Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 21 Sep 2012, 12:39

Multumesc. Astept sa vina mama si ii las impreuna. Am sa fac poza la cusca
Si acum ca au stat in aceeasi cusca dar despartita iar trebe sa schimb talasul si sa o spal cu apa si cu otet?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde crisa24 » 21 Sep 2012, 12:52

Stiu, pare greu insa iei tot de la zero :up2:, mai incerca o data, talas curat......, ca sa fie ca la carte, asa jumate de cusca miroase a fifi, jumatate a cookie si fiecare isi va apara teritoriul! :up:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 21 Sep 2012, 13:01

Karina, cand ti-am sugerat sa ii lasi pe teren neutru cu mancarica la vedere nu m-am referit doar la fan si bobite. Ci la ceva mai atragator, care sa le distraga atentia din cand in cand. Ceva gen marar, patrunjel, morcov. Orice le place lor. Nu exces, cateva bucatele pe ici pe colo.
De asemenea, accesoriile sunt foarte importante! Sunt bariere vizuale pe car cel mic le poate folosi cand vrea sa scape de Fifi. Momentan el nu are unde sa se duca, unde sa se ascunda, si Fifi se arunca in el. Cand ii scoti din cusca, pune-le cum iti zice Crisa, macar ceva improvizat, de carton, sa se poata ascunde.
Incearca sa folosesti un puverizator, nu mai tot bagati mana intre ei sa ii intrerupeti.
In continuare, imi vine greu sa cred ca un adult nu poate accepta un pui de 2 luni. Pe undeva, ceva se intampla gresit...
Acum, daca noi dam sfaturi si tu nu le respecti... nu stiu cum te mai putem ajuta :) Cand ii scoti din nou astazi incearca sa ii filmezi cu un telefon, o camera foto, ceva. Sa vedem ce se intampla.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 21 Sep 2012, 14:11

Patrunjel le-am dat si nu au acceptat. Am sa pun si accesorii improvizate. ieri le-am facut curat, azi va trebui iar sa fac schimb talasul daca ii pun impreuna? Pai si daca il musca de ii va curge sange la cel mic ce ma fac? :((

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 21 Sep 2012, 14:54

Acum depinde ce inseamna "il musca de-i curge sange". Poate ca doar se infige putin in el, caz in care e bine sa ai Betadina aproape.
Sunt primii porci de care aud ca nu sunt impresionati de patrunjel! rofl Sigur ceva e in neregula....... (glumesc :) )
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 21 Sep 2012, 14:57

Nu sunt pt ca sunt prea atenti sa se ia la harta ma scoate din sarite Fifi cand il vad asa "nesociabil" :| am sa ii filmez dar nu stiu cum se incarca filmarea pe site

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde Daniel_art13 » 21 Sep 2012, 18:12

Nici ale mele nu-s impresionate de patrunje ....... or fi "defecte" =))

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 21 Sep 2012, 18:16

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 21 Sep 2012, 23:16

Nu am mai filmat. I-am lasat singuri i-am privit de la departare a fost totul ok pana s=au apropiat unul de altul. Fifi a sarati sa il muste bine si am stropit cu levantica. S-au mai mirosit umpic si a inceput Fifi la un moment dat sa-l fugareasca de ala mic era tot speriat a fugit spre bucatarie din sufragerie, cu toate ca i-am facut si ascunzatoare din carton. Nu i-am despartit decat cand am vazut ca cel mic era deja terorizat si tremura ca varga. Ceea ce am observat a fost ca Fifi se tara cu fundu de covor si dupa ce i-am bagat in custi diferite, pt ca nu am cum sa ii las impreuna, Fifi emana un miros urat si ciudat. Nu stiu de ce! Acum sunt linistiti amandoi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Mesajde Gemon » 22 Sep 2012, 00:10


karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Mesajde karinafirca » 22 Sep 2012, 12:19

M-am uitat peste filmute. La mine se intampla exact pe dos. Cel mic nu il lasa se apropie de el, clantane dintii, nu se lasa domniat. Dar de 2 zile i-a prins frica si fuge de el si tremura tot. Fifi e agresiv a sarit ieri sa muste si ii arata coltii in timp ce clante :(

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Mesajde khaos » 25 Oct 2012, 12:00

Karina, ce-ti mai fac porcusorii? Se inteleg?
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

Partener pentru porcusor

Mesajde mihaelapufy » 06 Ian 2013, 04:54

am un porcusor in varsta de 5 luni si i caut un partener de joaca.as vrea sa cumpar dar nu din pet shop pentru ca am cam tras cu el pana s a mai ingrasat..i au curs ochisorii...etc ..banuiesc k sunteti la curent cu animalele luate bolnave din pet shop... sunt din bucuresti si astept niste oferte:) multumesc

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: buna:)

Mesajde Irutss » 06 Ian 2013, 10:10

toti cei de pe forum iti vor recomanda crescatoria Inka ! porcusorii sunt sanatosi si nu o sa ai probleme cu ei! intra cu incredere la ei pe site si vezi cand vor fi disponibili urmatorii puiuti
daca nu, cauta la rubrica de adoptii, sunt multi porcusori care isi cauta casuta, si nici nu risti sa fie bolnaviori, cei care ii dau spre adoptie ii dau din alte motive, dar sunt sanatosi
multa bafta in cautare si poate ne pui poze cu actuala bestiuta :D

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

Re: buna:)

Mesajde mihaelapufy » 06 Ian 2013, 17:05

as pune poze cu bestia dar nu stiu cum ... sunt noua pe site:P nici makr nu stiu ce rasa e... e cu parul lungutz si ciufulit in 3 culori;)) vreau cam intr o luna sa i iau pentru k nu vreau sa stea singur am inteles k oricate "popcornuri " iti face in cusca degeaba daca nu are un partener:)poate gasesc un baietel de 3-4 luni...nu i vb sa adopt unu ci sa cumpar unul sanatos:) pupici si multumesc de sfat:)


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori