Povestioara trista cu final fericit

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Povestioara trista cu final fericit

Mesajde Amii » 14 Feb 2013, 22:59

Buna tuturor,nu demult am descoperit acest forum dedicat porcusorilor de guineea.Cand am citit mai multe despre ei m-am decis ca vreau si eu unul.Zis si facut.Recunosc ca m-am grabit si nu eram pregatita asa cum am crezut.Acum vreo saptamana si ceva,am postat anuntul la adoptii/donatii.Am vrut sa il adopt tocmai pentru ca tot citisem ca in pet shopuri exista riscul de a avea diferite boli...sper ca nu va plictisesc povestea e lunga dar incerc sa o scurtez :lol:.Am vorbit cu mai multe persoane sa adopt un porcusor.Printre care si o domnisoara care dona vreo 5 puiuti.Mai avea unul si mi-a spus ca o sa mi-l pastreze un weekend pana fac rost de o cusca.Tot weekendul m-am zbatut sa gasesc ceva in care sa il tin.Am gasit un acvariu vechi pe care nu il folosisem de cativa ani...l-am curatat l-am echipat pt porcusor(si da,acvariul nu e bun stiu,nu ma criticati,cusca e aproape gata) apoi seara,am iesit in oras,timp in care am tot tinut legatura cu persoana care avea sa imi doneze.I-am cumparat mancarica si cateva accesorii.Fix dupa ce am iesit din pet,mi-a trimis un mesaj in care mi-a spus ca a gasit alt stapan pentru porcusor. :suicide:.Nu imi venea sa cred!!eram revoltata..imi promisese iar eu imi pusesem toate sperantele in ea..sperante pe care mi le-a spulberat.In fine am dat uitarii intamplarea.Peste cateva zile,m-a contactat un domn care mi-a spus ca are tot 5 puiuti si ca imi poate dona unul.In seara respectiva ne-am intalnit,am luat porcutzul toate bune si frumoase.Primele 2 zile am incercat sa nu ma joc prea mult cu el ca sa se acomodeze.Cam a treia zi,l-am luat in brate si am observat ceva,un fel de ciuperca pe urechiusa lui.M-am panicat..RAU si am facut o greseala teribila.Am vrut sa il donez pe puiutul meu bolnav.Credeam ca nu o sa ma descurc in a avea grija de el.Eram atat de suparata pe vechiul stapan.Cum putuse sa nu imi spuna despre problema pe care o avea mititelul?Eram la un pas sa il dau altcuiva.Atunci dintr-o data mi-am dat seama ca gresesc si ca nu il pot da.I-am cumparat medicamente pt presupusa micoza.Cateva zile l-am tratat cu betadine,vitamina c si clotrimazol(cel mai tampit unguent din viata mea,din vina caruia i-am facut si mai rau :( ).De 3 zile il dau cu betadine,nizoral si vitamina c.Inca ne luptam cu micoza dar speram ca o sa ne facem bine cat mai repede :heart: .Cu dr Ionescu am vorbit la telefon doar.Nu am ajuns la cabinet pentru ca vremea a fost cam rea si mi-a fost teama ca porcusorul sa nu raceasca,neavand cu ce sa il transport pana la vet.Sa ne tineti pumnii ca sa ne facem bine!! :love:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Povestioara trista

Mesajde Allma » 14 Feb 2013, 23:05

Fara poze noi asta nu e topic! :tease:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Povestioara trista

Mesajde Amii » 14 Feb 2013, 23:30

a doua zi de cand il aveam..daca va uitati la urechea lui se observa cat de cat micoza...eu nu o observasem pe atunci

Imagine


inca o poza cu noi 2 din aceeasi zi :heart:

Imagine

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Povestioara trista

Mesajde Allma » 14 Feb 2013, 23:45

Va sta bine impreuna! :heart:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Povestioara trista

Mesajde Amii » 14 Feb 2013, 23:49

Multumim :heart:

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Povestioara trista

Mesajde chinchi2 » 14 Feb 2013, 23:51

O sa treceti peste cu bine :heart:
Daca ii vei asigura tot ce are nevoie,pe viitor nu va mai avea probleme.Asta e,se mai intampla.Urat din partea fostului stapan ca nu ti-a zis :(

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Povestioara trista

Mesajde Amii » 14 Feb 2013, 23:56

Stiu..foarte urat din partea lui a daaa am omis sa spun ceva!!cam la 3 zile dupa ce l-am adoptat a sunat fostul stapan la care ma intrebat ce mai face porcusorul(sigur stia de micoza si la mustrat constiinta)si mi-a spus: aa vroiam sa va spun ca e posibil sa ii iasa niste bubite de la caldura :|..mda am zis sa nu ma cert si sa nu ii fac observatie asa ca am lasat-o balta..urat!!

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Povestioara trista

Mesajde chinchi2 » 15 Feb 2013, 00:00

Poate ca nu stie ca e o ciuperca.
Daca mai vorbesti cu el ar fi bine sa ii spui de micoza,ca asa ti l-a dat.Asa evita si el extinderea la ceilalti porcusori pe care ii mai are :winking:

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Povestioara trista

Mesajde Amii » 15 Feb 2013, 00:02

pai atunci cand l-am sunat,l-am intrebat daca mai are vreun porcusor(mai vroiam unul)si mi-a zis ca o doamna a venit si i-a luat pe ceilalti 4 care ii ramasesera...

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Povestioara trista

Mesajde chinchi2 » 15 Feb 2013, 00:09

Ma refer la adulti,la mamica lui sau cu cine a mai stat in cusca

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Povestioara trista

Mesajde Amii » 15 Feb 2013, 00:11

Aaa inteleg nu stiu daca mai am numarul dansului..oricum daca e sa il sun o sa il sun maine sa ii zic.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Povestioara trista

Mesajde chinchi2 » 15 Feb 2013, 00:17

Ar trebui putin mustrat.Daca are puii,probabil are si mama si probabil si alte femele!!
Ar trebui sa ii spui asta daca ai ocazia. :up:

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Povestioara trista

Mesajde Amii » 15 Feb 2013, 00:22

Asa ar trebui o sa il sun,chiar sunt curioasa de ce o sa zica faza e ca nu parea prea priceput in domeniul asta daca ma intelegi.Probabil o sa se scuze si o sa zica ca nu a stiut.

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Povestioara trista

Mesajde Stef » 15 Feb 2013, 00:54

Sa sti ca nu e chiar asa de trista povestioara ta :tease: Sunt sigura ca micutul o sa se faca bine, si atunci va avea final fericit. Trist ar fi fost daca ar fi ajuns la cineva care nu s-ar fi ocupat de el si nu l-ar fi ingrijit.

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Povestioara trista

Mesajde Amii » 15 Feb 2013, 14:24

Da,ai dreptate nu e chiar asa de trist...trist mi se pare faptul ca micutul meu are micoza si mai trist e faptul ca stapanul nu a putut sa imi spuna de chestia asta.Dar suntem puternici si o sa ne facem bine :love:


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori