Timisoara

Laboratoare de analize, cabinete cu diagnostic de laborator
alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Timisoara

Mesajde alex_pad » 26 Noi 2015, 18:43

Analize pentru porcusori in Timisoara:

-----------------------URINA--------------------------------

* Analiza urina (sumar si sediment):
- Bioclinica face analiza si pentru animale.
- La unele cabinete veterinare (Duo Vet) au aparat cu care pot masura cativa parametrii
- De la farmacie se pot cumpara bandelete pentru testarea urinei, dar verifica putini parametrii asa ca e de preferat sa se faca la un laborator

* Urocultura:
- La facultatea de medicina veterinara, Dr Janosi un medic foarte cumsecade

* Asa se colecteaza urina la porcusori:
Eu sterg porcusorul un pic pe fund si pe picioruse cu un servetel inmuiat in apa calduta, nu fierbinte.
Pun porcul intr-o sita de plastic sub care pun un lighean (ambele spalate cu apa calduta si uscate). Ii dau sa bea 4-5ml de apa cu seringa fara ac, si picatura cu picatura sa nu il inec. Il pun in sita si astept sa faca pisu.
Dupa ce a facut pisu il colectez imediat cu o seringa sterila si il pun intr-un recipient steril pentru urina. E de preferat sa il colectati dimineata si sa il duceti imediat la analiz. Daca il colectati cu o seara inainte pentru sumar de urina se tine la frigider, pt urocultura la temperatura camerei.

----------------------SCAUN--------------------------------

* Analiza coproparazitologica:
- La facultatea de medicina veterinara, fac studentii de garda la cabinetul veterinar, nu stiu insa cat sunt de priceputi :(
- Cabinetele particulare (Bioclinica, Medlife etc) nu fac coprocultura pentru animale, asta daca stiu ca e vorba de un animal... Daca nu le zici ca e recoltat de la un animal au sa-ti faca analizele. Eu am facut asa o data pt analiza coproparazitologica si daca va fi nevoie vreodata cu siguranta voi repeta procedura.

* Coprocultura:
- La facultatea de medicina veterinara, Dr Janosi un medic foarte cumsecade

* Recoltare scaun
Porcul se pune pe o suprafata curata si se culeg imediat bobitele proaspete facute, inainte sa calce pe ele sau sa treaca peste ele.
Cand avea diaree am luat direct din fundulet cu lopatica de la recipientul de colectare.
Exista unele recipiente de coprocultura ce contin si mediu de cultura, acestea sunt un bat cu vata steri inmuiat in gel; pentru a recolat cu acestea se curata funduletul si delicat stergi usor porcul direct in fundulet.
Daca il colectati cu o seara inainte pentru coproparazitologic se tine la frigider, pt coprocultura la temperatura camerei.

Aceste analize URINA SI SCAUN se pot face si in Szeged la cabinetul Dr Patricia. Ea colaboreaza cu unele laboratoare si le poate face.

----------------------------SANGE -----------------

Aceste analize se pot face si in Szeged la cabinetul Dr Patricia Farkas.
Le trimite la Budapesta, nu trimite si nu recolteaza decat la inceputul saptamanii. (sunati sau sscrieti email sa intrebati, la email raspunde greu dupa cateva zile).
Daca doriti sa ii recolteze sange vorbiti cu ea intai sa va faceti programarea intr-o zi in care se trimite sangele.
Daca porcul e grav nu mai asteptati !

Merita mentionat ca se recolteaza putin sange, porcul fiind asa mic, si se pot face destul de putine analize din sange asa putin :(. Deci daca se recolteaza sange asigurati-va ca le face pe cele cu adevarat relevante.

In cadrul Facultatii de Medicina Veterinara din Timisoara exista aparatele necesare pt a procesa sangele de porcurosi, doar ca in stil romanesc nu sunt puse in functiune.
In plus, am auzit povesti ca medicii de acolo habar nu au sa recolteze sange de la porcusori. Eu nu am fost niciodata la ei cu porcul pt recoltare sange.

In Szeged recoltarea sangelui se face sub anestezie totala diin deget sau vena cava. Procedura are anumite riscuri datorita anesteziei si datorita riscului dat de recoltarea din vena cava, daca ramane sange poate cauza probleme.

----------------ECOGRAF----------------

Am scris aici


---------------RAZE X------------------

* Clinica veterinara Serdean (Freidorf) - nu am fost personal pentru raze, numai pt ecografie
http://www.pet-vet.ro/

* Veterinaria - Nu recomand, nu mi-a lasat impresie buna un medic de acolo, dar am facut o data ecograf la porcusor. Stapanul primeste vesta si intra cu porcusorul. Trebuie sa il tii foarte bine sa nu se miste.

Înapoi la “Laboratoare / Cabinete de analize”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori