SOCIALIZARE!!

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
alexandraT
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 31 Ian 2012, 17:05
Localitate: bucuresti

SOCIALIZARE!!

Mesajde alexandraT » 14 Sep 2012, 00:03

Buna seara tuturor membirlor!

Pentru inceput o sa spun ca am un procusor, pe care il iubesc mult,mult! Numele lui este Mr. Piggy, are 1 an si jumatate, si acum, ca se termina vara, nu o sa mai pot sa ies cu el la plimbarica.

Asa ca, ma gandeam, sa facem un loc de socializare pentru purcelusii fara pereche. Nu imi pot permite 2 purcelusi, din pacate, dar de ce nu, sa isi faca un prieten, doi, cu care "sa se viziteze" 1 data pe saptamana.

De exemplu sa tin un porcusor 1 zi la mine si vice-versa, sau 1 ora de "intalnire".

Astept propuneri pentru ca stiu ca mai sunt si alti tatici/mamici cu un singur puiutz :love: Let's make it happen!

P.S. Din pacate nu stiu cum sa pun poze cu porcutzul meu , si tare mult vreau sa il arat :heart: Ma ajuta cineva?
Multumesc,

Am uitat sa va multumesc voua, gemon, datorita voua il am pe acest adorabil porcutz. L-am adoptat prin intermediul vostru.

Multumesc!

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde biancadumy » 14 Sep 2012, 00:09

Buna,in primul rand poze poti sa incarci pe www.photobucket.com si aici sa pui linkul cu IMG,atat :)

in al doilea rand e o idee cam proasta,porcusorii de guineea se tin minim 2 de acelas sex si asta nu doar pentru o ora sau o zi.Daca tot aduci unul si dupa o zi pleaca al tau se va simti iar singur si nu ai rezolvat nimic.Plus ca e si un stres pentru ei.Nici nu apuca bine nou venit-ul sa se acomodeze ca pleaca iar..

Iti garantez ca unde mananca un porcut nici nu il simti pe al doilea :) iar al tau va fi muuult mai fericit :hi:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde Allma » 14 Sep 2012, 00:32

Daca vrei te ajut eu cu pozele, vb pe PM. Apoi, e o idee proasta... Cum a zis si Bianca, nu costa cine stie ce intretinerea a 2 porcuti. Ei mananca fructe, legume, sigur ai in casa pentru tine, de unde le poti da si lor :smile:
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde chinchi2 » 14 Sep 2012, 02:00

Asta vroiam sa fac si eu cu porcusorul meu,dar nu este o idee prea buna.
Ei au nevoie in permanenta sa stea cu un porcusor.
Asa ca ori ii aduci un prieten,ori il lasi singur :worried: .TU decizi :(

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde khaos » 14 Sep 2012, 10:55

Buna Alexandra! Esti membra pe forum de atata vreme, si totusi cred ca nu ti-ai facut inca timp suficient sa-l rasfoiesti mai in detaliu si sa inveti mai multe despre porcusorul pe care il cresti.
Da, ai dreptate ca aceste animalute sunt sociabile, si probabil si al tau tanjeste dupa compania unui alt porcut. Insa ceea ce propui tu nu l-ar ajuta deloc. Ba mai mult, i-ar face viata grea.
De fiecare data cand 2 porcusori se intalnesc, intre ei se stabileste o ierarhie. Asta inseamna ca unul este subordonat altuia. Lucrul asta nu se intampla in 5 minute, ci dureaza. Sa zicem ca intr-o zi, cat ii tii impreuna, porcusorii se obisnuiesc unul cu altul si se accepta. Abia cand le e bine, tu ii separi si aduci altul. Schimbandu-i partenerul in fiecare zi nu faci decat sa-l supui la mai mult stres decat sa-i aduci vreo bucurie. Ei au nevoie intr-adevar de un coleg de joaca, un porcusor de acelasi sex alaturi de care sa se bucure, sa vorbeasca, sa alerge ori sa se ascunda. Dar au nevoie sa stea mereu impreuna, nu sa schimbe partenerul o data la o perioada de timp.

In speranta ca vei primi bine aceste sfaturi, as vrea sa te indemn sa citesti si site-ul gemon.ro. Nu doar forumul, ci site-ul. Pentru ca acolo sunt primele informatii de care ai nevoie, apoi aici noi dezbatem pe marginea lor.
Nu o lua in nume de rau faptul ca ai primit pana acum raspunsuri nefavorabile la propunerea ta, insa acest "stil de viata" nu e cel mai potrivit pentru porcusorii de guineea. Poate pentru alte animalute da, insa pentru ei nu.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde crisa24 » 14 Sep 2012, 11:04

sa mai zic si eu ceva?

cand iti este cineva foarte drag (iubit, mama, tata) si te desparti de ei, ca pleaca undeva departe pentru 1 luna, un an, este trist nu, plangi, suferi si abia astepti sa ii revezi, daca traiesti singur si nu ai pe nimeni, te obisnuiesti nu?
Daca vrei sa ramana singur si sa nu ii aduci pe nimeni, mai bine ramane singur mereu, este foarte greu, vor slabi, vor suferi, vor tanji dupa afectiune, afectiune pe care tu nu i-o poti oferi ca un prieten ca si el, de acelasi sex :love: .


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

alexandraT
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 31 Ian 2012, 17:05
Localitate: bucuresti

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde alexandraT » 23 Sep 2012, 00:29

Ok, ce sa mai zic...pentru "khaos ": am citit de multe ori site-ul cat si forum-ul gemon inainte sa il adopt pe porcutul meu, asa ca stiu ce este bine si ce nu, atat in alimentatie cat si cu restul( afectivitate,etc).
Eu calatoresc destul de mult iar in aceste calatorii este implicat si Mr Piggy, care sare singur in cusca de calatorii pe care o are( se gandeste la vacante mereu) :idea: Logic,nu am cum sa calatoresc impreuna cu 2 porcuti, ori cat de mult imi place ideea, asa ca asta este situatia,el este fericit,mereu alintat si bagat in seama, asa ca nu duce lipsa de afectiune ori de ideea plictiselii. Nici nu ma gandesc sa renunt la el vreodata, insa, poti intelege ca, eu doar am avut ideea aceasta,mai mult curioasa de cum ar reactiona la intalnirea cu un alt porcutz, el fiind mereu curios de orice e nou( inclusiv persoane noi).


Am inteles din sfaturi ca nu este o idee buna, ok, o sa ramana singur si asta este. Singur singurel niciodata nu este, ma are pe mine ca si "partener de joaca". :heart:

Va multumesc oricum tuturor membrilor pentru implicare. :up2:

alexandraT
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 31 Ian 2012, 17:05
Localitate: bucuresti

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde alexandraT » 23 Sep 2012, 00:56

Mr.Piggy. :loving:

Imagine

Imagine

Imagine


O seara buna tuturor.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde biancadumy » 23 Sep 2012, 00:58

(copiezi ultimul link cel cu IMG)

Super poze :) si el e dulce rau :loving:
Ultima oară modificat 23 Sep 2012, 01:01 de către biancadumy, modificat 1 dată în total.
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde Allma » 23 Sep 2012, 00:59

foarte frumos, iserez eu ca sa le vada si altii:
Imagine
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde chinchi2 » 23 Sep 2012, 01:26

Vai ce porcusor :heart: .Asa arata viitorul meu baietel(daca va ramane el) :clapping:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde Allma » 23 Sep 2012, 01:29

Nu am observat, dar mai erau poze:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: SOCIALIZARE!!

Mesajde chinchi2 » 23 Sep 2012, 01:36

Ultima poza e foarte frumoasa :heart: .Ar merge la o revista despre porcuti :giggle: :giggle:


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori