Noua porcuta, gestanta

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Selenis
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 10 Dec 2008, 14:03
Localitate: Constanta

Gravidutza mofturoasa:((

Mesajde Selenis » 10 Dec 2008, 14:24

Salutare tuturor!Sambata 6 decembrie 2008,plimbandu-ma printr-un complex comercial si ca de fiecare data,vizitand curioasa si petshopul de acolo,am vazut o purcelusha de guineea care m-a cucerit instant si pe care am cumparat-o pe loc fara sa mai stau pe ganduri.Cand am luat-o sa-i verific sexul,mi s-a parut burtica putin cam mare pt o purcik de 4 luni si i-a intrebat pe vanzatori daca nu cumva e "kinder surprise" sau daca nu cumva are gaze.Mi-a negat ambele variante,zicand ca doar ce mancase.Nu am mai avut fetita gestanta pana acum,asa ca nu eram f.sigura daca sa-i cred sau nu,caci instinctul imi zicea ca am dreptate.Asa ca luni mi-am luat si domnul porc de 3 ani,Dodo si am plecat cu amandoi la medic,sa vad daca au stare clinica buna,pt un control de rutina,sa vad daca pe viitor ii pot lasa sa faca o serie de pui sau nu(pe viitor,pt ca ea il tot refuza pe el...)si evident ca dna.doctor mi-a confirmat banuielile si mi-a zis ca va naste curand,caci puii sunt deja formati.Asa ca am dat fuga la petshop sa iau o cusca mare si pt ea si puisorii ei,sa stea linistita pana naste si pana ii intarca si de asemenea pt mai mult spatiu,caci in cusca lui Dodo,nu incap cu totii.Asa ca fiecare cu a lui cusca,cel putin 2-3 luni de acum incolo.Problema care ma pune serios pe ganduri,este ca Ariel(am denumit-o dupa mica sirena :D ,ca-i mumoasa k o printzesuca :hearts: ), e foarte mofturoasa in privinta alimentatiei.Desi am grija sa-i asigur o gama cat mai variata de alimente,ea mananca doar castravete si iar castravete ca leguminoasa si ineinteles iarba,fan si putine semintze speciale(caci desi are castronelul plin,rontaie doar cateva),in rest orice alt fruct sau leguminoasa i-as da,nu mananca;morcov a mai rontzait putin dar in cantitate minuscula.Am incercat s-o tin in bratze,sa-i ating alimentele de limba,sa le dea de gust,insa nicio sansa de reusita :puking: Si nu stiu cum sa mai fac s-o conving sa manace mai multe,caci ma gandesc ca doar ce mananca ea acum,nu-i asigura cantitatea necesara de vit.C si Ca,atat de necesara pt ea si puiutzi.Ce as putea face?
Iar o alta intrebare ar fi: cum as putea sa imi dau seama cand va naste?Pt ca doctorita mai precis de "curand" nu a stiut sa-mi spuna.E vreun semn care sa ma ghideze?

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 10 Dec 2008, 16:50

"sa vad daca pe viitor ii pot lasa sa faca o serie de pui sau nu(pe viitor,pt ca ea il tot refuza pe el..."
Vrei sa iti faci o mica crescatorie? Stii ca e foarte greu sa gasesti niste persoane responsabile sa aiba grija de viitori puiuti. Nu poti sa ii pui la monta doar de dragul de a avea niste sufletele care apoi cine stie in ce case vor ajunge. Si ca sa ii tii separat iar nu este bine.. vor fi amandoi tristi ca stau departe unu de altu. Deci parerea mea, ori ti un puiut baiat pt Dodo si dai mamica cu o fetitza spre adoptie.. Ori eventual mai ti un baietel care il pui cu Dodo si pe Ariel cu o fetitza. Dar sunt 4 porcuti deja.. si e mai multa munca sa ii ingrijesti pe toti.
De mancat - probabil trebuie sa ai putina rabdare.. e in casa noua, e normal sa fie mai reticenta la inceput. Incet incet va papa. De nu, sa mai faci o vizita la doctor. Trebuie sa ai grija de ea acum, fiind graviduta. Sa vezi ce zice si doctorul.
Poate ne pui si niste poze sa vedem pe Dodo si Ariel.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 10 Dec 2008, 16:55

si daca acum "il refuza" pe Dodo este ca e gravidutza, stresata. In viitor insa, chiar la cateva ore dupa ce naste, ea poate ramane din nou, si fara sa refuze. Porcutii nu refuza sa faca puiuti. Dar asta este doar parerea mea. Mai multe iti pot spune persoanele mai avizate.
Pupici lui dodo si ariel -
Ce haios ar fi sa pui numele unei fetite care vine pe lume "Remi"
Ar fi Dodo, Remi... si toata gama muzicala.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 10 Dec 2008, 17:02

:lol:
ar mai trebui o porcuta pe care sa il cheme fasolea
do re mi fa sol la si
dodo remi si fasolea :lol:

Avatar utilizator
Selenis
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 10 Dec 2008, 14:03
Localitate: Constanta

Mesajde Selenis » 10 Dec 2008, 18:35

Am zis "o serie",nu o crescatorie,pt mine asta insemnand o singura serie de pui,iar asta pt ca vreau sa am un urmas de-al lui Dodo.Si oricum nu asta e subiectul adus in discutie,ci ceea ce ma "frige" pe mine acum: sanatatea ei si a puilor.Chiar nu as vrea sa pateasca ceva ea/puii,doar pt k este o mica pufosenie capoasa.Pe de alta parte,nu stiu daca as putea sa fac mai mult decat a-i lasa si alte alimente la indemana,ea stiind poate mai bine de ce are nevoie si de ce nu.Am uitat sa va spun ca mananca si frunze de: patrunjel,marar(care iar ii place f mult) si ridichi,dar cu asta se termina lista scurta:( Si chiar nu a mai fost nimeni in postura asta,cu o gravidutza mofturoasa?

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 10 Dec 2008, 19:11

la porcelini nu se poate vorbi de mofturi
ei sunt neofobi adica le este frica de nou inclusiv alimentele noi
din pacate in pet nu cunosc prea multe si de aceea micuta ta le refuza,pentru ca nu le cunoaste
e bine sa le lasi in cusca sa le miroasa si sa speram ca isi va face curaj si sa guste.
nu trebuie in schimb sa le lasi prea mult timp sa nu existe riscul alterarii.
legat de patrunjel si marar, in special marar sa nu ii dai prea mult pentru ca acesta ,in cantitae mare produce contractii.
in legatura cu celalalt subiect inteleg motivul, si pare deosebit insa gestatia aduce cu ea mari riscuri.
si e si mai greu sa gasesti persoane responsabile care sa aibe grija de micuti
eu acum am o fetita pe care o donez(am doi baietei) fetita am luat-o din pet pentru ca era bolnavioara si crede-ma ca sunt cu sufletul la gura gandindu-ma in cate moduri ar putea diverse persoana sa ii faca rau
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 10 Dec 2008, 19:19

http://www.gemon.ro/reproducerea.htm#prevenire
in cazul in care nu ai citit inca
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Selenis
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 10 Dec 2008, 14:03
Localitate: Constanta

Mesajde Selenis » 10 Dec 2008, 22:33

Am citit tot,tocmai de aia sunt si atat de stresata si incerc sa o ajut cat pot de mult.Acum mi-a adus un zambet pe buze caci a acceptat in meniu si ardei verde :D Peste o ora o sa-i curat si o feliuta de portocala,sa vad daca o accepta,caci sigur i-ar prinde bine pt vitamina C

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 10 Dec 2008, 23:46

este un lucru bun ca a papat azi ardei...dar te sfatuiesc sa ii dai doar atat nou azi. daca ii introduci in aceeasi zi mai multe alimente pe care le si papa, si cu care organismul ei nu a fost obisnuit...ai putea avea surpriza de a face indigestie...si in loc sa o ajuti, ii faci mai mult rau.
mai da-i si maine ardei, iar poimaine incearca cu portocala.
daca papa patrunjel (este printre alimentele cu cel mai mare continut de vit C) este foarte bine, si nu ar trebui sa iti faci chiar asa mari griji :)
daca chiar crezi ca e nevoie de vit C ii poti da o optime de vit C (comprimat) sau vit C lichida, sau chiar 2 picaturi de zeama de lamaie, pe zi; oricare varianta o alegi, se va pune pe o feliuta de castravete (mai ales ca ii place), pe care va trebui sa o consume imediat :)
multa sanatate micutei :)

Avatar utilizator
Selenis
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 10 Dec 2008, 14:03
Localitate: Constanta

Mesajde Selenis » 14 Dec 2008, 19:25

M-am mai linistit un picutz,caci a inceput sa manance de cateva zile mai diversificat cat de cat si-n cantitati mai mari :up2: Are deja o saptamana de cand am luat-o dar vad ca nu da semne de nastere.Pui se misca tot mai des,in special seara.Am observat ca cel din partea dreapta(a mea) se misca mai mult si mai des decat cel din stanga,ba chiar se vede miscarea si cu ochiul liber;banuiesc ca va fi mai activ si dupa ce va fi nascut.Eu sper din tot sufletul sa fie cu totii bine dupa ce s vor naste,inclusiv mamica,caci e atat de mica si pare atat de fragila,incat nu stiu unde mai incap si 2 pui.Oricum banuiesc ca saptamana asta care vine,va naste la cum arata si cum se misca bebeii...

Avatar utilizator
Selenis
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 10 Dec 2008, 14:03
Localitate: Constanta

Mesajde Selenis » 25 Dec 2008, 13:46

Vesti bune :up2: : Ariel a nascut azi noapte(se plictisea in noaptea de Craciun :P ) 2 puiuti :D Nu stiu inca ce sex au ca sunt f micuti si nu-mi pot da seama.Ce m-a surprins putin e ca primul nascut are ochii rosii ca si culoare,pe cand celalalt are ochii negrii ca ea.Sa inteleg ca seamana cu tatal probabil,sau e vreo anomalie genetica???Oricum par sanatosi,fug,se joaca,fac popcorn,manifestari la care nu ma asteptam asa repede,dar par semne bune.Si un lucru f bun e ca mamica le da si laptic;eu aveam un stres pe tema asta,ca mi-era teama sa nu aiba ea lactatie.Au 60gr.fiecare. O sa-i mai las cateva zile si le voi face si poze. Craciun fericit! :smile:

Avatar utilizator
Selenis
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 10 Dec 2008, 14:03
Localitate: Constanta

Mesajde Selenis » 29 Dec 2008, 14:27

Gata am promis poze asa ca ma tin de promisiune si vi-i prezint pe rand :D :

Dodo
Imagine

Dodo si Ariel bucurandu-se de iarba :lol:
Imagine

Avatar utilizator
Selenis
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 10 Dec 2008, 14:03
Localitate: Constanta

Mesajde Selenis » 29 Dec 2008, 14:32

Mamica-Ariel- cu puiutzii ei Craciunica(e cea care sta pe ea si are ochii rosii-rubinii) di Craciunel care e mai mamos din fire si sta mai tot timpul pe langa Ariel( deocamdata le spun Craciunica si Craciunel pt k s-au nascut in noaptea de Craciun;noii stapani probabil k le vor gasi alte nume.

http://i49.photobucket.com/albums/f257/ ... CD0001.jpg
Craciunica cu boticul alb si Craciunel cu boticul maro

http://i49.photobucket.com/albums/f257/ ... C00081.jpg
Fişiere ataşate
selenis01.jpg
selenis01.jpg (7.39 KiB) Vizualizat de 5090 ori

Avatar utilizator
Selenis
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 10 Dec 2008, 14:03
Localitate: Constanta

Mesajde Selenis » 29 Dec 2008, 14:35


pucka
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 28 Noi 2008, 17:32
Localitate: tulcea

Mesajde pucka » 30 Dec 2008, 18:18

sunt superbi puiutii...:D:D...eu vroiam inca un puiutz..poate daca mai ai fetita luan viitoare...adik pe la 30 ianuarie ii conving pe ai mei sa ma lasa sa mai iau una...eu sunt din tulcea...
love my beast


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori