Se urca pe partenerul de acelas sex

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde valentin147 » 30 Dec 2011, 20:18

problema s-a rezolvat,dodo invingator(cel maro-negru),seful sefilor:) si le-am marit un pic spatiul si acum sunt mult mai saltareti si fericiti rofl .ma gandesc sa mai iau inca un porcutz insa e inca in stadiul de gandire :lol:

sa aveti porcutzii sanatosi cu totii! :clapping:

Imagine

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde Lili » 30 Dec 2011, 20:43

E fain spatiul cum le-ai amenajat!
Sfatul meu e sa mai astepti putin sa mai creasca cei doi. Si-ti spun asta din pespectiva uneia care are 4 masculi care se bat ca chiorii (doi cate doi si pe rand) ~X( De aceea am convingerea ca, pentru a elimina problema, bine e ca masculii sa fie la diferenta mai mare de varsta. Unul adult care sa domine un pui mic.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde valentin147 » 30 Dec 2011, 23:30

iti multumesc pentru sfat..deoarece aveam de gand sa mai iau un mascul...dar o sa mai astept.sa iti traiasca porcutii.. si sa se stabileasca odata ierarhia aceea si sa nu se mai bata..

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde irena » 30 Dec 2011, 23:44

la porcutii de aceeasi varsta cred ca la un moment dat intervine si orgoliul :)
un puiut ar putea fi foarte bine primit, insa de multe ori se intampla fix opusul,
iar cei mari ajung sa se certe. ia al 3-lea dupa ce le asiguri un spatiu mare. doi
au nevoie de 1.20m, si de multe ori si asa se bat. deci pentru 3 iti dai seama ca
ai nevoie de mai mult. si eu zic sa ii lasi prima data sa se imprieteneasca intre
ei si dupa sa te gandesti la fratior :)

Avatar utilizator
LoveGuineeaPig
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 26 Dec 2014, 17:50
Localitate: Botosani

Comportament

Mesajde LoveGuineeaPig » 11 Apr 2015, 22:41

Mi-a fatat porcusoara 3 pui. O fetita si 2 baieti. Acum duminica, dupa noaptea de Inviere implinesc 4 sapt. i-am pus pe masculi in cusca tatalui, dar acesta s-a impercheat cu ei. Este un risc? Ce as putea face sa ii accepte? Le fac o baita ca sa scape de mirosul mamei? Si mai este faptul ca de acum vor sa sebimperecheze cu mama lor. Rog adminii sa mute topicul daca nu e pus bine. :loving:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament

Mesajde Gemon » 12 Apr 2015, 20:11

Este normal ca tatal lor sa se manifeste in acest fel, deoarece puii au fost adusi de langa mama. Puii sunt inca prea mici pentru a emana mirosul unui mascul si din aceasta cauza tatal lor nu poate depista sexul lor dupa miros. Instinctul de reproducere este potrivit pentru exprimarea unor stari cum ar fi manifestarea dominantei, a sociabilitatii, a acceptarii partenerului etc., mijloacele prin care isi pot exprima sentimentele, sunt limitate la porcusori, el imprumuta anumite gesturi de la instinctul de reproducere.

La tatal lor manifestarea imprumutata de la instinctul de reproducere este declansata de stimulii noi, se va linisti, si va pastra/ocupa pozitia de alfa in grup, puii se vor subordona lui.

Atentie mare! Sa nu expui masculul (tatal) la stimuli (miros, sunet) proveniti de la femela (mama), sa ai mare grija cand le manipulezi. De ex. daca vrei sa mangai porcusorii, prima data mergi la masculi, si doar apoi la femele, niciodata nu invers, pentru a nu simti tatal lor mirosul femelei pe mana ta sau haina ta. Cusca masculilor asezi departe de cea a femelelor.

Niciodata, nici macar pentru o secunda nu pui impreuna masculul cu femela, puii masculi cu tata, si puiul de femela cu mama ramane.

Pe termen lung ce decizie iei, vrei sa pastrezi pe toti sau vei tine doar porcusori de acelasi sex, oferind spre adoptie pe cei de sex opus?

Lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2015, 12:42
Localitate: Sibiu

Re: Se urca pe partenerul de acelas sex

Mesajde Lexi » 30 Iul 2015, 18:44

Buna ziua,si masculul meu face la fel cu puiuti,mentionez ca toti sunt baieti.Este vreun pericol?Deoarece cum sunt mici imi e frica sa nu le rupa ceva cand se urca pe ei?Sa le fac baita?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se urca pe partenerul de acelas sex

Mesajde Gemon » 31 Iul 2015, 17:03

Sa aiba un spatiu mai mare, o cusca potrivita, amenajat cu accesorii si mai multe ascunzisuri, pentru a le canaliza atentia spre cercetare-cautare. Poti mari cusca prin punerea unui etaj, vezi idei la viewtopic.php?p=129249#p129249
De asemenea le poti mari spatiul prin extindere, vezi exemple la http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori