Porcusoara mea își mușcă noua colega ☹️

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Cosminatod
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mai 2021, 12:42

Porcusoara mea își mușcă noua colega ☹️

Mesajde Cosminatod » 08 Mai 2021, 06:58

Buna, va rog dati-mi un sfat.
Până acum am avut o mămică cu puiuțul ei (femela) dar de curând am primit încă un puiuț ( femela) are o lună, și mămică îl mușcă, dar doar atunci când se pune să doarmă, in rest nu-i face nimic..adică mai mult mi se pare că îl sperie adică se aruncă spre el și el plânge foarte tare.
Nustiu ce sa fac, că mămica sa nu mai facă asta ☹️


Ați face bine sa răspundeți odată că am mai scris de 5 zile acest subiect și nimeni nu a răspuns !!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusoara mea își mușcă noua colega ☹️

Mesajde Gemon » 12 Mai 2021, 12:47

In acest caz ierarhia este cea naturala, nu e nevoie sa intervi, deoarece in acest mod femela o atentioneaza, asa invata sa se adapteze noilor conditii. Asigura mai multe ascunzisuri, pentru a se putea retrage in mod discret, functioneaza si ca bariera vizuala ce asigura un oarecare confort si spatiu privat, vezi exemple la viewtopic.php?p=129249#p129249 si in galeria noastra foto. Pune in mai multe locuri o mana de fan, acesta ofera preocupare si linisteste mental micuta.

Sa ai parte de multe clipe fericite alaturi de ele! :heart:

P.S.
Exista functia cautare care te ajuta sa gasesti raspuns la intrebarile tale in cazul in care, din motive obiective, trebuie asteptat ca un membru sau altul sa poata raspunde.

Avatar utilizator
Cosminatod
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mai 2021, 12:42

Re: Porcusoara mea își mușcă noua colega ☹️

Mesajde Cosminatod » 12 Mai 2021, 13:34

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Deja cred că au început să se obișnuiască pentru că nu o mai musca atâta de des, doar uneori.
PS: sunt noua, am incercat funcția de căutare dar nu a dat nimic, probabil nu am folosit-o cum trebuie ❗
Mulțumesc încă odată pentru răspuns, inițial mă speriasem când le-am văzut pe fetele mele că nu se înțeleg .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusoara mea își mușcă noua colega ☹️

Mesajde Gemon » 12 Mai 2021, 14:51

Cu placere!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori