Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Magazine, anunturi vanzari/donatii custi si accesorii
Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 10:43

gata !am scos ziaru si am pus o fata de perna,acum ma simt mai in siguranta ,am bagat fata de perna pe deasupra granulelor si prinsa pe dedesupt ajutata de greutatea acestuia .desigur ca nu o sa mai iau niciodata dar prinsa in situatie ca nu avea talaj si mai era si tarziu,am gresit ,off cate griji !!!! :thinking: asta este invatatura de minte,altadata mai bine nu mai iau nimic decat sa stau cu atatea griji,da lasa ca maine iau salariu si ma duc sa cumpar talaj si fan.acu nu o fi foc o zi!dar ma gandeam sa las granulele asa in cutie ,caci sunt grele si imi tine cusca sa nu cada (ca nony face ture,ture si se misca cusca cu totu)iar peste cearceaf sa pun talaj .ce zici o fi bine ,ca nu o sa ajunga la granule,ca eu le pun cam jumate de punga de talaj,o jumate la nony si o jumate la cleo! :hi: :love:

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 10:48

am citit ideea ta ,la asta ma gandeam si eu ,dar eu iti raspundeam tie si tu mie in acelasi timp si nu am apucat sa citesc mesaju tau :smile: cleo a mea mai are putin si tr sa fete!!!!!poate fata de ziua ficei mele ca e pe 27 acum,iar cleo a intrat in ultima saptamana!!! :love: un cadou frumos ptr stapana mica!!! :tease:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde maria » 20 Oct 2010, 10:53

gand la gand
:D
cat despre inventia cu talasul peste cearsaf, nu stiu ce sa zic
nu poti decat sa incerci, sa vezi cum e
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 11:37

da ,cred ca am sa incerc sa vad poate asa nu mai pleaca cusca cu nony ce fac porcutii tai? :P sanatate!cleo s-a pus sa traga un pui de somn iar nony mananca niste seminte-cereale,se numesc throls,le-am luat de la carfur din pantelimon,au asa...porumb ,cereale,legume,fructe,minerale,vitamina d3,vit e,. :up:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde khaos » 20 Oct 2010, 11:42

Porumbul as recomanda sa il scoti dintre boboite. Este destul de tare si porcutii isi pot accidenta dintisorii, sau le poate ramane o bucatica blocata intre ei.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde maria » 20 Oct 2010, 11:45

elena
uite iti dau o tema pt ziua de azi
uita-te in punga cu hrana uscata, vezi ce anume contine si cauta pe gemon daca e ok sa dai la porcuti porumb, cereale, legume uscate, etc
ce zici?
te bagi?
ps
khaos, nu mai sufla ca te trec la colt si iti dau si nota 2 :evil:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 12:18

ok ,hai ca ma apuc de treaba!iti scriu mai tarziu,pa te pup!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde khaos » 20 Oct 2010, 12:30

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 12:32

E recomandat ca porcusorul sa primeasca hrana speciala. Daca nu putem procura, semintele ce ii vom da in functie de nevoi, se vor amesteca in felul urmator:
- 80 % ovaz
- iar restul de 20 % va fi un amestec de orz, grau, porumb si seminte decojite de floarea soarelui.
Cele doua din urma (semintele de porumb si cele de floarea soarelui) se amesteca in cantitati mai mici, deoarece au un nivel ridicat de grasime** si proteine**. Semintele de floarea soarelui se vor da decojite, deoarece coaja poate intra intre dinti provocand multe neplaceri porcusorului (se poate chiar sufoca!).asa scrie la hranire!


,dar daca voi ziceti ca nu e bun?!....punga contine linte,grau,ovaz,porumb,seminte de floarea soarelui,acu daca nu e bine ,de ce se vand in magazine asa ceva?..... :?: :suicide:

hai sa recapitulam!....cea mai buna mancare pt porcuti este mancarea proaspata ,legume ,fructe ,verdeata,paine uscata,e bine? :lol: :love:

da va cred pe voi ,ca aveti porcuti de cativa anii de zile!eu dabea am 3 luni de cand i-am cumparat
Ultima oară modificat 20 Oct 2010, 12:41 de către lupuelena2009, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde maria » 20 Oct 2010, 12:40

bravo, elena
sfatul meu este sa le dai hrana uscata de la versele laga
cavia crispy , cavia complete, cavia fibre, cavia nature...
ai sa vezi diferenta intre ele si o sa te lamuresti de ce ti-am zis ca sunt mai bune
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 12:46

ok !azi am invatat ceva,ca nu toate produsele de pe piata sunt bune!nici acel asternut ,nici mancarea ,dar sa le fie rusine celor care o produc!!!!!!ca nu e vina mea,eu am crezut ,ca ,cumpar ce trebuie!!!!va da-ti
seama ca nu cumparam ptr cleo care e cu puii in burta,ceva rau!!! :cry:

asa fratilor spuneti-mi si mie cum se numesc cerealele voastre,ca eu nu stiu ce sa cumpar,de unde sa stiu?!fata mea are la sc o colega care are porc de guineea si il tine de vro 2-3 ani numai pe ziar si mancare orice!!!!!ce sa invat de la ea?ca saracutul .....sta numai intr-un lighean ! :cry: :speachless:

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 12:57

cand i-am spus sa mearga sa cumpere o cutie mare de plastic ca are la kaufland si este ieftina,numai 20 ron,e mare ,are 60 lungime si 30 latime ,ptr un porcut e spatiu,a zis ca nu ,ca s-a invatat in lighean! :( eu le-am luat doua cutii,cate una ptr fiecare,nu o fi tocmai ca o cusca ,dar totusi au spatiu.arata ca o cusca ,numai ca nu are gratiile acelea sus si e inalta cam 30 cm.luna care vine ma duc sa-i cumpar o cusca adevarata,poate ma ajutati voi sa gasesc pe la cineva,cu bani binenteles!!ce ziceti? :winking:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde maria » 20 Oct 2010, 12:59

daca tu nu poti sa inveti nimic de la cea care tine porcu' in lighean, atunci invat-o tu pe ea
corect?
e bine ce ai spus despre hrana necesara pt porcuti, dar pe primul loc e fanul
si painea uscata se da putin, o data pe saptamana
acum despre prostiile din magazine
sa nu crezi ca eu nu am cumparat
nu am ajuns asa " inteleapta" fara sa fac greseli
de abia dupa ce citesti pe gemon iti dai seama ce e bun pt porcuti si ce e doar pt buzunarele vanzatorilor si producatorilor
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 13:06

asta este daca vrei sa iubesti un animal !tr sa si investesti in el ca si el iti da iubire multa! :love:

khaos ,sa-ti traiasca porcisorii!!sant tare draguti,mie imi place cel negru,e frumos si celalalt ,dar am eu o simpatie pt ala negru!ce sunt ,fete sau baieti? :smile: : :

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde true_fan_66 » 20 Oct 2010, 13:22

Eu ti-am zis ca porcutzii o sa bage in gura granulele alea pe post de asternut, de-aia si sunt recomandate numai pentru pisici, pentru ca ele nu le mananca :tease: Stai linistita ca si eu am luat odata rumegus (asa se numeste asternutul, daca nu ma insel) si unul din porcutzii mei a gustat din el dar nu a patit nimic.


Înapoi la “Fan, hrana, talas, accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori