Cum e mai bine, un porcusor singur sau doi?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 01 Sep 2011, 17:42

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 01 Sep 2011, 17:46

din pacate ii dau dreptate lui lili. chiar mi se pare ca prea multe contra argumente gasesti.
bia a vrut un pui si in acelasi zi a gasit unul. legat de transport, iti dau un alt exemplu:
la crescatoria inka se aduc porci din germania! din germania... iti dai seama cat de lung
e drumul? pana la bucuresti sunt cel putin 1500 de km, daca nu mai mult. al biancai vine
cu companie? ca mergi dupa el cu masina, sau ca ti-l trimite cu trenul, stresul e acelasi
pentru el. eu as face acest sacrificiu.
dar, pentru ca mereu exista un dar... daca tu crezi ca asa e mai bine, pentru tine, pentru el,
pentru oricine altcineva, da-l. tu esti stapana lui, tu esti cea care decide pentru el. sper din
suflet sa iei decizia corecta. eu iti spun insa sincer ca eu nu as proceda ca tine. nu m-ar lasa
sufletul sa procedez ceva.
am sa ma retrag acum din discutie, pentru ca nu mai am chef sa ma consum. e porcul tau,
si e aiurea sa sufar eu mai mult decat tine pentru el.
sper din suflet sa iei o hotarare si sa poti trai cu ea.
bafta.
edit: incearca sa vorbesti cu ramona, poate iti da ea un sfat cu privire la ce e de facut.
in fond si la urma urmei de la ea ai luat porcutul, si sunt convinsa ca te va ajuta cu un
sfat.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 01 Sep 2011, 17:56

irena am zis ca nu transportul e problema..eu vroiam sa ma duc dupa el dar daca nu pot e ok si asa dar doamna respectiva nu imi raspunde
cum sa rezerv un porcut de care nu stiu nimic si nici nu stiu unde sa trimit banii...dupa cum am zis astept raspuns!
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 01 Sep 2011, 18:01

cryssa imi dau si eu cu parerea cu toate ca am zis ca nu o fac
daca cu adevarat mai vrei porci ii vei mai aduce unul si vei avea grija de ei pana in ultimul moment ei depinzant in totalitate de tine.
daca insa ai inima indoita si vrei sa il donezi, mai bine il donezi decat sa ramana singur si trist se poate imbolnavii
eu am avut unul care din cauza plictiselii isi zmulgea parul de pe el si se agresa...
faci cum vrei si cum simti, dar gandeste-te si la micut el nu are nici o vina!

deja spui: ca a slabit este trist nu mai mananca ca inainte, plange, ce alta dovada mai vrei ca ii lipseste un tovaras....singur nu poate sta
cum nici noi oamenii nu am putea sta singuri fara alti oameni am inebunii, zic eu..


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 01 Sep 2011, 18:20

offff pai asta tot zic si eu crisa :cry: vreau sa ii aduc un partener dar sa fie sanatos
mai mult de atat nu pot momentan, sau mai bine spus momentan nu vreau sa iau un porcut care sa nu fie sanatos
dupa cum am mai spus de multe ori astept raspuns
kien nu a stat niciodata singur cred ca din cauza asta sufera atat tocmai din acelasi motiv am zis ca daca nu ii gasesc un partener mai repede ii voi gasi pe cineva care are deja un porcut desi nu as vrea sa'l dau
dar inainte sa ziceti ca'l arunc ca pe un obiect uzat si ca nu'l iubesc va mai spun odata..astept raspuns si ma duc sa mai vad niste puiuti si cu asta am incheiat, nu va mai deranjez cu tampeniile mele
un pic off topic, bi daca iti mai zice ceva doamna respectiva te rog sa ma anunti si pe mine pe mess
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 01 Sep 2011, 18:25

eu nu am zis ca il arunci ca pe ceva anume, dar tu in una din postari dai de inteles ca mai bine il donezi, mai bine pentru amandoi asa....pentru tine de ce ar fi mai bine, ca scapi de boli posibil, dar sa sti ca de boli nu vei scapa, aceste animalute mici sunt sensibile...pe cat de rezistenti credem noi ca sunt, mai ales daca nu sunt de rasa....
sti cateodata gresim prin exprimare si suntem intelesi exact asa.....


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: Taifas

Mesajde Cookie » 01 Sep 2011, 18:28

Draga Cryssa, eu 2 din fetele mele le-am luat din pet. Si cu tot respectul fata de crescatori (Ramona :heart: ), nu le-as da pe niciun porc, fie el angora, texel si etc...
E drept ca am avut noroc, nu au avut micoze sau paraziti, doar Blanda a fost gestanta si a facut un pui. Si daca ar fi sa dau timpul inapoi, tot acolo m-as duce sa le iau.

Ce speranta de viata au? Pentru ca sunt din petshop si provin din imperecheri consagvine sau au stat cu iepuri si hamsteri? Nu stiu, dar cat traiesc ele si cate zile le-o da Dumnezeu, eu o sa fiu acolo, langa ele. Mi-au adus bucurie in viata, si sper ca si eu lor.

Imi pare rau ca te afli la o asemenea rascruce, iti tin pumnii sa faci o alegere care sa va aduca linistea si tie si lui Kien. :love:
Cracanici

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 01 Sep 2011, 18:35

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 01 Sep 2011, 18:39

eu am riscat si am luat din pet la putin timp dupa moartea lui pusu nu mai suportam sa il vad asa plus ca eram toti terminati
porcul ala va ramane unic, nu il poate inlocuii nici un porc.
am luat un baiat si o fata(fata mi-a fost frica mult timp sa nu am surprize, dar ne-a ferit Dumnezeu)
cu baiatul insa m-am chinuit aproape 2 luni, si are si acum sistemul imunitar praf indiferent cat Beres si consultatii i-as face
in fiecare luna are ceva, dar il iubesc asa cum este bonlav si il tratez mereu si consider ca el este poate lasat de Dumnezeu in locul celui pierdut si sincer nu te sfatuiesc pe tine sa te duci maine in pet si sa iei
dar cristisz mi-a spus atunci in perioada aia" ai sa vezi ca iti va intra unul la inima si nu pleci pana nu il iei"si asa am ajuns la 4 :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 01 Sep 2011, 19:05

si te intreb si altfel.
pana ii cauti lui kien adoptator, nu il stresezi asteptand? tot singur e.
ori un companion.
ori il dai in adoptie, dar vorbeste cu ramona daca poate sa il preia ea cat este pt adoptie.
ma refer ca acolo ar avea in preajma alti porcuti.
nu stiu, zic si eu.
sa ma ierte ramona daca spun ceva gresit sau daca am indraznit prea mult.
eu stiu asa, orice ai face trebuie sa o anunti si pe ea.
si eu am un porcut de la inka si la fel fac.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 01 Sep 2011, 20:08

deci ma mai repet si a 11'a oara si mai zic odata ca atept raspuns
am vorbit cu ramona dar...astept raspuns ca sa stiu daca il pastrez pe kien sau nu
cu asta am incheiat subiectul, multumesc inca o data de ajutor si de sfaturi
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Taifas

Mesajde roseta.stoned » 01 Sep 2011, 20:09

Bia, nu pot sa cred!!!!!!!!! ITi iei tzepos!!! ASta da rasturnare de situatie! rofl Hehe! Esti tare, cpoilu'! Irena, i'm sorry dar o sa ai concurenta mare! Ai vazut poza cu parintii lui Teddy? Mama/ Tata aveau aceeasi privire dramatica ca Fra. DEci va trebui sa cauti altceva sa iasa in evidenta! :giggle: Eu insa promit solemn ca tot Fra va fi preferatul meu nepotel! :heart:
Cryssa... singurul meu sfat pentru tine e sa nu mai arunci vorbe aiurea daca nu crezi cu adevarat ca asta e ce vrei sa faci.. Incearca sa pui altfel problema. In rest prefer sa nu comentez.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 01 Sep 2011, 20:36

deci nu intelegeam nimic.. bia iti mai iei un porc? cati ai pana la urma.. si cine doneaza altul..? :shock:
e f dragalas..

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde biancadumy » 01 Sep 2011, 20:50

Da Roseta :lol: au parintii o fatuca :lol: o sa il concuram pe Fra serios :lol:

Cosmina,am 5 porcuti mai imi vine unul :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 01 Sep 2011, 22:21

6?? vai de mine.. dc ai mai vrut inca unul.. ai gradina zoologica :surprised:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori