accesorii, si punand in mai multe locuri fan.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori