Fără Urechi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Rufus
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 16 Ian 2016, 11:52
Localitate: Iasi

Fără Urechi

Mesajde Rufus » 23 Apr 2017, 20:13

Buna ziua! Acum 6 ore porcusorul meu de guineea a făcut 3 pui. Problema este ca aceasta dupa ce am lasat-o singură sa se odihnească alaturi de puii am observat ca le-a mancat urechile la doi dintre ei aceștia rămânănd doar cu o bucățică, iar la celalalt i-a mâncat doar una. Acum i-am separat de mama... ce ar trebuii sa fac? :cry: :cry: Tin sa precizez ca mama acestora refuză să îi alapteze...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fără Urechi

Mesajde Gemon » 24 Apr 2017, 15:34

Buna,

Anul trecut in ianuarie ai avut un porcusor, cum a ramas gestanta? Daca are un mascul langa ea, trebuie separata de el chiar inainte de nastere, deoarece poate ramane din nou gestanta, in plus este si un stres imens pentru ea prezenta masculului in aceste conditii.
Are suficient fan la dispozitie? Esti sigura ca ea a rontatit din urechile puiutilor, ai vazut ca a facut acest lucru sau doar crezi ca ea era?
Trebuie sa exista un intens factor stresant sau o dieta neadecvata la mijloc pentru a se intampla acest lucru, fa o poza cu cusca lor si pune aici pe forum si o poza cu puiutii, sau trimite pozele la adresa gemon@gemon.ro

Pune o mana de fan in cusca, hrana speciala adecvata (recomandam Cavia Complete de la firma Versele-Laga, vezi ), si un ascunzis unde sa se simta in siguranta mama cu puii ei (vezi idei in ). Nu separa mama de pui, monitorizeaza-le in timp ce le creezi si conditiile necesare pentru ei, cusca nu prea mica, deoarece aceasta este si ea perceputa ca un factor de stres, sa aiba PEERMANENT fan la dispozitie toti, adapatoarea sa fie pusa la un nivel la care pot ajunge si puii sa bea apa atunci cand au nevoie.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori