Comportament ciudat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comportament foarte ciudat

Mesajde cristisz » 09 Feb 2011, 12:00

Frumoasa fiara si din cate vad foarte rasfatata.
In primul rand, cred ca Roger se plictiseste. Cat am fi noi de iubitori, are nevoie de cineva cu care sa barfeasca. Un puisor mic (de acelasi sex) i-ar schimba viata in bine
In al doilea rand, de cusca este cam aproape o planta care mancata i-ar putea face rau. Curios fiind si de plictiseala s-ar putea sa o guste.
Banuiesc ca e pofticios dar din meniul lui ar trebui scoase sticksurile si covrigeii. Exista asa o lista lunga de alimente permise incat nu se va plictisi.
poza cu copiii mei

kazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 07 Feb 2011, 23:05
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament foarte ciudat

Mesajde kazu » 09 Feb 2011, 22:06

foarte frumosi.. sa-ti traiasca. Da.. Noi suntem un cuplu.. cand scrie sotia mea, cand scriu eu..Ne impartim cum putem. Ii mai dam dimineata.. cel putin eu ii dau paine prajita ca ii place mult. Nu ii dam multa.. cate o coaja sa roada la ea. I-am cumpart betisoare din lemn de coacaze.. dar nici nu se atinge de ele. Vad ca si-a mai revenit acum... dar cred ca o sa ii luam un fratior pana la urma. Sa speram ca nu o sa-l bata.. ca isi cam apara teritoriul. La dracaena din poza nu ajunge.. am avut grija sa nu atinga frunzele cusca. Cineva de pe forum da spre adoptie purcelusi?

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comportament foarte ciudat

Mesajde MaraC » 09 Feb 2011, 23:45

Nu este buna pentru el painea prajita !!!! Ii face foarte rau !!! poate primi MAXIM cateva bucatele de paine USCATA nu prajita si nu sfarmicioasa cateva dati pe luna .
Eu una stiu ca lemnul de la plantele cu fructul rosu sunt otravitoare :suicide: . Mai bine ii dai cateva crengute proaspat taiate de mar.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comportament foarte ciudat

Mesajde cristisz » 10 Feb 2011, 10:43

poza cu copiii mei


Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comportament foarte ciudat

Mesajde true_fan_66 » 11 Feb 2011, 23:02

Chestia asta cu sperietura brusca am patit-o si eu cu unul din porci. Pur si simplu isi vedea linistit de pascut cand, deodata, i s-a parut lui ca e ceva sub unul din podulete si cand a sters-o in casuta au fugit si ceilalti pe unde au apucat. A avut curaj sa iasa doar cand m-a vazut pe mine ca am inceput sa-i controlez poduletul, sa ii arat ca nu e nimic nici sub el nici pe langa, pentru ca daca el vedea ca e totul OK atunci si ceilalti se linisteau. :lol:

--Aida--
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 24 Iul 2011, 14:44
Localitate: Bucuresti

Comportament ciudat

Mesajde --Aida-- » 11 Dec 2011, 19:55

Am observat acum nici 15 minute cand i-am dat Soficai nist e patrunjel,ca in clipa in care mesteca se ineaca si flancane intr-un fel ciudat miscandu-si limbuta in gura.Ce poate avea :( ?Mentionez ca e prima oara cand face asa si ca scoate si un chitait ciudat scurt si puternic.Va rog ajutati-ma···

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Comportament ciudat

Mesajde maria » 11 Dec 2011, 20:02

eu cred ca e cazul sa mergi maine la dr manea, sa ii verifice dintisorii si gingiile
sa nu aiba ceva infipt in gingie sau vreun abeces sau vreo rana pe undeva prin gurita
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

--Aida--
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 24 Iul 2011, 14:44
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament ciudat

Mesajde --Aida-- » 11 Dec 2011, 22:41

Unde lucreaza dr Manea?Si cat ar costa un consult?

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament ciudat

Mesajde irena » 12 Dec 2011, 00:43

citeste
datele de contact ale dr. manea sunt in prima postare.

--Aida--
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 24 Iul 2011, 14:44
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament ciudat

Mesajde --Aida-- » 12 Dec 2011, 11:28

Astazi Sofica e ceva mai bine.Poate manca nu mai face asa de des gestul cu gurita...in schimb isi smylge sau isi curata{ nu imi dau seama} blanita.Va rog mult de tot...daca ae afla cineva de spexialitate e aici dati-mi o posibila cauza pentru care se manifesta asa.Trebuie sa mai spun ca de 4 zile tine tratament cu vitamina c ca sa nu ii mai cada parul.A da...era sa uit aseara cand se chinuia la fel cu labuta sa scoata ceva din gura a scuipat o biluta neagra, cam un sfert din marimea unei boabe fecale.Credeti ca e inecata cu ceva?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Comportament ciudat

Mesajde maria » 12 Dec 2011, 12:15

aida, ai sunat la dr manea?
eu te rog sa mergi la el
nu e de joaca
in situatia asta TREBUIE sa-o vada un medic care se pricepe la probl dentare, cat mai repede
ei au digestia f sensibila si risti f mult daca nu te duci
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Comportament ciudat 2

Mesajde Agnes Rata » 17 Dec 2011, 16:30

De 2 zile Pufy al meu se comporta foarte ciudat... Vreau sa spun ca noaptea ma baga in toate bolile.. Sta linistit si moflaie si intr-o secunda a si facut o tura de cusca in care se bate de toti peretii custii... :speachless: Actiunea se repeta de 2-3 ori dupa care se pune la somn. Am mai observat ca nu mai bea apa (pana acum ii puneam apa de 2-3 ori pe zi si o topea). De mancat mananca foarte putin. M-am uitat la el in guritza sa vad daca e ceva in neregula cu dintisorii, dar e ok (din ce s-a vazut)... Acum il urmaresc sa vad daca face pishuc ca l-am tinut vreo 3 ore afara si nimic... Bobitze face... Oare ce poate sa fie? Am cautat pe forum, dar nu am gasit nimic asemanator. Acum e in cusca si face ce face el mai nou: muta bolu cu mancare in mijlocul custii si se pune pe tzopait pe toti peretii... ~X(
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament ciudat 2

Mesajde Gemon » 18 Dec 2011, 03:54

Porcusorii isi consuma energia in plus in acest fel, brusc incepe sa fuga si face cateva ture, se intampla sa si sara in sus sau sa se opreasca la fel de brusc si sa schimbe instantaneu directia, aceasta fiind o manifestare normala. Intr-o cusca mica spatiul este foarte restrans, poate sa se loveasca usor si des, neavand spatiu pentru desfasurare. Citind doar relatarea ta mentionez ca aceasta stare poate fi declansata si de un stimul necunoscut ce provoaca teama sau panica, sau un discomfort de care incearca sa "scape" in acest mod.

In topicul personal ai mentionat ca poate o sa aiba si un fratior, intr-un alt mesaj scris pe forum ai postat ca doresti sa ii aduci un partener cu parul scurt dupa ce mariti casuta si spatiul de joaca. Dupa ce ii vei putea asigura aceste nevoi, va interactiona cu unul din semenii lui intr-un spatiu imbogatit cu diferite accesorii, asa cum e normal sa faca un animal social in conditii de bunastare.

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Comportament ciudat 2

Mesajde Agnes Rata » 18 Dec 2011, 11:53

Am dedus ca acest comportament al puiucului meu a fost din cauza unui cutremur (a fost unul ieri cu epicentrul aproape de Vf. Mogosa). Ieri am fost prin Praktiker sa ne uitam dupa materiale pentru noua casutza a micutzului nostru si cu 300 lei MAX ii facem cuibusorul de vis! Suntem si in cautare de fratzior si chiar am vazut unul, dar din pacate e mai mare decat Pufy (noi il vrem pe el seful :D) In ianuarie ne apucam de construit :D mutam mobile si renuntam la una alta pentru traiul bun al micului nostru curentat si al viitorului colocatar :love:
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament ciudat 2

Mesajde irena » 18 Dec 2011, 13:02

ai mei fac ture in cusca in fiecare seara. prima data si eu m-am speriat, credeam au patit ceva.
de fapt asa se joaca.
legat de apa, si la ai mei am observat ca beau mai putina. ma gadesc ca e din cauza ca a trecut
vara, nu mai e atat de cald si poate de aceea. insa nu au renuntat de tot la apa. dupa ce molfaie
fan, fug la adapatoare.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori