Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Mesajde karinafirca » 09 Sep 2012, 22:55

Buna! Am revenit dupa o perioada luuunga de timp. Am un porcusor FIFI si in sfarsit am reusit sa-i conving pe ai mei sa ma lase sa mai iau unul, mama vrea o fetita si bineinteles, ii voi tine impreuna asa as dori dar nu stiu daca e ok. Ei din cat in cat timp se imperecheaza si ce riscuri ar fi?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde Gemon » 09 Sep 2012, 23:10

Bine ai revenit! :smile:
In aceasta postare viewtopic.php?p=86188#p86188 ai scris ca vrei sa iei un porcusor de acelasi sex langa el, tot acolo Irena ti-a scris cum sa le faci cunostinta. Acum ai unda libera de la mama, spune-i ca femela are ovulatie la fiecare a 15-a pana la a 17-a zi, pe o perioada de 24-48 de ore, daca ai aduce o femela, ai risca viata ei inutil, gestatiile repetate ar epuiza organismul ei. Ar trebui tinuti separat, ai avea doi porcusori in doua custi diferite, fiecare singur. Adopta de pe forumul nostru sau cumpara de la crescatorie un puiut, asa ierarhia va fi cea naturala, cel mic se va subordona lui Fifi.

Te ajutam cu sfaturi, ne gasesti aici mereu atunci cand vei avea nevoie de ajutorul nostru.
Succes, sa ai parte de multe bucurii alaturi de Fifi si viitorul sau partener!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde Allma » 09 Sep 2012, 23:11

NU! in nici un caz nu este o idee buna! Se imperecheaza mereu, indiferent de perioadele femelei....femela poate muri la nastere, prima fatare trebuie sa fie sub un an, si fatarile trebuie sa aiba pauze intre ele, ar fi o idee foarte proasta....ar trebuii sa iei un alt mascul.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 10 Sep 2012, 11:04

Asa cum ai fost sfatuita deja :), cel mai bine este sa tii 2 porcusori de acelasi sex.
Nu stiu ce varsta are porcusorul tau, insa daca este maricel, cel mai bine ar fi sa ii aduci un baietel puiut, de 2-3 luni. Astfel ierarhia se va forma natural, cel mic va fi subordonatul celui mare. Ai grija la detalii atunci cand le faci cunostinta, cauta pe forum si vei gasi informatiile.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 10 Sep 2012, 15:31

Va multumesc mult. Da, stiu ca am mai postat,dar nu mai stiam ce si unde :)). Fifi meu are in jur de 1 an, este alintatul si rasfatatul familiei. Daca as lua tot un porcusor nu ar fi riscul ca Fifi sa nu il accepte sau sa fie gelos, sau sa il accepte si in diferite circumstante, sau cand nu suntem acasa sa il bata? :(

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde chinchi2 » 10 Sep 2012, 15:46

Se va intelege destul de bine cu un pui.Asa ca ia un pui ca sa fie el sefu :giggle:

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 10 Sep 2012, 16:24

Asa am sa fac. Maine ma duc la Tm ca am o restanta de dat si numai bine ma duc sa caut si o cusca mai mare, pt ca asta pe care o am acum este mica pt 2 porcusori :). Dupa ce cumpar si al 2-lea porcusor am sa postez poza cu amandoi :)

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde -Vlad- » 10 Sep 2012, 16:32

O cusca de minim 1 m lungime si 50cm latime. :smile:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 10 Sep 2012, 16:38

Da, asa ma si gandeam sa iau :) :love:

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde -Vlad- » 10 Sep 2012, 16:45

Daca vrei pot sa iti dau pe mail o adresa de mail a cuiva care vine o cusca cu tot cu accesorii la un pret super. :smile:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 10 Sep 2012, 16:50

Second hand sau? Ca eu din Tm o luam de la un magazin second si din cate am auzit e undeva la 100 RON. Poti sa imi dai adresa karinafirca@yahoo.com

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde -Vlad- » 10 Sep 2012, 17:02

Da,e second hand.Spune in anunt ca e folosita 2 luni.Pretul custii cu accesori este de 100 lei.Daca tu gasesti a tine in oras noua,asa mare la 100 de lei e exceptional.Dar nu cred...Iti trimit prin pm datele de contact.
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 10 Sep 2012, 17:02

E foarte bine ca ai luat hotararea sa ii aduci tot un baietel :)
Cusca la un pret bun si noua gasesti la Hornbach, daca ai posibilitatea sa ajungi sau sa iti trimita cineva. Este 120 lei cusca de 100x50 cm. Sau 170 cea de 120x50cm.
Sunt sanse minime ca cei doi sa se bata daca respecti toate conditiile atunci cand le faci cunostinta. Si anume: trebuie sa fie pe un teren neutru, unde nu este deloc mirosul lui Fifi. Le poti lasa ceva mancarica in diverse locuri, de asemenea accesorii (un podulet, o casuta, astfel incat sa se poata ascunde daca simt nevoia). Neaparat acestea trebuie spalate ca sa nu aiba mirosul lui Fifi. Dupa ce ii lasi asa vreo ora (sau mai mult, dupa cum consideri), ii poti pune pe amandoi in cusca care (si ma repet) trebuie sa fie foarte bine spalata, pentru a nu mirosi a Fifi ;) Poti folosi apa si otet pentru o spalare sigura.
Si inca ceva - la inceput, si chiar o vreme dupa ce s-au cunoscut, sunt toate sansele ca Fifi sa-l alerge putin pe cel mic, sa-l calareasca or stiu eu, sa se infoaie putin la el. Nu e panica, asa ii arata ca el e seful si piticul trebuie sa se supuna. Trebuie sa intervii doar daca sare sange, ceea ce, zic eu, e putin probabil daca ii aduci un pui.
Bafta si sa ne tii la curent!
Mai multe pe temele de mai sus poti gasi daca dai o cautare mica pe forum.

(Mai fac o paranteza :) scuze pentru mesajul lung. AI GRIJA de unde iei puiul. In pet shop angajatii habar nu au sa deosebeasca o femela de un mascul si risti sa iei acasa un baiat care apoi se dovedeste a fi fata... Eventual, inainte sa-i pui impreuna, pune o poza clara pe forum cu zona genitala a porcusorului, si noi iti putem confirma.)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 10 Sep 2012, 17:09

Vlad: NU ma intereseaza noua cusca e super ok second! multumesc frumos.
Khaos: Stiu cum arata un mascul si o femela. Pe fifi il am de la un petshop si am cerut femela si i-am verificat pe toti si nu mai avea femele, de aceea am luat mascul! Sunt la medicina veterinara la faculta nu e asta o problema! Multumesc frumos pt sfaturi. E si inca ceva, masculi cand fac pipi se tarasc oarecum :lol: pe cand fetitele nu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 10 Sep 2012, 17:25

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori