Rontzi & Miki

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Rontzi & Miki

Mesajde p_andreea » 16 Feb 2012, 14:48

Imagine

Like star

Imagine

Aici papam fan :loving:

Imagine

E clar de ce ma alinta mami "Woodyshor"

Imagine

Si ca o maimutica ce sunt ma catar pe pernele de la canapea pentru a ajunge pe spatar, locul meu preferat de lenevit :lol:


http://s1126.photobucket.com/albums/l61 ... eo0029.mp4

Scuzati calilatea imaginilor, este filmat cu telefonul!
Ultima oară modificat 26 Feb 2012, 14:46 de către p_andreea, modificat de 3 ori în total.
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Rontzi

Mesajde anisoara » 16 Feb 2012, 15:05

Cat sunt de draguti!
Si ce blanita
Sa-ti traiasca! :heart:
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi

Mesajde p_andreea » 16 Feb 2012, 16:59

Multumesc! :smile:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Rontzi

Mesajde maria » 16 Feb 2012, 17:21

la rontzi imi plac ochiisorii si blanita ciufulita si culoarea, care se asorteaza cu patura si ... mai tot :smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Rontzi

Mesajde biancadumy » 16 Feb 2012, 20:37

Super scumpic :) si cred eu ca sigur ar fi si mai fericit cu un partener de acelas sex langa el :up2: :up2: :love:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi

Mesajde p_andreea » 16 Feb 2012, 23:56

Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi

Mesajde p_andreea » 24 Feb 2012, 15:51

Nu stiu cum sa incep acest post...poate doar spunand ca nu ma asteptam ca porcusorii sa fie niste animale atat de simtitoare!
Ieri cand hamsterul meu era cat pe ce sa ma paraseasca iar eu ma chinuiam sa il ajut sa respire, Rontzi, care se afla in pat a venit la mine de cum l-am luat pe Shobica din acvariu si il impingea cu boticul, parca sa-l aduca in simtiri...
Cat timp am stat in pat cu Shobica invelit in bluza ca sa ii fie cald, Rontzi nu a plecat de langa el, nu credeam ca o sa aiba o asa legatura!
E drept ca le-am dat drumul la amandoi prin pat si au interactionat, iar Shobica e un hamster foarte bland, care nici atunci cand l-am chinuit sa ii dau antibioticul cu seringa nu a incercat sa ma muste, si ca desi Rontzi il mai impingea cu boticul niciodata nu a rectionat violent! Dar ca Rontzi sa vina si sa stea langa Shobica si sa-l impinga cu boticul...nu ma asteptam si chiar parea ca sufera pentru ca tipa si parea sa se simta la fel de neputincios ca si mine!
Porcusorii sunt niste animale minunate, iar cei care sustin ca sunt niste rozatoare fara creier sunt niste indivizi care nu au avut niciodata contact cu asemenea animale! :love:
Acestea fiind spuse, consider ca acest topic ar trebui dedicat atat lui Rontzi cat si lui Shobica!

Shobica
Imagine

Imagine

Si daca tot vi l-am prezentat si pe Shobica sa va spun si cate ceva despre el.
Pe Shobica il am din septembrie 2011, initial a fost al unei cunostiinte care l-a luat pentru a inlocui hamsterul ce-i murise, doar ca nu ii acorda prea multa atentie, mancare cat sa nu moara de foame si curatenie cand isi amintea. Initial mi-a fost lasa in gazda, teoretic pentru cateva zile, zile care s-au transformat in saptamani. Asa ca am luat decizia de a o contacta pe respectiva persoana si de a o intreba daca il mai vrea, raspunsul a fost nu, deci m-am procopsit cu un hamster, hamster care nefiind bagat in seama prea mult era foarte salbatic, musca si fugea prin acvariu cand incercai sa pui mana pe el. Ce era de facut, curatenie trebuia sa ii fac, deci cu riscul de a fi capsata l-am luat in mana pentru prima data, apoi au mai urmat si alte momente in care am interactionat, pana cand Shobica nu mai musca!
De fapt il invatasem sa il scot prin pat sa se plimbe si stia el ca atunci cand spun "Hai afara" o sa il scot la o plimbarica si se ridica cu labutele pe acvariu asteptand sa il scot, mai nou doar zic "Hai afara", bag mana la el si se urca singurel in mana. De multe ori daca bag mana la el vine si cauta mancare pentru ca stie ca de cele mai multe ori primeste ceva bun.
E un scumpic! Sper ca nu v-am plictisit, dar ideea de a-l pierde m-a determinat sa il apreciez de 2 ori mai mult!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Rontzi & Shobica

Mesajde crisa24 » 24 Feb 2012, 18:10

sincer imi doresc si eu un hamster, dar am intezis! :(
culoarea lui Rontzi este superba si Snobica este tare simpatic, se va face bine!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Shobica

Mesajde khaos » 24 Feb 2012, 18:20

Shobica este fix genul de hamster care ma da gata! Alb si latos :D In genul nepotelului Snow, al Biancai.
Sa fie sanatos! ca frumos e deja :tease:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Shobica

Mesajde p_andreea » 25 Feb 2012, 01:00

Multumesc pentru gandurile bune! Sper sa fie auzite acolo unde trebuie si Shobetele meu sa isi revina complet. Oricum este mai bine decat ieri si am primit si ceva sfaturi de la doamna dr. Ana Pantu, careia ii multumesc din suflet caci nu oricine ar fi bagat in seama si ar fi ajutat o persoana necunoscuta fara a avea nimic de castigat. Maine o sa ii iau tratamentul recomandat si sper ca totul se va termina cu bine! :)
Si tot maine il voi lua si pe noul fratior al lui Rontzi, sper sa se inteleaga!!! :tease:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Rontzi & Shobica

Mesajde irena » 25 Feb 2012, 01:22

p_andreea, hamstericiul e super si sunt sigura ca se va face bine ;)
Topicurile personale ale membrilor sunt insa dedicate porcusorilor de guinea... de aceea te rog ca la acest topic sa te rezumi la postari si poze referitoare la rontzi (evitand off-topicul), iar poze cu hamstericiul si intrebarile care mai apar le poti posta la topicul Alte animalute.
ce ai postat despre raceala am sa mut tot acolo, asta ca sa stii unde sa cauti.
mersi de intelegere.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Shobica

Mesajde p_andreea » 25 Feb 2012, 01:26

Am inteles, nu-i nici o problema, acum stiu ce am de facut! :tease: Multumesc pentru intelegere!:)
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Rontzi & Shobica

Mesajde irena » 25 Feb 2012, 01:39

mesajele despre boala le-am mutat, cum ti-am spus in postarea anterioara. sa nu te sperii daca nu le vezi, apar nitel mai in urma, deoarece la topicul de animalute s-a mai
postat intre timp. insa cand e ceva, scrii acolo si sigur ti se va raspunde ;)

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi

Mesajde p_andreea » 25 Feb 2012, 14:52

Astazi i-am adus un nou prieten lui Rontzi..cat de prieteni sunt nu stiu deocamdata, inca sunt la faza cu baraitul si leganatul fundului. De fapt Rontzi e cel care baraie si se leagana mai ceva ca un cocos, ala micu, saracul fuge si se ascunde, dar de supus nici vorba.
Sper sa nu dureze prea mult situatia asta!!!

Deci, fara a ma mai lungi vi-l prezint pe "Michiduta" (nu m-am hotarat la nume si ii zic asa pentru ca, desi sunt frati, este pe jumatatea lui Rontzi)


Imagine
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Rontzi & "Michidutza"

Mesajde irena » 25 Feb 2012, 16:09

inca unul scapat dupa tornada =)) ce freza nebuna are :lol:
sa iti traiasca si sa fie sanatosi!

ideea e ca atunci cand le faci cunostinta, sa o faci pe un spatiu neutru, unde sa nu fi fost nici unul din porcuti.
le improvizezi de exemplu un tarc, pui o patura curata si ii lasi sa isi faca damblaua, fara sa intervii (decat daca
se lasa cu sange - la propriu). dupa ce termina, ii pui in cusca spalata bine cu apa si otet si cu asternut curat.


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori