Talas

Magazine, anunturi vanzari/donatii custi si accesorii
Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 13 Apr 2009, 23:30

eu le schimb total in fiecare zi ca is niste pisarcosi porcii mei..fac in toata cusca...nu fac doar in colturi...fac peste tot..peste mancare peste tot..si ma inteapa la nas mirosul si ei is uzi(is uzi pentru ca eu le fac curat la pranz...ca atunci am timp si pana atunci mai stau prin pipi..) si normal ca trebuie sa le schimb talasul!asta este.. :lol: eu folosesc talas care scrie pe ungureste :oops: si mi se pare bun

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 19 Apr 2009, 18:32

eu in fiecare seara inainte sa-i dau sa manance curat ce este murdar in cusca, iar la sf de saptamana spal cusca cu otet. este regula la noi.

Avatar utilizator
Extasssy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 09 Apr 2009, 00:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Extasssy » 20 Apr 2009, 00:18

Buna...

Iata ce am patit eu cu talasul...
Cand am luat porcutele le-am luat talas clasic Chipsi... si a fost totul perfect.... dupa care cam la o saptamana cand am fost sa reinoiesc proviziile am gasit un talas un pic mai mare (ma refer la talas in sine nu la punga) si mai ieftin... In loc de 5 lei era la 3 lei... Si bineinteles ca m-am bucurat ca ziceam eu... in loc de doua pungi de talas... pe care as da 10 lei... voi putea lua in aceeasi suma 3 pungi...

Toate bune si frumoase... Ajung acasa cu el... si cumnatul meu care are hamsteri se apuca sa le faca hamsterilor curat in cusca... Si vazand noul talas cumparat de mine foloseste din acesta (cu toate ca mai aveam o punga de Chipsi in casa - talasul fiind la comun...)... A doua zi... ce sa observam hamsterii se scarpinau cam des... dar nu am dat atentie...

La doua zile dupa am schimbat si eu talasul fetelor (complet) si le-am pus tot din cel nou... Si... ce credeti ca s-a intamplat... Au inceput si fetele mele sa se scarpine de ziceai ca isi fac rani... Atunci m-am gandit sa ma uit mai atenta la talas... Avea intradevar parti mari... si frumoase dar avea la praf... cat am umblat cu mainile prin el ma apucase si pe mine si scarpinatul si stranutatul (urasc praful)...

Imediat le-am facut fetelor curat si m-am dus sa cumpar din nou talas de la Chipsi care chiar daca este un pic mai maruntit nu are asa mult praf... Si acum fetele mele nu se mai scarpina...

Va pun si o poza cu eticheta acestui talas pentru a nu va confrunta si voi cu aceasta belea...


By at 2009-04-19
Anca, Piggy si Fluffy

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 20 Apr 2009, 18:36


Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 22 Apr 2009, 13:24

tocmai am vb cu prietena mea care mi-a facut rost de acel talas mare si mi-a spus ca lemnul pe care ei il folosesc acolo este brad, fag si stejar, dar predomina bradul. este ok, nu?

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 26 Apr 2009, 16:31


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Apr 2009, 18:53

Talasul de brad se poate folosi fara probleme daca este bine uscat, are o putere mare de absobtie, eu folosesc mereu asta, primesc de la o tamplarie. Important e sa fie uscat, sa nu fie obtinut din lemn tratat cu ceva toxic sau lemn vopsit. Daca obti dintr-o sursa de incredere, poti folosi chiar si cel adus de la o tamplarie. Citeste si .

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 26 Apr 2009, 19:55

KiKi & Devi

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 29 Mai 2009, 14:42

din pacate cand le-am facut ieri curat, am gasit mucuri de tigari in talas :speachless: talasul e marca PUFI...
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 29 Mai 2009, 14:43

:shock: wow...eu nu am gasit nimik in asta ce folosesc eu(nu scrie firma pe el..e la punga) :shock:

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 31 Mai 2009, 22:39

ce parere aveti de acest gen de talas tip brichete:

http://www.flickr.com/photos/22784561@N08/3582792104/

azi am trecut pe asa ceva si porcii mei nu sunt obisnuiti
monstruletii nu au treaba dar grasanii il urasc de-a dreptul...
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 31 Mai 2009, 22:55

nu ne-ai scris cat costa :smile:
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 31 Mai 2009, 23:03

costa 33,90 lei, e 8 kg si incape 1 punga intr-o cusca...asa ca e cam scump :speachless: dar am zis sa incerc si asta...
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 31 Mai 2009, 23:09

da, cam scump
poate nu era insa nevoie de o punga intreaga
eu am folosit pelete dar in combinatie cu talas pentru ca
in primul rand erau zgomotoase
in al doilea rand porcutii nu erau deloc incantati
si in al treilea rand cred ca sunt si incomode
iar in al patrulea rand se transforma in praf la contact cu urina...biac :smile:
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 31 Mai 2009, 23:20

nu se cheama pelete ci brichete (peletele sunt de mancat :tease: )
eu una m-am cam saturat sa gasesc tot felul de tampenii in talas.
ce rost are sa le combini? nu mi se pare eficient.
da, sunt zgomotoase, dar pe monstruleti nu pare sa-i deranjeze.
nu stiu ce ai folosit tu, dar astea nu se transforma in praf.
mai exista si de pin, dar cum stii, sunt toxice, sper ca n-ai folosit din alea...
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:


Înapoi la “Fan, hrana, talas, accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator