Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde Psaudon » 18 Dec 2013, 22:14

Buna ziua. Ma numesc Mihailescu Catalin, sunt din Braila si am luat in urma cu aproximativ 2 luni jumatate un porcusor ( baietel ) de la dumneavoastra pe nume Obi Wan Kenobi. Avea o luna jumatate de la nastere, iar persoana de contact din acel moment a fost Elena Mihailescu, mama mea. Vreau sa va spun ca astazi in data de 18 a implinit prin urmare 4 luni si o greutate de 840 grame. Tin sa precizez ca este sanatos, plin de viata si s-a acomodat foarte rapid. La cata dragoste primeste, era si de asteptat :lol: . Incercam sa il facem sa se simta cat mai bine atat in casuta lui, cat si afara. S-a acomodat cu cele 3 mese zilnice la ore stabilitate, la fel si cu cele de plimbare. Mai exact, pe la amiaz are program de plimbare ori pe jos in camera ori pe patut, momente in care alearga si topaie de fericire mai mereu, iar seara program de luat in brate si dragalit :heart: . Ii place la nebunie sa fie mangaiat, se intinde cu toate piciorusele, casca, inchide ochisorii, sta ca o placintuta etc. De asemenea, raspunde la nume, mananca din mana si vine sa o pupe. Este placut faptul ca nu face mofturi deloc la mancare, cu exceptia merisorului, dar a inceput sa il accepte usor usor si pe acesta. In concluzie, vreau sa va multumesc pt acest ingeras ( cine stie, poate pe viitor va primi si un fratior ) si sa va urez mult succes in continuare cu a dumneavoastra crescatorie :up:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde Psaudon » 18 Dec 2013, 22:17

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde Gemon » 19 Dec 2013, 01:00

Este foarte frumos! :loving:
Sa ai parte de multe bucurii alaturi de el si viitorul sau partener! :spin: :cavy:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde ramona_inka » 20 Dec 2013, 01:12

Dragul de el! Ce ma bucur ca v-ati inscris pe forum! :up:
Sa aveti sedere placuta si cu folos. Sa stiti ca fratele lui este si el prezent aici :-)
Neaparat un fratior cum vorbeam la telefon in toamna. O sa vedeti ca va fi mult mai activ.

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde Psaudon » 20 Dec 2013, 13:02

Multumim frumos. Legat de fratiorul lui adevarat, Otis :cavy: mai exact, nu l-ati vandut ? Este inca prezent la dumneavoastra ? Intreb pt ca atunci in toamna era rezervat. Sau cand ati spus ca este si el prezent aici, va refereati la faptul ca este prezent pe acest forum avand deja un stapan

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde Psaudon » 20 Dec 2013, 20:56

Am o intrebare totusi. Dupa cum vad pe siteul dumneavoastra cu inka, asteptati noi porcusori luna aceasta si cea viitoare. Daca m-as decide la unul din ei sa spunem in luna ianuarie, avand in vedere ca respectivul ar primi unda verde de plecare spre mine dupa o luna de la nastere, asta insemnand prin februarie, ar fi vreo problema majora de acomodare legata de varsta in general intre cei 2 ? ma refer la cel de o luna si Obi care in februarie ar face 6 luni. In sensul ca as putea sa ii pun impreuna din prima pt a se acomoda unul cu celalalt, sau ar trebui sa mai astept, sa fiu atent la anumite lucruri. Am citit pe forum ca unul dintre ei ar deveni cum s-ar spune sef, dar marea mea ingrijorare asta ar fi, sa nu le fie si mai greu de acomodat unul cu celalalt privind diferenta de varsta, chiar daca 5 luni nu ar fi foarte mult.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde MaraC » 21 Dec 2013, 01:28

Cu cat diferenta de varsta e mai mare, cu atat mai bine. Daca tu ii vei aduce un pui mic, el va fi clar seful, deci nu vor fi probleme pentru inceput. Cea mai buna combinatie la masculi este un adult + un pui de 1-2 luni.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde ramona_inka » 21 Dec 2013, 10:06

Ba da, era rezervat si a plecat la cine v-am spus atunci. Este prezent aici prin stapanii lui nu prin noi :-)

Referitor la acomodarea baietilor diferenta spusa de dvs. nu va fi o problema. Obi v-a fi deja aproape adult iar cel mic proaspat intarcat. Fiind despartit de familie (mama, frati, surori ) acesta va cauta un tovaras, un prieten pe care sa il simta aproape (fizic) tot timpul, prieten care sa ii ofere siguranta si protectia asigurata de traiul in grup. Ierarhia dintre ei va fi data in mod natural de varsta si marime, iar unul din ei fiind pui mic acceptarea se va face repede, nu sunt motive de ingrijoare absolut deloc.
Din contra, daca erau amandoi de 6 luni atunci s-ar fi "jucat" de-a cine este seful. Dar in orice combinatie in care unul din ei este un pui de 1-2 luni ierarhia se face repede si natural, fara incidente.


PS - aici vedeti pozele in care i-am prezentat pe Obi si Otis viewtopic.php?p=128815#p128815
Tot pe aceeasi pagina vedeti utilizatoruil roseta.stoned, proprietarea lui Otis, fratele lui Obi.

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde Psaudon » 21 Dec 2013, 17:44

Atunci totul este bine, m-am linistit. Pentru ca pana la urma, trebuie sa facem ce putem pt a le fi cat mai bine porcusorilor nostri :dance: Abia astept sa ii vad pe noii micuti ce se vor naste. Si nu numai eu, dar si Obi

Imagine

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Re: Obi Wan Kenobi - multumim doamna Ramona ( INKA )

Mesajde Psaudon » 24 Dec 2013, 16:31

Craciun fericit tuturor :up2:

Imagine
Imagine
Imagine


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori