Gestatii repetate, riscuri, probleme

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Urgent un ajutor

Mesajde MaraC » 17 Feb 2013, 14:01

Mama e la a 5-a gestatie? In cat timp a dus toate cele 5 gestatii?
Intre gestatii trebuie sa fie 5-6 luni de repaus, purcelusii nu sunt niste masini de facut pui! Poate mama e prea obosita ca sa mai aiba grija de pui din cauza gestatiilor repetate.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Urgent un ajutor

Mesajde ramona_inka » 17 Feb 2013, 22:34

Cum a spus si Mara, o femela trebuie sa nasca maxim de 2 ori pe an, cel mai sigur pana la 3 ani (in unele cazuri pana la 4 ani, dar asta depinde de multi factori: nr. de pui de la nasteri, greutatea mamei, hrana primita, spatiul alocat ei, varsta primei nasteri, avorturi, cum are grija de pui, cum creste fiecare pui in parte...) Cu cat mama are mai multi pui cu atat urmatoarea monta se amana mai mult. Daca ea are deja 5 nasteri la activ sa zicem la fiecare 6 luni inseamna ca are in jur de 3 ani si ar trebui sa te gandesti serios la pensionarea ei.
Puii pot sa se comporte asa din mai multe motive:
- pui neviabili din diverse motive
- mama epuizata
- pui cu greutate prea mica la nastere
- parteneri nepotriviti genetic, prea apropiati ca grad de rudenie sau care impreuna dau nastere la abnormitati genetice
In astfel de cazuri majoritatea puilor care nu sug (nu au instinctul de supt) sau au crize gen epileptice vor muri mai devreme sau mai tarziu.


Ar trebui sa stim mai multe despre mama si pui, despre hranirea lor, medniul in care stau.
- ce varsta are mama?
- ce greutate are mama?
- cand a fost nasterea anterioara si cu cati pui?
- ce mananca de obicei (da-mi te rog exemplu pe mai multe zile, minim 3, cu ore de masa si ce/cat primeste la fiecare masa) - ai facut o remarca referitoare la morcov si lucerna. Pana atunci nu a primit?
- primeste diferite suplimente alimentare sau nu? daca da, de care?
- cunosti ascendenta parintilor? stii daca sunt rude sau nu? au mai facut pui impreuna?
- puiul l-ai vazut mancand si altceva in afara de lapte? aduca verdeturi de care primeste mama, fan, hrana speciala...

Ai cantarit puii pana acum? AI un grafic al lor? Cu ce greutate s-au nascut, la ce greutate a ajuns acum puiul ramas?
Puii trebuiesc monitorizati in astfel de situatii si observati daca sug cu adevarat. Multi pui stau sub mama ca si cum ar suge dar de fapt nu sug.
Puiul ar trebui ajutat sa stea pe ceva cald cand nu e sub mama. Sa cumperi Rapid Care/Critical Care daca mai gasesti la vreun membru al forumului pt ca Arin (cel care face comanda) nu cred ca mai are acum. Sau dai hrana de buna calitate (Cavia Complet de la Versele Laga) prim rasnita si praful obtinut il amesteci 3 parti praf de hrana speciala + 1 parte tarate de greu. Pui peste ele apa fiarta si racita putin astfel sa faci o pasta. Poti incerca sa o faci la inceput mai moale apoi mai densa ca sa o modelezi. In hrana trebuie amestecat si probiotic. Citeste aici despre hrana cu seringa:
http://www.gemon.ro/orfan.htm
Pe langa asta trebuie sa primeasca vit C + beres, este aici un topic special plus in trusa medicala specificat si despre vit C, si beres si probiotic.

De asemenea trebuie ajutat / indemnat sa pape cat mai repede verdeturi. Le dai pe razatoare ca sa poata el apuca cate putin.
Raspunde mai intai la intrebari si apoi vedem ce mai putem face.

andy2468
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 28 Feb 2015, 16:20
Localitate: Medias

Vreau sa imperechez femela

Mesajde andy2468 » 29 Mar 2015, 11:09

Buna! As vrea sa ma ajutati cu ceva. Acum ceva timp am primit 2 femele de 5 luni. As vrea sa cumpar un mascul ca sa le imperechez si nu prea stiu cum si ce sa fac. Adica sa le imperechez pe amandoua? Si cum imi dau seama daca sunt gestante? Si trebuie sa scot masculul dupa ce naste sau nu?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vreau sa imperechez femela

Mesajde Gemon » 30 Mar 2015, 12:35

Iti recomand sa ti doi de acelas sex, pe acest forum nu sprijinim si nici nu incurajam imperecherea, nu contribuim sub nicio forma la reproducerea lor in scopuri comerciale sau private.

A creste porcusori implica o mare responsabilitate. Ei nasc pui relativi mari si foarte des se intampla sa se confrunte stapanul neexperimentat cu probleme la care nu poate face fata datorita conditiilor si lipsei de experienta. Reproducerea porcusorilor cu pedigree (care este un act ce atesta genealogia si contine informatii pretioase despre bagajul genetic) este efectuata de crescatori experimentati.
In foarte multe petshopuri sau piete porcusorii rezultati in urma imperecherii necontrolate si a celor efectuate de catre inmultitori asteapta in zadar, deoarece oferta depaseste cu mult cererea.

Atat pe site, cat si pe forum recomandam mereu iubitorilor de porcusori sa tina doi porcusori de acelas sex sau in cazuri speciale un mascul castrat cu una sau mai multe femele - castrarea masculului fiind neaparat efectuata de catre un medic care cunoaste foarte bine particularitatile acestei specii, medic care a mai castrat porcusori cu rata foarte mare de succes, aceasta interventie chirurgicala necesitand competenta speciala.

Te rugam sa te conformezi acestor cerinte mentionate mai sus. Suntem aici sa ajutam si sa oferim sfaturi pentru cei care respecta aceste conditii.
Multumim pentru intelegere.

andy2468
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 28 Feb 2015, 16:20
Localitate: Medias

Re: Vreau sa imperechez femela

Mesajde andy2468 » 30 Mar 2015, 14:39

multumesc pentru sfat! :)

Dixie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 13 Iul 2017, 20:16

Purcelusa mea este gestanta!

Mesajde Dixie » 15 Iul 2017, 01:19

Salut! Acum 4-5 saptamani am observat ca purceluseri mele i-a crescut burtica :heart:
Ea a mai facut odata 2 pui complet sanatosi printre care si ea era super vesela si avea grija de mici sai puiuti :love:
Data trecuta nu am fost prezenta la nasterea acesteia, chiar daca a nascut in jurul orei 8-9 dimineata :loving:
Cat de aproape credeti ca este de momentul nasterii, deoarece azi a chitait mai ragusit desi se simte super bine :giggle: :loving: (poate fii si din cauza ca puii ei nazdravani se miscau in burtica :loving: )
Eu am separat masculul de femela de cand am observat ca i s-a marit burtica si acum am invatat cand are pui sau nu :lol:

Dixie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 13 Iul 2017, 20:16

Re: Purcelusa mea este gestanta!

Mesajde Dixie » 17 Iul 2017, 15:42

De fapt nu avea nimic, stiu ca porcusorii nu au absolut nimic chiar inainte cu 5 minute sa nasca :)
O sa va anunt cand va naste =]

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelusa mea este gestanta!

Mesajde Gemon » 19 Iul 2017, 10:15

Acum ai separat masculul de ea, insa pe viitor ce se va intampla cu ei, vei pune din nou impreuna masculul cu femela dupa ce ea nu va mai alapta?

Puii trebuie separati dupa sexe la varsta de 4 saptamani, iar dupa ce puii ajung la aceasta varsta, mamica poti tine cu fetita ei sau, dupa caz, cu fetitele ei, pentru a preveni o noua gestatie.
Masculul are nevoie de compania unui alt porcusor, dar daca este tinut cu o femela, ea va avea din nou pui. Recomandam sa se tina porcusori de acelasi sex impreuna, tocmai pentru a nu pune in pericol viata femelei cu gestatii repetate. Femela are ovulatie la fiecare a 15-a pana la a 17-a zi, pe o perioada de 24-48 de ore. Detalii la http://www.gemon.ro/reproducerea.htm

Dixie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 13 Iul 2017, 20:16

Re: Purcelusa mea este gestanta!

Mesajde Dixie » 21 Iul 2017, 23:09

Nu, eu nu am pus-o imediat, ci dupa ce puii au implinit 4 saptamani mi-am dat seama ca ambii puiuti sunt fetite.
Eu am pus-o dupa 4 luni de odihna si da, am 2 masculi pe care ii tin impreuna si 2 femele.
Eu tin enorm la porcusorii mei dar, ganditi-va asa, daca niciun porcusor nu ar face pui nu ar mai exista :)))
Asta e doar un punct de vedere, daca sa zicem prima data nu vrei sa dai purcelusa da faca pui si la 1 an vrei sa o dai e mult mai periculos!!!!
Nu vreau sa ziceti ca nu tin la porcusorii mei, deoarece eu ii iubesc super mult si nu as putea traii fara animale, dar pana acum nu am vazut absolut niciun caz de sl vostru :)

Dixie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 13 Iul 2017, 20:16

Re: Purcelusa mea este gestanta!

Mesajde Dixie » 05 Aug 2017, 18:04

fbee54a7a5aaecd377665a75907fd3f0.jpg
Purcelusa mea a nascut in urma cu ceva timp (28.7.2017) , decat aceasta poza o am disponibila....
Si.... nu stiu... dar... mie imi place sa fiu pozitiva, nu risc viata porcutei, dar... presupun ca a fost bine ca am dat-o inainte sa implineasca 1 an :)

MiaEinsarcinata
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 19 Noi 2017, 19:39

Porcuta gestanta

Mesajde MiaEinsarcinata » 19 Noi 2017, 19:47

Ce trebuie sa fac?Sunt panicat ajutor va rog eu!Burtica o are rotunda si lasata in jos!!Si cred ca lea venit sezonul de reproducere si nu stiu ce sa fac ii am din iunie :cry: azi i-am facut o poza dar nu se vede burtica: https://imgur.com/a/nGPjC si veterinari de aici din zona mea nu prea isi fac treaba bine nici nu au stiut sa imi zica daca porcusorul meu e fata sau baiat :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcuta gestanta

Mesajde Gemon » 19 Noi 2017, 20:38

Ai o femela si un mascul? :surprised:
Daca da, ofera spre adoptie masculul, si adopta o fetita langa ea.

Nu se poate vedea bine burtica din acest unghi.
Vezi aceste imagini foto viewtopic.php?p=39916#p39916

Viziteaza si acest topic viewtopic.php?p=139#p139
Fişiere ataşate
xgMEDcH.jpg

MiaEinsarcinata
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 19 Noi 2017, 19:39

Re: Porcuta gestanta

Mesajde MiaEinsarcinata » 20 Noi 2017, 22:33

Nu as vrea sa renunt la Mike.M-am atasat prea mult de el si in Caransebes nu exista ASA numita "adoptie" as putea doar sa ii separa va rog eu frumos? :( Nu am destui bani sa imi iau altul SI doar 2 pui se simt in burta deja a inceput sa dea cu piciorul puii.Acum ii am pe amandoi in cusca ar trebui sa ii separ?Fuge mult prin cusca si e Activa cam tot timpul are trebui sa ma ingrijorez?Dar uneori mai sta Jos si ea dar mai mult seara ziua sta doar vreo 5-10 minute atat.Burta a aparut de duminica adica acum o zi.Nu stiu cum dar sunt destul de panicat.Am deja o cusca pregatita in care sa separ.Cand i-am luat pe amandoi ea nu avea "Tate" si el nu avea penis sau boase acum ei au.Ii detin din iulie 20-25 mi-am adus aminte.Daca e ii fac Maine o poza si o dau.Porcusorul nu a mai incercat sa fac pui si ea la fel.Ea are avea aproximativ 4-7 luni.Nu depaseste 7 luni oricum acum o saptamana Nici nu avea tate.Are doar 2 Tate e in semn ca va fi 2 puiuti?

MiaEinsarcinata
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 19 Noi 2017, 19:39

Re: Porcuta gestanta

Mesajde MiaEinsarcinata » 22 Noi 2017, 19:45

Am venit cu niste poze cu burtica :arrow: https://imgur.com/a/e5XLh si https://imgur.com/a/1wjj4 :love: :up:
Fişiere ataşate
aMA6xTy.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcuta gestanta

Mesajde Gemon » 23 Noi 2017, 10:08

Porcusorii de Guineea au doua mamele (tate). Acestea sunt prezente la ambele sexe, atat masculii, cat si femele au glande mamare si mameloane.

In functie de specie numarul de mamele variaza de la 2 la 16 (de ex. porcii in general au 14 mameloane, sau mai rar chiar 16 mameloane).

La masculi aceste glande sunt nefunctionale, neavand activitate secretorie, prezenta mamelelor la ei fiind o reminiscenta din etapa de dezvoltare embrionara (nota: initial din punct de vedere sexual embrionii sunt identici, organele genitale se diferentieaza in perioada intrauterina sub actiunea homonilor). La femele mamelele evolueaza in timpul gestatiei, dupa nastere incepand productia laptelui (imediat dupa nastere colostrul ce contine multe substante benefice, printre care si anticorpi, factori cu rol in apararea impotriva infectiilor, apoi treptat se transforma in lapte).

Ai intrebat de numarul puilor, gasesti aceasta informatie pe site:
Numarul puilor la nastere este de 1 pana la 5. Mai rar sunt si cazuri in care se nasc 7 pui (in acest caz ei sunt mai slab dezvoltati).....


Femela trebuie separata de mascul inainte de nastere, deoarece imediat dupa nastere devine fertila si poate fi iar montata de mascul. Citeste atent pagina la http://www.gemon.ro/reproducerea2.htm#postpartum si viewtopic.php?p=36690#p36690


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori