Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 19 Mar 2015, 13:51

Pune in fata lui o mana de fan, si sisteaza in aceasta perioada alimentele proaspete.
Spre seara sa ii dai din nou Smecta, actioneaza ca mucoprotector, protejeaza mucoasa intestinala.
Poti sa ii dai ceai de menta fara zahar, sau menta in forma uscata, amestecata cu fan.

Cantareste-i greutatea dimineata si seara, si noteaza undeva pentru a urmari cum asimileaza hrana.
Mananca, consuma fan?

Andreea-purci
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Mar 2015, 22:54
Localitate: bucuresti

Re:Diaree

Mesajde Andreea-purci » 19 Mar 2015, 21:44

Da i-am pus fan si mananca , i-am dat Smecta si a inghitit-o, si este mai vioaie , multumesc pentru sfat. :*

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 20 Mar 2015, 23:31

Fi precauta si cantareste-i greutatea corporala zilnic cateva zile, pentru a fi sigura ca mananca bine, are apetit. Ei incearca sa ascunda boala, din aceasta cauza se poate intampla ca o problema sa treaca neobservata, stapanul crezand ca mananca bine micutul in timp ce el slabeste, pierde din greutate din cauza afectiunii respective.

Sanatate ii dorim! :love:

Ally
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2015, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Ally » 22 Iun 2015, 16:34

Heelp. Porcusorul meu nu mai mananca iar excrementele sunt cam moi. I am administrat acum smecta cu ceai de menta neindulcit. Am cumparat si biotics dar inca nu i am administrat. L am pus pe o paturica si i am pus si fan,dar nu vrea sa manance, se tot ascunde sub un colt de patura si sta acolo. Daca ii pun fan in fata se intoarce cu spatele la el. Pare sa ii fie frig,desi e bine in casa. Precizez ca are cam o luna si jumatate.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 23 Iun 2015, 22:57

Are nevoie de compania unui porcusor, unul de acelas sex cu el.
Cantareste-i greutatea zilnic, si daca scade, mananca putin sau este inapetent, mergi la Dr. Ionescu, vezi adresa si numarul de telefon la viewtopic.php?p=2#p2

Ally
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2015, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Ally » 23 Iun 2015, 23:46

Multumesc,acum e ceva mai bine, dar nu mai e asa vioi. O sa mai iau un porcusor de acelasi sex ,ca sa nu fie singurica. Chiar m am gandit la asta,pentru ca de acolo de unde l am luat statea cu 2 fratiori in cusca :) . O sa o duc si la veterinar ( multumesc pt recomandare) pentru un control si sa vad daca are paraziti sau alte probleme de care eu nu mi am dat seama.

Ally
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2015, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Ally » 25 Iun 2015, 21:09


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 26 Iun 2015, 12:06

Nu este devreme, :smile: asa va putea observa cum asimileaza alimentele oferite, pe langa examinare va cantari din nou greutatea, este important sa faca la aceasta varsta pentru a putea descoperi o eventuala problema in timp util. Sa speram ca va incepe sa castige din greutate la ritmul care e specific pentru aceasta varsta, adica un ritm mai rapid in primele luni ce poate recupera cu o ingrijire adecvata.

Sa aiba la dispozitie mereu fan, si ofera-i hrana speciala de calitate extra, iti recomand Cavia Comlpete de la firma Versele-Laga
Imagine

Vezi cum creste in mod normal in primele luni, la viewtopic.php?p=43760#p43760

alla30
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iul 2015, 20:09
Localitate: Timisoara

Diaree severa

Mesajde alla30 » 02 Iul 2015, 20:17

Buna tuturor!

Porcusoara mea de 2 luni e bolnavioara si nu isi mai revine: defecheaza intr-una, elimina lichid alb (acum parca nu mai elimina alb, elimina mai putin si gelatinos), in permanenta funduletul ei e ud si miroase, oricat as spala-o, mirosul revine rapid. Bineinteles ca nici de crescut nu a crescut decat foarte putin, fata de surioasa ei care e sanatoasa si e de doua ori mai mare decat ea. Am vorbit cu crescatorul de la care am cumparat-o si mi-a recomandat sa ii scot apa, ceea ce am si facut. De trei zile nu a baut apa deloc si inca are simptomele. Mananca doar fan si graunte, i-am dat banana amestecata cu menta cu seringa. Insa nu isi revine, din cate vad. Ma tem sa nu o pierd. De mancat mananca, se misca, dar nu foarte mult, nu e asa de energica precum cealalta. I-am pus si ceai de menta inloc de apa, unde, tot la indicatia crescatorulu, i-am pisat foarte putin saprosan. Fara efect, insa. Ce imi putei recomanda? Ce sa fac sa o salvez?

Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Procusorul meu e bolnav!

Mesajde Gemon » 05 Iul 2015, 23:01

Avem o sectiune cu boli unde gasesti topicuri tematice pentru a putea accesa cat mai usor informatiile necesare, in cazul de fata viewtopic.php?f=6&t=1092

In loc de Saprosan ce este un antiseptic intestinal, bine e sa ii administrezi Smecta sub forma de pudra in plicuri pentru suspensie orala, aceasta actioneaza ca mucoprotector si are proprietati adsorbante, acopera mucoasa intestinala si previne distrugerea ei, creste rezistenta barierei de mucus prin sporirea calitatii si cantitatii mucusului, ajuta la normalizarea tranzitului intestinal, este cea mai potrivita ca prim ajutor in caz de diaree nespecifica. Se administreaza un varf de cutit amestecat cu apa sau ceai fara zahar, de 2x/zi.

Pentru a ajuta revenirea cat mai rapida la starea initiala, sanatoasa, este recomandat sa se administreze si un probiotic care ajuta la echilibrarea si refacerea florei intestinale. La farmacia umana cumperi EuBiotics, Erce flora duo sau Refflor forte,si ii dai zilnic de 2-3 ori cate un varf de cutit, amestecat cu putina apa plata, vezi detaliat la mesajul meu viewtopic.php?p=117252#p117252 cum am administrat la Am introdus in partea de sus, scotand pistonul.....

Namek
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iul 2015, 09:21
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Namek » 07 Iul 2015, 09:26

Recomand si eu Cavia Complete, si mult fan!
Imi place orice care are legatura cu animale is jocuri.

Ally
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2015, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Ally » 07 Iul 2015, 12:47

Multumesc. Tarra e bine acum, dupa nenumarate zile in care mi am facut griji ca o pierd. A luat in greutate si nici nu mai plange cand face pipi ( i am dat ceai de merisor). Singura problema este ca e singurica... o sa mai iau o fetita dar mai astept un pic. La cat am tras cu Tarra nu vreau alt puisor cu probleme momentan

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 07 Iul 2015, 14:46

Ma bucur foarte mult! :dance:
Ceaiul de merisor sau ca alternativa, merisor (pe o perioada de 7-10 zile o optime de doua ori pe zi, si apoi inca cateva saptamani o optime odata pe zi) sa ii dai in continuare, in total cel putin 4-5 saptamani, ajuta la prevenirea infectiilor urinare si sanatatea vezicii si a tractului urinar.

alla30
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iul 2015, 20:09
Localitate: Timisoara

Re: Procusorul meu e bolnav!

Mesajde alla30 » 07 Iul 2015, 19:16

Din pacate, am pierdut-o sambata... :( :( :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Diaree severa

Mesajde Gemon » 09 Iul 2015, 09:58

Ne pare rau, suntem alaturi de tine. :(


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori