De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Ale02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Ale02 » 15 Iun 2013, 21:31

Am si eu niste nelamuriri. Am un porcusor de 1 an jumate si m-am gandit ca e singur si i-ar prinde bine un prieten. Am luat un mascul de 2 luni si i-am pus impreuna pe pat (citisem ca trebuie sa fie un teren neutru). La inceput se tot invarteau se miroseau faceau acel "dans" in care incep sa se cunoasca,apoi a2a zi cel mare tot facea ca o barca cu motor :)) si il tot miroasea la fund si se lingeau pe bot. Azi i-am pus iar impreuna si acelas lucru : cel mare merge la cel mic il miroase la fund,face ca o barca cu motor si tot se invartea in jurul lui.Dar daca dau sa ii separ,de exemplu sa il tin pe cel mic in brate sare si merge la cel mare:D.Si tot se guita,ca si cum ar cere de mancare,in special cel mare care incepe din senin sa guite,nu facea asta pana acum(doar cand auzea punga sau usa de la intrare,frigider sau mobila) Eu m-am gandit sa ii tin separat o saptamana si sa ii las impreuna vreo 20 de min,apoi le fac o cusca mai mare care o separ in doua si fac ca o usita,in caz ca e ceva sa nu ajunga unu la altu,iar mancarea si apa sa le fie separate.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde ramona_inka » 15 Iun 2013, 22:13

Daca azi stau 20 min impreuna, apoi separati, apoi maine iar 20 min si tot asa... nu au timp sa isi creeze ierarhia. Comportamentul este normal, chiar ei iti arata ca sunt animale de grup, ca nu pot sta singuri si doresc sa isi creeze cat mai repede o relatie. Tu prin aceste despartiri de o zi nu ii ajuti, din contra, ei reiau de la capat ritualul cunoasterii, ca si cum nu s-ar fi vazut deloc.
I-ai tinut odata pe teritoriu neutru, acum gata, pot fi pusi impreuna in cusca cea mai mare pe care o ai acum (apropo, cat masoara?) si le faci cat mai repede o cusca corespunzatoare pentru amandoi.

(Cand aducem un pui de 1-2 luni langa un matur aproape ca nici nu este nevoie de perioada de tatonare, de teren neutru. Cel mic se va subordoa celui mare in mod natural.)

Felicitari pentru decizia de a nu lasa singur primul porcusor! Te asteptam si cu poze cu cei doi :-)

Ale02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Ale02 » 15 Iun 2013, 22:30

acum pot dormii linistita :)) cusca care o am acum e de 90 pe 40 :D dar vreau una mai mare.. oricum eu pe cel mare il las mai tot timpu prin casa (departe de cabluri).. Multumesc mult,de tre zile numa la ei ma gandesc :"> am sa ii pun in aceeasi cusca,iar peste vreo 3 zile am sa schimb cu o cusca mai mare :D

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde ramona_inka » 15 Iun 2013, 22:49

Una mai mare neaparat, au mare nevoie, si evident, nu separati, ei trebuie sa poata umbla in toata cusca. Pui accesorii si daca vrei/consideri ca este necesar poti pune apa in doua locuri, fan in doua locuri si tot asa.

Ale02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Ale02 » 16 Iun 2013, 09:58

I.am lasat i noaptea asta impreuna.. si parca se intampla totul pe repeat,nu il musca sau ceva.. il tot miroase si se invarte pe langa el ca o barca cu motor. Au momente cand se aseaza cel mare,dar piticu vine repede la el si iar incepe sa faca ca un motor ;)).. Scot niste sunete,dar de muscat nu l-a muscat deloc sau sa faca urat din dinti. Daca ii despart se super agita.

Ale02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Ale02 » 16 Iun 2013, 10:17

dati-mi si mie niste idei cum sa le aranjez cusca,vreau sa iau una mai mare,dar nu exagerat de mare pentru ca nu am spatiu(la veterinar a spus, daca am posibilitatea sa ii scot des din cusca sa faca miscare nu mi trebuie ditamai cusca). Si ma gandeam totusi sa o aranjez cumva.
P.s. cand il avea doar pe batranel i-am facut o casuta,tare draguta,dar intra il ea si iesea doar cand vroia sa manance,nu mai era asa comunicativ :D

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde khaos » 16 Iun 2013, 11:26

La un an jumatate in mod sigur nu e batranel ;) Ei pot trai pana la 7-8 ani.

Cat despre amenajarea custii, rasfoieste topicul , vezi gasi multe idei de accesorii. De asemenea, poti arunca un ochi si .
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Ale02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Ale02 » 16 Iun 2013, 12:56

Noi il alintam Batranel acum si Gras :)) Am inceput sa ma obisnuiesc cu "ritualu" asta a lor :)) astept odata sa se termine :)) mai merg si ii supraveghez si il controlez pe pitic,dar din fericire nici o muscatura..

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde khaos » 17 Iun 2013, 11:54

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Ale02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Ale02 » 18 Iun 2013, 00:13

De 2 zile tot asa fac. dar au momente cand se intind amandoi si stau linistiti sau cand mananca. Sper sa nu faca asa tot timpu,adica inteleg ca o sa mai faca cateodata..dar sper sa nu tina luni de zile sau ani :))

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde khaos » 18 Iun 2013, 10:25

Nee. Ii mai poate apuca o data la cateva luni si pot sa o tina cateva zile, pana se linistesc iar. Dar in mare parte a timpului ar trebui sa fie totul ok. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Ale02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Ale02 » 18 Iun 2013, 18:47

Am inteles ca "ritualu" acesta de imprietenire,ca sa spun asa.. poate tine si 2 saptamani.. sper sa se linisteasca si daca ii mai apuca cateodata,nu e capat de lume :D..

Avatar utilizator
SilviuSR
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2013, 17:44
Localitate: Timisoara

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde SilviuSR » 25 Noi 2013, 17:53

am si eu cam aceeasi problema ca si ale02 .. am un porcusor de vreo cateva luni si tot prin aceeasi perioada si-a luat si sora mea unul .. i-am imprietenit atunci adica i-am tinut impreuna s-au jucat .. si dupaia fiecare la casa lui apoi sora mea nu mai are timp de el si mi l-a dat mie .. si acuma cand i-am pus impreuna au facut acea treaba cu ierarhia la la la .. i-am lasat aseara pe amandoi impreuna .. numa talaj peste tot pe jos pe langa cusca .. si am observat azi ca unul din ei clantanea din dinti .. si din ce stiu si am citit ala e semn ca vrea sa-l muste pe celalalt .. i-am separat ca nu am stiut ce sa fac .. dar acum astalaltul (al meu) tot guita si e disperat .. sapa efectiv in talaj sa iasa afara .. i-am scos iar pe podea pe amandoi .. si iar au inceput sa se invarta si sa faca ca barcile .. la un momentdat iar au clantanit din dinti si parca se imping cu botu brusc asa .. i-as lasa tot impreuna dar imi e ca se musca .. ce e de facut ?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde FlorinG » 25 Noi 2013, 18:41

Gasesti despre problemele pe care le ai.

Daca se baraie si se alearga dar nu se musca nu se intampla nimic, nu trebuie sa ii desparti, ei trebuie sa isi stabileasca ierahia.
Inainte sa ii pui impreuna trebuia sa ii imprietenesti pe un teren neutru (unde nu a fost nici unul din ei) impreuna cu niste accesorii si ascunzisuri si fan, sa ii observi, fara sa intervii daca nu se musca si dupa aceea sa ii pui impreuna in cusca pe care intre timp trebuie sa o cureti complet sa nu mai miroasa a primul porcusor si sa reamenajezi putin accesoriile.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde ramona_inka » 25 Ian 2014, 11:40

Am primit aceste fotografii de la proprietari, dupa ce Black Diva de Inka (femela merino neagra) a ajuns acasa si s-a intalnit cu noua ei prietena mai mare, Pufi. Pufi isi pierduse prietena, batranica si bolnavioara, in urma cu cateva luni, si a asteptat trista pana cand Diva s-a facut mare si a putut pleca la noua ei casuta. Fotografiile spun mai mult decat putem confirma noi despre ce inseamna necesitatea trairii in grup pentru porcusori. Imi doresc ca nici un porcusor sa nu mai fie nevoit sa stea singur intr-o cusca mica.
Fişiere ataşate
DSCN4651.JPG
Pufi si Diva
DSCN4646.JPG
Pufi
DSCN4641.JPG
Pufi si Diva
DSCN4640.JPG
Black Diva de Inka


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori