Vulva inflamata! infectie urinara?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Gemon » 27 Apr 2016, 15:32

La asta m-am referit
Imagine



Se da cu coaja si cu mai putin miez.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Lexy87 » 27 Apr 2016, 17:26

am inteles. multumesc. De mancat manca el inainte..sa vad acum daca reusesc sa-l pun pe picioare ca eu oricum le cumpar de toate.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Lexy87 » 08 Mai 2016, 03:30

Vin cu vesti bune..din fericire. G-forcel al meu si-a revenit. Tot mai plange..ca asa e el plangacios, insa a luat din nou in greutate, are 850g, bea apa, papa aproape de toate, inclusiv fan, toata ziua ma guitza si se urca cu labutele pe castron (au un caston mai mare de catei in care le pun eu bunatatile) si cere ceva bunut. ii dau in continuare probiotc dar urinex doar 1 data pe zi.. si sper sa pot in curand sa-l elimin de tot. Ieri am stat cu el in brate si m-am trezit uda toata..ceea ce de obicei ma dispera..ca el nu se foieste cand vrea sa fac..nu nimic, insa acum m-am bucurat cum nu m-am cucurat in viata mea de un pipilica :)) Nu mai sta ascuns toata ziua, se joaca cu Muffinel..deci e bine. sper s-o tina tot asa.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Gemon » 09 Mai 2016, 11:00

:dance: :dans: :spin:
Ce veste buna, ne-a inseninat ziua!

Lily
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2021, 10:31

Cum îmi dau seama dacă porcușorul are infecție urinara

Mesajde Lily » 18 Ian 2022, 14:37

Cum îmi dau seama dacă porcușorul are infecție urinară?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Gemon » 20 Ian 2022, 15:19

Unele simptome pot fi prezente sau pot trece neobservate, in general porcusorii incearca sa ascunda boala, fac asta din instinct pentru a nu fi observati de pradatori. Poate avea sau nu: durere la urinare, miros neplacut a urinii, dureri la urinare, urina roz / hematurie, urinare mai deasa fata de normal, poate fi letargica, inapetenta sau cu apetit mult scazut.
In cazul in care suspectezi ca e bolnava, bine e sa fie consultat de catre un medic vet.
In aceasta perioada este benefica sa pui un prosop incalzit in locul unde ii place sa doarma, sa ii asiguri un loc calduros, un patut ce poti face chiar tu (vezi viewtopic.php?f=11&t=4353 ). De asemenea e bine sa ii cantaresti greutatea zilnic odata cateva zile la rand, pentru a vedea daca mananca normal sau scade din greutate.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori