Porcusor singur dupa moartea partenerului

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Onnicka
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 14 Aug 2013, 14:06
Localitate: hunedoara

Porcusor singur dupa moartea partenerului

Mesajde Onnicka » 14 Aug 2013, 14:26

:D Am avut 2 femele,Doris si Minnie.Minnie,femela cea mica,s-a nascut cu o malformatie la caile respiratorii,de care am aflat prea tarziu,fapt care i-a adus moartea.Dupa moartea ei,Doris nu mai e ca inainte:sta foarte mult timp retrasa,nu mananca ca inainte si cand vreau sa o mangai,ea vrea sa fuga,cea ce inainte nu facea.Ce as putea sa fac?Mama nu ma lasa sa cumpar un porcusor nou.Ma puteti ajuta? :D
Va pupacim,Oanna si Doris

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul meu nu se simte bine

Mesajde Gemon » 15 Aug 2013, 23:52

Diagnosticul a fost pus de un medic? Daca da, ce investigatii s-au facut?
Poate parea sa aiba un simptom asemanator chiar si in cazul in care este de ex. balonata, din cauza acumularii de gaze in intestine balonarea apasand pe diafragma poate ingreuna mult respiratia.

Neaparat sa o cantaresti, si asta zilnic dimineata si seara, cateva zle la rand, pentru a putea actiona din timp in cazul in care aceste simptome sunt cele ale unei boli, si nu a unui factor social. Iti recomand sa cumperi la farmacia umana EuBiotics, si sa ii dai de 2-3x/zi, dimineata, (la pranz) si seara cate un varf de cutit amestecat cu foarte putina apa, vezi cum am procedat eu, la viewtopic.php?p=117252#p117252 partea Am introdus in partea de sus, scotand pistonul, pulberea in seringa.....

Pe termen lung ar fi bine sa ti cont de nevoile sale comportamentale si sa procedezi in asa fel, incat sa ii fie ei bine din punct de vedere social.

AliceLaiho
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 28 Noi 2014, 16:42
Localitate: Medias

Una din porcutele mele a murit :(((((

Mesajde AliceLaiho » 28 Noi 2014, 17:03

Cand m-am trezit de dimineata,am gasit-o pe una din micutele mele moarta,stand pe o parte.Nu a dat semne de boala deloc,ba chiar a fost in regula ieri toata ziua,a mancat,s-a purtat complet normal.M-a intristat atat de tare sa o gasesc asa :( era cea mai cuminte dintre toti :( Care ar putea fi cauza mortii? :cry: (tin sa precizez ca statea singura deoarece cealalta femela,sora ei,care a fost gestanta si nu a fost acasa o luna si ceva,o fugarea si o musca)
Imagine

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Una din porcutele mele a murit :(((((

Mesajde ramona_inka » 28 Noi 2014, 20:43

Ne pare rau pentru pierderea suferita :-(
In astfel de conditii nu putem spune cu siguranta cauza mortii, doar medicul prin consult se poate pronunta. Porcusorii ascund boala (se prefac ca totul este in regula, par sa bea, sa manance, se plimba...), este un instinct intiparit in gene. Ei fiind animale prada in natura trebuie sa nu arate ca sufera, ca sunt slabiti. Acelasi lucru il face si porcusorul domesticit. Noi trebuie sa ii supraveghem si sa ii cantarim periodic, cea mai mica scadere in greutate trebuie sa fie pentru noi un semnal de alarma.

Totusi, cele doua puteau sa stea impreuna, nu era necesar ca cea gestanta sa nu stea in cusca cu sora ei, putea sa nasca impreuna cu ea fara probleme. Ar fi fost mult mai bine pentru amandoua.

AliceLaiho
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 28 Noi 2014, 16:42
Localitate: Medias

Re: Una din porcutele mele a murit :(((((

Mesajde AliceLaiho » 28 Noi 2014, 22:56

Cealalta a fost gestanta pe la inceput de an,si puiutii s-au nascut in aprilie,2 masculi frumosi si nazdravani.Insa a stat la altcineva acasa o perioada,care avea mascul,dupa care am luat-o inapoi.Si cand am adus-o,nu se mai intelegeau deloc,si nu au reusit sa se inteleaga nici pana in ziua de azi.Nu imi dau seama de ce.Iar cea care a fost gestanta era mai agresiva cu ea,o fugarea si o musca :( Stiu ca porcusorii de obicei ascund boala,insa am avut parte de un soc imens cand m-am trezit si am gasit-o asa...nu m-am asteptat deloc :( :cry:
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Una din porcutele mele a murit :(((((

Mesajde Gemon » 29 Noi 2014, 01:11

Imi pare si mie rau. :(
Intelegem prin ce treci si suntem alaturi de tine!

AliceLaiho
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 28 Noi 2014, 16:42
Localitate: Medias

Re: Una din porcutele mele a murit :(((((

Mesajde AliceLaiho » 30 Noi 2014, 19:33

Multumesc :cry:
Imagine

danaelena
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 23 Dec 2014, 20:49
Localitate: ploiesti

Pierderea partenerului de viata-solutii

Mesajde danaelena » 23 Dec 2014, 21:02

Buna,

Am nevoie de sfaturile celor care au mai trecut printr-o situatie similara:am avut 2 porcusoare fetite, de aceeasi varsta, 6 ani.Acum una dintre ele a murit din cauza unei viroze, asa cum a fost diagnosticata de veterinar, combinata cu varsta inaintata.M-ar interesa cum as putea sa o ajut pe cea pe care o mai am, sa nu se simta singura.Persoanele care au trecut prin asta cum au procedat?Ati adus un nou prieten, ati incercat voi sa fiti mai afectuosi cu porcusorul?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Pierderea partenerului de viata-solutii

Mesajde FlorinG » 24 Dec 2014, 00:13

Buna,

Imi pare rau pentru pierderea ta.
Desi simt ca nu mai vreau sa trec niciodata prin asta (mi-au murit doua fetite dupa ce s-au chinuit cu boli - nu mai pot sa trec prin asta iar) nu puteam sa o las singura pe cea care a mai ramas, oricat de multa atentie i-am fi dat. Cand eram plecati de acasa tot singura ramanea. Are 3 ani, i-am adus o prietena si s-a vazut instant ca e mult mai fericita (a stat cateva luni singura din pacate - imi pare foarte rau ca nu m-am miscat mai repede cu aducerea unei surioare).
Nu exista nici o cale prin care sa inlocuiesti socializarea cu un alt animal din aceeasi specie.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori