Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Decarabia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 26 Ian 2010, 18:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Decarabia » 17 Iul 2011, 00:36

Salut tuturor!A trecut ceva timp de cand nu am mai intrat pe forum si asta din cauza lipsei timpului liber! Motivul pentru care va cer din nou ajutorul este faptul ca..in seara aceasta am adoptat un porcusor mascul de 8 luni...Walter ar deja 1 an si 6 luni...i- am pus impreuna in afara custii s au alergat...au avut o tentativa de bataie...cel mic fiind cel agresiv....am incercat sa ii pun impreuna in cusca dar nu au stat mai mult de 2 minute fara sa se bata...moment in care i am scos si i am pus impreuna in afara teritoriului lui Walter..in seara asta urmand sa doarma in custi separate..As dori niste sfaturi referitor la cum i-as putea imprietenii mai rapid ...pentru ca imi ieste greu sa tin doua custi de 1.20 m in camera din cazua lipsei de spatiu!VA pup

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde cryssa » 17 Iul 2011, 00:44

nu stiu daca te ajuta dar eu cand i'am 'imprietenit' le'am pus o mana de iarba de grau stiind ca le place asa ca s'au cam ignorat la inceput...dupa aia i'am pus pe unu intr'un colt si unul in alt colt in cusca(curatata bine si dezinfectata ca sa nu aiba mirosul primului porc)si intre ei erau podulete adapatori papa fan si alte bunatati..asa ca nu s'au obosit sa se mai bata rofl in plus eu trebuia sa fiu inamicul comun nu :lol: deci de voie de nevoie porcul nou l'a 'acceptat' pe cel vechi :lol:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Decarabia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 26 Ian 2010, 18:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Decarabia » 17 Iul 2011, 01:01

Multumesc de sfat!Eu am facut asta pe ternul neutru...momentan s-au mai calmat...daca nu reusesc sa ii pun impreuna in cusca in seara asta sper ca in viitorul apropiat ii voi putea pune impreuna.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde cryssa » 17 Iul 2011, 01:08

poti sa mai incerci sa le pui o gratie intre ei astfel incat sa se simta, sa se miroasa fara sa se haleasca unul pe celalalt :giggle:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Decarabia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 26 Ian 2010, 18:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Decarabia » 17 Iul 2011, 01:12

M am gandit si la asta ...si am cautat disperata prin casa insa nu am gasit decat bucati de plastic ...ceea ce nu este deloc indicat...

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Rontzy are un fratior

Mesajde Ancu Toma » 18 Noi 2011, 18:04

Asa cu i-am promis ieri, azi a venit "barza"... :P Nu stiu daca comportamentul lui Rontzy e normal, dar de cum l-a vazut pe micut il maraie, si se urca pe el ca pe o fata...Problema e ca micutul (inca nu ne-am hotarat la un nume) e baiat 100%, l-am verificat inainte sa il aducem acasa. E Rontzy gay sau poate fi din cauza ca asta micul a stat cu cel putin 2 fete in cusca pana sa il luam noi?

In seara asta pun si poze pe Imagini surprinse.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzy are un fratior

Mesajde khaos » 18 Noi 2011, 18:39

Nu-ti face griji, comportamentul este absolut normal. Ce fac ei acum se cheama stabilirea ierarhiei. Rontzy nu il maraie, ci il... baraie :) Si il calareste ca sa ii arate cine-i seful.
Or sa o tina asa o vreme si o sa-i mai apuce din cand in cand si cu alte ocazii. Si eu am 2 baieti si fac la fel.

Asteptam poze! :up2:


PS: cei de la care l-ai luat, cu femelele,... :( avertizeaza-i ca e posibil sa se trezeasca cu pui.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Rontzy are un fratior

Mesajde biancadumy » 18 Noi 2011, 20:14

:heart: asa cum ti-a spus Roxi comprtamentul e normal :) nu iti face griji :) asteptam pozeeeee multe
Ultima oară modificat 18 Noi 2011, 21:42 de către biancadumy, modificat 1 dată în total.
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Ancu Toma » 18 Noi 2011, 21:29

Oricum, ma bucur ca au trecut usor peste "prima intalnire", se baraie, se urca Rontzy pe Fluffy, dar nu se bat! Iar daca incerc sa ii despart acum...e teroare in casa. Contrar parerilor d-nei de la pet-shop, care mi-a recomandat sa iau o fetita daca tot am un baiat acasa, "pt ca stiti, baietii o sa se bata!" Eu i-am spus ca nu risc o sarcina la porcuta si ca sper sa nu se bata. Care a fost raspunsul ei? "Stiti cum se spune: speranta moare ultima! Oricum il luati pe raspunderea dvs si sa nu spuneti ca nu v-am avertizat!" Asta se intampla dupa ce o alta d-na foarte draguta de la un alt pet-shop mi-a spus:"nu mai avem porcusori, dar avem iepuri sau daca doriti un hamster!" (tot e bine ca nu mi-a dat niste pesti in loc de porcusor, cred ca s-ar fi obisnuit si pestii sa stea pe uscat si Rontzy cu apa :tease: ) Oamenii astia sunt inconstienti si ar trebui sa facem ceva!
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 18 Noi 2011, 21:33

ai procedat foarte bine ca ai luat un pui de acelasi sex ;-)
si legat de batai la baieti - multi de pe forum au baietei.
si eu am 2 feciori. se inteleg super. papa impreuna, se joaca,
se inghesuie in casuta ca sa doarma impreuna, desi au doua.
se mai baraie din cand in cand si se mai cotaie, dar e un comportament
absolut normal ;-)

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Ancu Toma » 18 Noi 2011, 23:41

OOOOkkkkk!!!!
A aparut o mica problema,cam jenanta din punctul meu de vedere.In incercarea de stabilire a ierarhiei,Rontzy al nostru a eliminat pe blanita lui Fluffy o substanta "gelatinoasa" asemanatoare cu siliconul sanitar pe care din pacate nu tare reusesc sa o scot din blanita lui Fluffy fiindca s-a intarit foarte repede(cam la fel ca si siliconul)
Acum intrebarea mea este:Ce este acea substanta??? fiindca lui Rontzy i-a iesit mai mult din anus decat din penis :wasntme:
In cazul in care este lichid seminal,poate fi din cauza faptului ca Fluffy a stat cu fete in cusca?daca da,cum pot elimina "mirosul"?
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 18 Noi 2011, 23:59

sincer la acest aspect nu ma pricep. poate te ajuta cineva cu mai multa experienta.
poti sa speli puiutul cu sampon de bebe. este insa important sa stii ca baita nu e
recomandata, decat la recomandarea medicului.
as vrea sa stiu insa daca inainte sa ii pui impreuna in cusca, ai spalat cusca cu otet
si ai pus asternut curat. intrebarea ar putea parea banala, insa procedand asa, sansele
sa iasa cu scandal sunt mai mici. e bine de evitat mirosul celui mare in cusca inainte sa
ii pui impreuna :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Gemon » 19 Noi 2011, 00:17


Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Ancu Toma » 19 Noi 2011, 20:59

Am schimbat asternutul si am spalat cusca cu sampon nizoral pt ca am inteles ca mirosul de otet e prea puternic pt nasucul lor. Imi vine sa scriu "normal ca am facut-o" dar ma gandesc ca or fi fost o gramada care nu au curatat-o asa ca ma abtin din comentarii de genul "duuuuh". :lol:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 20 Noi 2011, 02:15

otetul e recomandat, pentru ca acesta curata si depunerile de calc de pe fundul custii.
daca speli cusca cu otet si dupa clatesti bine cu apa, nu vor fi probleme ;-) nizoralul
e bun dezinfectant in cazul in care ai o problema gen micoza, care se depune si pe cusca
si accesorii :)


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori