Comportament ciudat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament ciudat 2

Mesajde khaos » 19 Dec 2011, 14:04

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament ciudat 2

Mesajde irena » 19 Dec 2011, 14:12

in general tind sa faca exact opusul la ce ne dorim :lol:
oricum, dispute pentru ierarhie vor fi, si in fond si la urma urmei important nu e cine domina,
ci sa se inteleaga.

EdyAndrey
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iun 2014, 14:52
Localitate: Timisoara

Comportament ciudat?!?

Mesajde EdyAndrey » 24 Iun 2014, 11:36

Mi-am luat primul porcusor de Guineea acum 1 saptamana si cand il scot afara din cusca si il pun in pat sta intr-un singur loc si nu face nimic.Am incercat sa ii dau frunze de salata verde cand statea in pat si nu le manca. Stiti voi ce are :?:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Comportament cuidat?!?

Mesajde anca » 24 Iun 2014, 20:16

Cel mai probabil este speriat, inca nu s-a acomodat cu tine. Asa se comporta majoritatea la inceput, mananca doar cand se simt in siguranta, in ascunzatoare, sau noaptea. Ai rabdare cu el si nu il stresa prea tare. Treptat se va acomoda cu tine. Salata incearca sa nu-i prea dai doar daca e din sursa sigura, si atunci destul de rar.

Daca ai posibilitatea, adu-i un partener, neaparat de acelasi sex. Va face acomodarea lui mult mai usoara, nu va mai fi asa speriat, vor cerceta impreuna, se vor indemna la mancare si va fi mult mai fericit!

EdyAndrey
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iun 2014, 14:52
Localitate: Timisoara

Re: Comportament cuidat?!?

Mesajde EdyAndrey » 24 Iun 2014, 21:54

Salata e de la bunica mea din gradina deci nu e stropita cu toate prostiile.Saptamana viitoare o sa imi cumpar o cusca mai mare si o sa cumpar/adopt un alt porcut , tot mascul. Oricum merci de raspuns :D

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Comportament cuidat?!?

Mesajde anca » 24 Iun 2014, 23:07

Este foarte bine ca ii dai legume din gradina bunicii tale, salata lor le place foarte mult, doar ca pe termen lung poate cauza diaree, de aia ziceam sa ii dai mai rarut.

Ma bucur ca o sa ii aduci un prieten. Incearca sa ii aduci un puiut, il va accepta mult mai usor. Daca ai gasi sa adopti unul ar fi perfect, pentru ca cei din petshop-uri vin de multe ori cu boli si probleme. Citeste pe site pasii care trebuie urmati cand la faci cunostiinta pentru a nu avea certuri, batai.

Bafta la gasit un fratior pentru Puffy :love:

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Comportament ciudat

Mesajde Gabici » 10 Feb 2015, 00:13

Am adoptat un porcusor in urma cu circa 10 zile; fiind baiat ca si ai mei l-am pus in aceeasi cusca insa au o gratie mica in podea intre ei; l-am observat din prima zi ca e cu ceva mai agitat decat eram eu obisnuita la porcusori, insa de cateva zile deja are perioade tot mai dese cand tipa ca si cum i-ar fi foame si se misca mult prin cusca, se ridica in doua picioare ca si cand cere mancare, insa in astfel de cazuri nu vreau sa ii dau mancare imediat sa nu se obisnuiasca asa; oricum are mancare mai ales fan mai tot timpul; nu cred sa o faca nici din cauza celorlalti doi porcusori pentur ca atunci ar trebui sa mearga la gratia care ii desparte insa nu prea o face, mai ales cand tipa nu merge la gratie deloc; am incercat sa il verific daca e bolnav sau il doare ceva insa nu am gasit nimic; e destul de suparator ca e galagios si mai nou o face tot mai des, chiar si in a doua parte a noptii; de asemenea, vreau in viitorul apropiat sa ii gasesc stapani si as vrea sa rezolv pana atunci aceasta problema; de la ce poate fi acest comportament?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament ciudat

Mesajde Gemon » 10 Feb 2015, 23:55

Probabil cere atentie. Reamenajeaza des locul, pune si un etaj si acolo sus ascunde alimentele, sa caute, nu-i pune direct in fata.
Fa-i un loc de odihna ce indeplineste si functia de ascunzis. Pune langa aceasta un podulet cu mult fan, ceva asemanator cu acesta,
Imagine
pe langa cel aflat in suportul de fan, pentru a face efort sa ajunga acolo.
Serveste-i masa diferit, poti atarna sus un morcov de ex. pe o sfoara de bumbac, pentru a face miscare multa in timp ce musca din el. Alta data legi acolo un hamac, si uite ii captezi atentia spre cercetare, va interactiona mai mult cu mediul sau.

Andreea100
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 10 Feb 2016, 22:47
Localitate: Bucuresti

Întrebare

Mesajde Andreea100 » 10 Feb 2016, 22:54

Bună seara iubitori de porcusori! Am un porcusor de aprox 3 luni, băiețel, vioi și sănătos! În seara asta ni s-a întâmplat ceva ciudat și am cautat peste tot însă nu am găsit nimic sa ma ajute! Asa ca apelez la voi! Îmi țineam porcusorul în palme și cu lăbuțele din fata m-a prins de degete și se încorda iar în palma cealaltă mi- a curs o substanță alba transparenta gelatinoasa care s-a intarit pe loc devenind foarte lipicioasa! Ați pățit asta? Știți ce ar putea fi ?

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Comportament ciudat

Mesajde Lexy87 » 12 Apr 2016, 16:26

Toate buna si frumoase cu baietii mei pana azi. De cand m-am trezit am observat ca cel mic il calareste pe G-force si incearca sa-l monteze... Parca se stabilise ierarhia..acuma insa G-forcel e iarasi amarat si chinuit cum era cu Fluffy. Ce-as putea sa fac? Muffin e inca mititel..abia e o treime cat G-force si nu-i face rau fizic..doar ca il streseaza..nu-l lasa o secunda..si G-forcel plange..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament ciudat

Mesajde Gemon » 13 Apr 2016, 22:26

Incearca cu imbogatirea mediului, reamenajeaza cusca, sa aiba mai multe ascunzisuri, bariera vizuala formata din fan, iar cand le dai masa, ascunde in mai multe locuri bucati de legume, sa caute.
Sa aiba fiecare locul lui de odihna, puse in asa fel, incat sa ingreuneze contactul vizual.

sa se poata plimba macar jumatate ora in afara custii, aceasta la fel canalizeaza atentia spre cercetare-cautare.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Comportament ciudat

Mesajde Lexy87 » 14 Apr 2016, 02:20

deja au cinspe mii de casute si ascunzisuri si jucarii si etc. in afara custii nu prea ii las decat pe canapea langa mine, pt ca le-am facut o cusca (mai degraba tarc) pe jumate de sufragerie, 150x200cm. are 2 "compartimente" care ar fi dormitorul cu mai multe casute si bucataria unde au fan, pelete etc. le-am facut si fleece forest si alte chestii vazute pe instagram, au chestii de ros..tuneluri..etc.

chiar nu mai am unde sa le fac si spatiu de joaca in afara custii..si nici din ce pt ca am folosit gratiile de la tarc si de la cusca pt noua cusca.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament ciudat

Mesajde Gemon » 16 Apr 2016, 18:38

Ideea este sa reamenajezi, adica sa schibi locul accesoriilor, sa le pui diferit, sa gasesca un mediu diferit fata de cel obisnuit, pui in alte locuri fan etc.

Asa le canalizezi atentia spre cercetare, niciunul nu gaseste locul lui sau drumul lui obisnuit, sunt indemnati sa cerceteze, sa caute, si toate acestea au influenta pozitiva asupra comportamentului.

Bobo2407
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 09 Aug 2016, 15:42

Re: Comportament ciudat

Mesajde Bobo2407 » 09 Aug 2016, 15:51

Salut .decurand am achizitionat 2 porcusori inca nu stiu sigur care este mascul si femela dar eu dupa comportamentul unuia dintre ei eu cred ca este mascul axel iar el cand il iau in brate ma musca dar nu un muscat nervos ma miroase pe maini ma linge (cateodata)si incepe sa roada pe deget din ce in ce mai tare .prima data mi-a trecut prin cap ca am un anume miros si m-am apalat pe maini si m-am si dezinfectat pe maini dar tot la fel va rog sa imi apuneti de ce se intampla asta .ps sunt pui .imi vine sa mor pt nu imi dau seama dc se intampla asta :suicide:

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Comportament ciudat

Mesajde Miki_C » 09 Aug 2016, 23:06

Cel mai bine pune cate o foto cu zona intima a lor si iti vor spune cei de pe forum daca sunt mascul si femela ... :wasntme:

Si purcica mea are cam 4 luni si cand o tin in brate si o alint imi linge mainile si uneori strange mai tare cu dintisorii, alteori doar ma ciuguleste usor.
Cand stau intinsa in pat se urca pe umerii mei, se ascunde in parul meu, intre perna si ceafa si ma linge/rontaie de gat. :winking:
Eu o pun in pat, mai alearga putin si vine cu viteza, sare pe
burta mea, apoi pe piept, se duce iar in spatele gatului meu, se ascunde in par si o ia de la capat. Eu cred ca doar se joaca, ca doar fan are la discretie si primeste 3 mese/zi legume si mancare speciala dimineata deci nu ma rontaie de foame... :giggle:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori