Sange la dos

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Oana14
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 06 Dec 2020, 17:11

Sange la dos

Mesajde Oana14 » 06 Dec 2020, 17:15

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati. Am un porcusor, femela, si azi am observat ca avea o pata mica de sange pe la fundic....e normal?nu sta suparat si nu am observat nimic ciudat! Ar putea fi in perioada estrala?sau nu are legatura? Multumesc. Astept.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sange la dos

Mesajde Gemon » 07 Dec 2020, 15:46

Culoarea urinei se poate modifica usor in functie de dieta, de ex. sfecla coloreaza urina, culoarea este influentata si de cantitatea de lichide ce procura din vegetale si/sau de cata apa bea, putand avea culoarea de la aproape transparent pana la laptos sau chiar galben inchis-rosie-maronie.
Monitorizeaza porcusorul in continuare, vezi daca are dureri in timp ce urineaza sau nu (in cazul in care urineaza cu dificultate si/sau are dureri, poate avea cistita sau calculi renali/urinali, in aceste cazuri e nevoie de examinare din partea medicului vet).

Cantareste-i greutatea corporala cateva zile la rand, zilnic odata, de preferat la aceleasi ore (de ex. dimineata/inainte de masa) pentru a vedea daca mananca normal, daca scade in greutatea sau nu.
Pentru a putea preintampina o eventuala cistita, sa stea pe ceva cald, sa aiba un loc de odihna unde sa fie protejata de curent si frig, poti confectiona tu un hamac sau un saculet, vezi idei la Accesorii handmade viewtopic.php?f=11&t=4353
Administreaza-i vitamina C sub forma de solutie orala, 4-5 picaturi odata pe zi, pe o perioada de 7-10 zile.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori