Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde alex_pad » 16 Noi 2014, 14:21

Bobitza are 1.5 ani, Herz are 1.5 ani. Pe Herz il avem de o luna, in care l-am lasat sa se comodeze si l-am urmarit sa nu aiba probleme de sanatate.
Care ar fi procedura corecta sa ii le fac cunotinta?
Pe Bobitza il stiu mai agresiv, am incercat in trecut sa ii fac cunostina cu un alt porcusor si Bobitza se umfla cel mai tare in pene, baraia si isi facea dansul, pana il enerva pe celalalt care se punea sa il alerge si cand il prindea ii smulgea par de pe fund. Nu am reusit sa le fac cunostinta cum trebuie si am fost nevoita s aii tin separat.
Multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde Gemon » 17 Noi 2014, 14:44

Intalnirea se face pe un teren neutru, in afara custii, intr-un loc amenajat cu ascunzisuri si fan pus in locuri strategice, pentru a le canaliza atentia spre cercetare-cautare. vezi cum poti amenaja spatiul pus la dispozitia lor in afara custii, idei la http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html

Este normal sa se miroase, si sa alerge unul in jurul celuilalt, ei asa isi stabilesc ierarhia. Pune in mai multe locuri si fan, acesta reduce mult agresivitatea.

Bine ar fi fost ca diferenta de varsta sa fie de cel putin 6 luni intre ei, avand aceeasi varsta exista pericolul de a nu renunta usor niciunul la statutul de rang superior, conteaza insa si contributia ta: creand un mediu atractiv si bogat in stimuluri le canalizeazi atentia lor spre cercetare/cautare. Ascunde in mai multe locuri si cate o mica bucatica de leguma, ei vor asocia intalnirea cu hrana ce e perceputa ca un stimul placut.

Dupa ce in afara custii par sa se inteleaga, le poti pune in cusca, cu o conditie: sa aiba asternutul schimbat in totalitate, accesoriile spalate in prealabil, deaorece mirosul urinii (pe un asternut neschimbat) declanseaza teritorialismul ceea ce tu vrei sa eviti.
Imbogateste cusca deci si pune si un etaj acolo, idei la viewtopic.php?p=129249#p129249

Avem si un topic pe aceasta tema la viewtopic.php?p=47760#p47760

Succes!

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde alex_pad » 23 Noi 2014, 19:13

I-am lasat sa se cunoasca intr-un spatiu neutru, sub supraveghere, cu fan pus din loc in loc.
Si-au dat tarcoale, s-au barait si s-au mai certat dar fara sa isi puna integritatea corporala in pericol, si chiar iam vazut ca comunica si mananca cate un fir de fan impreuna.
Asa ca le-am amenajat un coltisor al lor (aprox 2mp) cu jucarii si locuri de ascuns unde i=am lasat cateva ore. S-au mai certat dar au si dormi si motait.
Insa spre seara au devenit agitati, cel mic a inceput sa il incalece si sa-l enerveze pe cel mare asa ca i-am separat din nou in custi.
Custile le-am pus una langa alta, dar am vazut ca sunt agitati si tot alearga prin cusca, Bobitza a si evadat ceea ce el nu face niciodata, nu a mai evadat de cand era puiut de acum un an.

Cum sa procedez de acum incolo? Sa le las custile separate una langa alta si putin cate putin sa ii pun iar impreuna intr-un spatiu neutru? Sau sa il mai las sa se ciondaneasca pana isi lamuresc problemele? peste noapte nu i-as lasa impreuna sa nu se raneasca

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde Gemon » 23 Noi 2014, 22:37

Ce insemna cearta in cazul de fata?
Daca se invart unul in jurul celuilalt, sunt agitati si alearga, acesta e un comportament normal.
In cazul in care nu se ranesc, nu merita sa le separi, ai prelungi doar acea perioada de tranzitie. Pune-le impreuna atunci cand stai mai mult in preajma, si urmareste-le comportamentul cateva ore. In cazul in care pana seara eventualele certuri sunt doar demonstratii de forta fara sa se raneasca, pot ramane impreuna. Spatiul amenajat sa aiba mai multe locuri de odihna, si de preferat pune si o bariera vizuala intre ei (fan peste un podulet din lemn sau alt accesoriu), pentru a nu vedea unul pe celalalt atunci cand se odihnesc.

Mult succes!

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde alex_pad » 23 Noi 2014, 23:13

Comportamentul ce l-am observat e ca se invarteau unul in jurul ceiluilalt, se aleargau, chitzaiau, mai rodeau un fan sau niste dovleac, se odihneau apoi. Au si dormit unul langa altul, unul in casuta (Herz), Bobitza pe prispa pt ca nu il lasa Herz chiar daca B a incercat de cateva ori sa poposeasca in casuta.

Bobitza (porcul mai mare) parea seful in general, dar cel mic a castigat spatiul de odihna pe care se certau amandoi. Am lasat 3 locuri de ascuns dar amandoi il vroiau pe acelasi, si Herz cel mic a castigat.

Cand i-am despartit mi s-au parut putin mai agresivi, cel mic care pana atunci statuse mai cuminte, insa de data asta tot incerca sa se urce peste Bobitza. Au inceput un pic sa sasaie, si nu se mai calmau asa ca i-am despartit.

Maine cand ma intorc de la lucru am sa aplic ce ati zis dumneavoastra, ii las cateva ore in acelasi spatiu cu mai multe obstacole si barirea vizuala si o sa ii urmaresc ce fac.

Pana atunci am pus custile una langa alta, sa nu uite unul de celalalt.

Porcusorii sunt masculi cam de aceeasi varsta, insa Herz e subdezvoltat, l-am luat de la o familie ce nu avea grija de el.
Bobitza a fost al meu de cand era mic si e aproape de 2 ori mai mare decat Herz.

Multumesc

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde alex_pad » 03 Dec 2014, 23:54

Va multumesc mult pentur sfaturi. Porcusorii se inteleg extraordinar, nu ii mai pot desparti, chiar daca amandoi au 1.5 ani.
Am aplicat ce ati spus dumneavoastra, si am avut si noroc cu personalitatea celui mai mic, Herz, care a cedat sefia lui Bobitza.

Va scriu cum am procedat, poate va fi folositor pe viitot si altora.

1) L-am tinut aproape o luna pe Herz separat de Bobitza, in alta camera, astfel nu se puteau mirosi sau auzi. L-am urmarit pe Herz sa nu fie bolnav, sa fie totul in regula.

2) Cand i-am pus impreuna i-am lasat intr-un spatiu neutru de aprox 2 metri patrati cu noi aproape de ei sa nu cumva sa sara la bataie. Am pus fan din loc in loc. S-au mirosit, si-au fauct dansul (s-au invartit unul in jurul celuilalt si s-au marait). I-am lasat mai bine de o ora impreuna pana mi s-a parut ca devin mai agresivi, atunci i-am despartit fiecare in cusca lor, dar am lasat custile una langa alta.

Au inceput sa roada gratiile si sa planga unul dupa altul. Dar i-am lasat tot separat.

3) A doua oara exact la fel, in acelasi loc, cu noi sa ii putem supraveghea. Cand au devenit agresivi i-am separat. Iarasi au plans si ros gratiile sa ii pun impreuna, dar i-am lasat tot separat.

4) Am amenajat un alt spatiu mare, aprox 2 metri patrati. L-am amenajat cu jucarii (o teava de canal de plastic in Y), locuri de ascuns (4 tuneluri de lemn), fan din loc in loc si bobitze. Am amenajat locul cat mai atractiv.
Au continuat sa se baraie si sa isi dea tarcoale, uneori chiar agresiv (moment in care ii desparteam).
Ii lasam asa cateva ore in fiecare seara, pana mergeam la culcare.

Dupa a 4-a oara in noul loc am constatat ca baraielile s-au redus, ca au inceput sa se joace. Din acel moment am inceput sa ii lasam impreuna nesupravegheati indaproape, dar in camera cu noi.

5) Am inceput sa ii lasam weekendurile toata ziua impreuna, se tolereaza si se joaca impreuna, plang unul dupa altul cand ii despartim.

6) Deocamdata fiecare are cusca lui, pentru ca sunt mici custile ( 90-40 si 80-40) asa ca pana le luam o cusca mai mare ii lasam impreuna in fiecare seara cateva ore in spatiul mare amenajat de joaca (am gasit in Szeged cusca 1.5/0.5 m, o sa dam o fuga sa o cumparam).

Nu mai plang asa tare unul dupa altul seara, rod un pic gratiile, dar se pototlesc repede. Cred ca s-au obisnuit cu programul asta de joaca de seara.
Nu zic ca e bine sa ii tinem separat, dar nu as vrea ca din graba sa le stricam prietenia, poate nu se inteleg pe un spatiu asa mic, si nu vreau sa riscam.

Va multumesc inca o data pentru sfaturi

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde Gemon » 04 Dec 2014, 11:48

Multumim pentru relatare. :smile:
Sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei! :heart:
Dupa ce vei avea cusca, asteptam sa ne pui poze cu ei in noua locatie.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde alex_pad » 17 Ian 2015, 14:49

Atasez o poza cu noua cusca de 140/70 cm.
Am gasit-o si in Romania, din fericire nu a mai fost nevoie sa mergem dupa ea in Ungaria. (am comandat-o online de pe un site ce l-am ales deoarece nu vand animale vii si nu vreau sa sustin petshopurile care vand animale bolnave, din surse dubioase, strict pentru bani, unde nu le trateaza cu respect - Animax vinde si animale vii hrana pentru serpi ! cum sa mai cumpar vreodata ceva de la ei? )

Cei 2 porcuti au suficient spatiu, se mai maraie din cand in cand dar se impaca si se inteleg foarte bine :)

Cusca vrem sa o modificam un pic, sa ii luam partea de sus si sa punem pe lateral roata niste tevi de metal pentru sustinere (in forma dreptunghiulara) ; nu imi place ca e complet acoperita partea de sus si e mai greu sa interactionezi cu porcii, parca sunt prea izolati, in rest e spatioasa si se potriveste la fix pentru 2 porci.
Fişiere ataşate
DSC_7031.JPG
bbitza si hertz.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde Gemon » 17 Ian 2015, 15:46

Sa o stapaneasca sanatosi! :smile:

Procura cateva scanduri si fa-le si asa ceva, largeste spatiul in vertical si orizontal, pot folosi ca ascunzis, pot sari la etaj unde asezi un suport de fan, pentru a avea si la acest nivel acest nutriment ce le linisteste (aduce ocupatie, canalizeaza atentia spre stimuli ce sustin comportamentul natural).
Imagine
Imagine

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Cum fac cunostinta la 2 masculi de aceeasi varsta?

Mesajde alex_pad » 17 Ian 2015, 15:55

Multumesc pentru idee. Le fac ! :)


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori